Grigoraș 3, Fenici două goluri pentru România: 23-23 în Portugalia

Exact de astăzi într-o lună reîncepe returul Ligii Naționale, ”Poli” Timișoara primind vizita Minaurului, dar până atunci 2 dintre handbaliștii selecționați de Aihan Omer dintre alb-violeți, în lotul României, au parte pe acest final de an de 3 meciuri test în deplasare, contra reprezentativei Portugaliei. Primul a avut loc aseară târziu, Grigoraș și Fenici marcând laolaltă aproape un sfert din golurile ”tricolorilor”…

Demis Grigoraș a marcat cu regularitate de la sosirea sa în vara lui 2014 la CH CSU Politehnica Timișoara

Demis Grigoraș a marcat cu regularitate de la sosirea sa în vara lui 2014 la CH CSU Politehnica Timișoara. Acum, stângaciul inter dreapta înscrie și pentru România

Portugalia și România au remizat în prima dintre cele 3 întâlniri programate în tot atâtea zile pe tărâm lusitan, 23-23 (12-12) la Pinhel, sub egida întrecerii „Torneio Inter Municipal Vale do Côa”.

Cele două reprezentative se vor reîntâlni și duminică seară, de la ora 19, la Meda, respectiv luni, la Castelo Rodrigo, din nou de la ora 23 a României, ca și aseară, aceste trei jocuri survenind pentru elevii lui Aihan Omer și Robert Licu după un stagiu de pregătire de peste o săptămână în Peninsula Iberică.

Ciprian Șandru a fost aseară principalul marcator al României, cu 4 goluri, câte 3 reușind Demis Grigoraș, Dragoș Soare și Albert Cristescu, iar câte două Cristian Fenici, Daniel Bera, Adrian Chiruț și Radu Lazăr. Au mai înscris și Dragoș Iancu și Răzvan Pavel.

Românii au avut o puternică revenire în ultima pătrime a meciului, când au răsturnat scorul de la 21-17 la 21-23, fără a și menține însă avantajul. De fapt, oaspeții au încheiat mai bine și prima repriză, în care lusitanii au condus de regulă cu două-trei goluri, România egalând în minutul 25, 11-11, în cursul unei reveniri de la 10-7 la 11-12.

Debuturile reprizelor au aparținut amfitrionilor, care reușeau la reluare cea mai mare desprindere, 18-14, tot în partea a doua survenind și eliminările temporare din tabăra românilor, în contul lui Asoltanei, Cristescu și Lazăr, trei față de cele 5 ale gazdelor.

Apropo de naționalele masculine de seniori, la mijlocul lunii viitoare, în 15 ianuarie, demarează cea de-a 24-a ediție a Campionatului Mondial de handbal, odată cu jocul inaugural dintre gazda Qatar și Brazilia. Dintre reprezentantele Europei, 15 din totalul de 24 de participante, Belarus, Slovenia și Spania vor evolua în Grupa A, Bosnia și Herțegovina, Macedonia, Croația și Austria în Grupa B, Cehia, Franța, Islanda și Suedia, în Grupa C, iar Danemarca, Germania, Polonia și Rusia în Grupa D.

Finala este programată în 1 februarie, dată în calendar pentru cea de-a doua rundă din 2015 a Ligii Naționale masculine, în cadrul căreia ”Poli” va juca la Turda, cu Potaissa.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.