Istoria se repetă: căderi de 5-6 goluri. România, și al treilea eșec

Serie neagră pentru reprezentativa de handbal feminin a României la turneul final al Campionatului Mondial din Danemarca, învinsă vineri seară și pentru a treia oară în ultimele 4 zile, 27-30 (16-17) cu Rusia.

sigla-frh-mare

Rămasă de căruță pe ultimul loc de calificare din prima fază a competiției în urma eșecurilor la 8 goluri diferență cu Spania și 4 aseară în fața Norvegiei, selecționata României n-a făcut în cele din urmă față nici liderului Grupei D, Rusia, care și-a conservat punctajul maxim, calificându-se în optimi de pe primul loc și cu 5 victorii din tot atâtea apariții, inclusiv în primele două partide, contra ibericelor și scandinavelor.

Ca și ieri, în jocul cu Norvegia, care s-a desprins cu serii a câte 5 goluri la rând după două reușite de fiecare parte pe startul reprizelor, și astăzi elevele lui Tomas Robert Ryde au cedat inițiativa de la 10-7 în minutul 19 la 10-12 în minutul 23 respectiv, la reluare, de la 22-19 în minutul 37 la 23-27 în minutul 52, sfert de oră care a decis soarta partidei.

Româncele au condus și cu 3 goluri în prima treime a partidei însă au cedat pasul în ultimele 10 minute ale reprizei I, începând mai bine și partea a doua, cu 4 goluri în 3 minute, prin care au trecut din nou la timonă cu 20-18, fără a menține însă avantajul.

Iar odată ce Anna Vyakhereva, golgheter al învingătoarelor, cu 6 reușite, a egalat la mijlocul reprizei a II-a, 23-23 în minutul 45, Rusia a preluat frâiele jocului, distanțându-se și la 4 goluri diferență.

Ardean Elisei a înscris la rândul ei de 6 ori, din 7 aruncări, pentru România mai marcând Neagu, de 5 ori din 10 aruncări, Nechita, cu toate cele 4 încercări, Brădeanu de 3 ori, Chiper și Geiger de două ori, în vreme ce Szucs, Perianu, Marin, Buceschi și Tănăsie au scuturat plasa o dată. Rusoaicele au avut o marcatoare mai puțin în comparație cu învinsele lor, și anume zece.

Tipicul zgomot asurzitor și lipsit de realism al surlelor și trâmbițelor ce au anticipat participarea României la cea de-a 22-a ediție a Campionatului Mondial de handbal feminin, după precedente eliminări în optimile de finală ale turneelor finale din acest deceniu, a fost semnificativ înăbușit de previzibilele dușuri reci de la Frederikshavn, care le-au aruncat pe ”tricolore” în calea campioanei mondiale Brazilia, calificată între primele 16 de pe locul 1 în Grupa C grație unui la limită 21-20 (11-9) tot în această seară, în derby-ul cu Franța, adjudecat cu 3 secunde înainte de final, joc în care Belo, Nascimento și Amorim, cu câte 5, 4 respectiv 3 reușite, au fost cele mai prolifice dintre opt marcatoare ale sud-americancelor, în vreme ce Allison Pineau a înscris de 6 ori pentru handbalistele din Hexagon.

Brazilia s-a impus în Grupa C cu bilanțul 5 4 1 0 118-95 9 puncte, România încheind a patra în Grupa D: 5 2 0 3 150-116 4 puncte. Un nou eșec al tricolorelor, și în optimi, ar echivala cu micșorarea semnificativă a șanselor de accedere la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, de anul viitor. Tot în optimi, Franța va juca în compania învinsei din derby-ul serii în Grupa D, Spania – Norvegia.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.