HCM Constanţa – Füchse Berlin 31-31 (16-16)

Campioana Ligii Naţionale se ţine de la egal la egal cu adversare din Franţa şi Germania în turul fazei grupelor din Cupa EHF, HCM Constanţa smulgând astăzi primul punct liderului cu punctaj maxim Füchse Berlin, 31-31 (16-16) pe teren propriu, după ce duminica trecută era egalată în ultima secundă la Chambery, 29-29 (14-14) cu Savoie Handball.

Constănţenii, neînvinşi la finele turului în Grupa D, cu 4 puncte din 3 jocuri (1 2 0), sunt pe locul 2, care i-ar califica în sferturile de finală ale Cupei EHF, la un punct în urma germanilor şi cu unul în faţa francezilor, învingători astăzi în Slovacia, 29-24 cu Sporta Hlohovec, rămasă fără punct în cont.

Returul va începe în 16 martie, odată cu deplasarea la Berlin, urmată de descinderea la Hlohovec (22.03) şi revanşa acasă cu Chambery Savoie, pe 30 martie.

Csepreghi a fost astăzi principalul marcator al dobrogenilor, cu 9 goluri, extrema Toma adunând 8, Şimicu 6, Criciotoiu 4, Cristescu 3 şi Novanc, un gol, în vreme ce pentru oaspeţii din Germania au înscris Zachrisson (8 goluri), Igropulo (7), Romero Fernandez (4), Jaszka, Petersen, Thummler – câte 3, Nielsen (2) şi Loffter, un gol.

Ca o coincidenţă, şi în deplasarea în Franţa, şi în jocul de astăzi cu nemţii, scorul reprizei secunde a fost 15-15.

Pick Szeged a obţinut 3 victorii în 3 meciuri, în Grupa C.

Pentru un loc în sferturi, dar în Challenge Cup, a luptat în această seară cu succes şi HC Odorhei, în returul optimilor eliminatorii cu Gornik Zabrze, de care a trecut cu 32-28, după ce o depăşea şi în tur în Silezia cu 23-22.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.