Gazda CSM Școlar Reșița câștigă regionalul juniorilor 4. Calificate, și 3 echipe timișene. L.T. Traian Vuia Reșița, primul la junioare 4

Sfârșit de săptămână plin pe semicercul bănățean, în special prin seria meciurilor din turneele regionale ale zonei vestice din cadrul Campionatului Național al Federației Române de Handbal pentru juniori 4, desfășurate la Sânnicolau Mare în cazul fetelor respectiv la Reșița, cu o mai mică participare la start, în cazul băieților, însă un duel direct Caraș Severin – Timiș a avut loc și la nivelul senioarelor, în penultima etapă a sezonului regular în Seria D a Diviziei A.

Cu șase formații în întrecere, regionalul vestic al băieților juniori 4 a început sâmbătă dimineață cu cele 5 meciuri ale reuniunii inaugurale, câștigate în ordine de CSM Școlar Reșița, echipa Școlii Generale 7 Timișoara, CS Unirea Sânnicolau Mare și LPS Banatul, după care jocul ACS Freedom Giroc-Chișoda – CS Unirea s-a încheiat la egalitate, 19-19, și a continuat sâmbătă după-amiază cu alte 4 întâlniri, încheindu-se duminică prin 6 partide.

Reșițenii, cu 5 victorii, fără excepție de la peste 10 goluri diferență în sus, au câștigat turneul, calificându-se în faza următoare a competiției FRH de pe locul I, urmați pe podium în Caraș Severin de formația Școlii Generale cu clasele I-VIII ”Sfânta Maria” numărul 7 din Timișoara și CS Unirea Sânnicolau Mare, calificate și acestea, caz valabil și pentru a patra clasată, ACS Freedom Giroc-Chișoda. ”Generală 7” a ocupat treapta a doua grație a trei victorii și o remiză, juniorii sânmiclăușeni înregistrând câte două victorii respectiv remize, iar cei din Giroc și Chișoda, două succese, o remiză și două eșecuri.

Rezultatele de sâmbătă după-amiază: CSM Școlar Reșița – Școala Generală 7 Timișoara 23-12 (14-5), Școala Generală 7 – CS Victoria Nădlac 28-15 (16-5), CSM Școlar – CS Unirea Sânnicolau Mare 31-19 (17-9) și ACS Freedom Giroc-Chișoda – LPS Banatul 15-14 (9-4).

Duminică s-au jucat ultimele 6 meciuri, cu începere de la ora 8, în ordinea ACS Freedom Giroc-Chișoda – Victoria Nădlac 16-14 (8-7), CSM Școlar – LPS Banatul 26-15 (14-8), Școala Generală 7 – CS Unirea Sânnicolau Mare 24-24 (12-14), CS Unirea – Victoria Nădlac 23-20 (13-10), Școala Generală 7 Timișoara – LPS Banatul 26-13 și CSM Școlar – ACS Freedom 21-8 (11-7). În clasamentul final al turneului regional, pe ultimele două locuri, fără a se califica în turul următor, LPS Banatul Timișoara și Victoria Nădlac.

Iar întâlnirile juniorilor 4 au fost urmate duminică de la ora 14:30 de cea de-a patra și ultima întâlnire directă din această ediție de campionat a ligii secunde de handbal feminin dintre gazda CSU Reșița, a treia în ierarhia Seriei D, și ”lanterna roșie” CSU Universitatea de Vest Timișoara, cărășencele învingând în etapa a XIX-a cu 33-21, la pauză 19-7. Al treilea triumf al sportivelor din Banatul montan în duelul vestic din sezonul regular ce urmează a se încheia joi, CSU învingând mai întâi cu 25-26 pe 7 octombrie 2018 pe terenul timișorencelor, iar apoi cu 29-26 pe 8 noiembrie pe teren propriu – ambele în sezonul de toamnă, după care CSU Universitatea de Vest s-a revanșat acasă pe 3 februarie, cu 23-19. Duminică după-amiază, într-o etapă a gazdelor, întâia înfrângere din întregul campionat pentru liderul CSM Târgu Mureș, depășit la al 19-lea ”val” de secund clasata ACS Crișul Chișineu Criș, triumfătoare în partida de la ora 17 din sala sporturilor ”Victoria” din Arad cu 32-27 (14-16), diferența de puncte dintre fruntașe micșorându-se astfel la 16. Clasamentul seriei nord-vestice a Diviziei A și programul rundei finale a returului, de joi, în care timișorencele vor primi vizita lui CSU Oradea în disputa ultimelor două clasate, pe coloana datelor tehnice.

Turneul regional vestic al junioarelor 4 s-a desfășurat începând încă de vineri la Sânnicolau Mare, cu participarea a 10 formații, câte 4 din județele Hunedoara și Timiș, iar două din Caraș Severin, calificarea fiind adjudecată de pe primul loc tot de reprezentanta Reșiței, Liceul Teoretic Traian Vuia, care a câștigat duminică după-amiază finala întrecerii cu 16-15 cu CSȘ Petroșani, calificată în faza următoare de pe locul secund. Ocupante ale pozițiilor secunde în seriile competiției din sala ”Ioan Morar”, echipele timișene AHC Cîtu și ACS Leu Giarmata au obținut la rândul lor biletele pentru turul viitor, ”finala mică” pentru locul 3 pe Aranca fiind câștigată de timișorence cu 24-15.

Iată și restul rezultatelor din seriile turneului de la Sânnicolau Mare, din cea de-a doua respectiv a treia zi de concurs: HC Jimbolia – CFR Simeria 13-7, AHC Cîtu Timișoara – CSȘ Hunedoara 21-10, CSȘ Petroșani – Unirea Sânnicolau Mare 23-9, CSM M.V. Vulcan – CS Golden Kids Bocșa 18-15 – toate în reuniunea de dimineață; HC Jimbolia – Liceul Teoretic Traian Vuia Reșița 10-24, CSȘ Hunedoara – CFR Simeria 16-3, CSȘ Petroșani – ACS Leu Giarmata 19-12, CS Unirea Sânnicolau Mare – CS Golden Kids Bocșa 18-22 – toate după-amiaza; L.T. Traian Vuia – CSȘ Hunedoara 24-12, AHC Cîtu – CFR Simeria 18-4, ACS Leu – CS Golden Kids 24-18 și CS Unirea Sânnicolau Mare – CSM M.V. Vulcan 18-18.

În ansamblu, în serii, înaintea jocurilor din finala mică și finala mare, formațiile Liceului Teoretic Traian Vuia Reșița respectiv Clubului Sportiv Școlar Petroșani au câștigat toate cele 4 meciuri, iar AHC Cîtu și ACS Leu Giarmata câte 3 fiecare, două partide adjudecându-și CSȘ Hunedoara. Câte o victorie și pentru HC Jimbolia, CS Golden Kids Bocșa și CSM M.V. Vulcan, hunedorence care în plus au semnat și o remiză cu gazda CS Unirea Sânnicolau Mare. 

 

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


5 − = patru

 


Ultimele articole din categoria Handbal: