Junioarele 1 de la LPS Banatul încheie returul cu un eşec la Craiova

Punct final în returul Campionatului Naţional FRH de junioare 1, LPS Banatul pierzând cu 32-27 (14-18) la CSŞ Craiova dar calificându-se din Seria E în turneul semifinal al întrecerii, ce va avea loc între 2 şi 4 aprilie.

Cu 3 victorii în returul din 2014, o remiză, 28-28 la Petroşani, şi două înfrângeri în ultimele tot atâtea runde, 33-35 acasă cu U Reşiţa şi în această dimineaţă, LPS Banatul s-a clasat pe locul 3 în Seria E, cu linia de clasament 12 7 1 4 378-312 22 puncte, la 12 în urma cărăşencelor, neînvinse, şi la 3 după petroşenence.

Cu câteva indisponibilităţi şi pe fondul oboselii acumulate de câteva junioare şi în meciurile de campionat de ieri, din Divizia A Seria B, liga secundă de handbal feminin, „Banatul” a pierdut în repriza secundă avantajul deţinut.

Daira Ghiocel, care sâmbătă după-amiază evolua pentru CS Timişoara în jocul pierdut cu 30-31 cu CSM Bistriţa, a marcat 14 goluri, izbutind mai mult decât jumătate din reuşitele echipei, Daniela Mihajlovic înscriind şi ea 6 goluri. Au mai punctat, pentru oaspete, şi Ciubotariu, de 3 ori, Senciuc – două goluri, Andrei şi Ştef, câte un gol.

Antrenorul Cornel Jude a început deplasarea cu 7-le Stîncescu – Andrei, Mihajlovic, Senciuc, Ghiocel, Sîngiorzan, Ciubotariu, şi le-a utilizat pe parcurs şi pe Ştef, Gabără şi Coca, în vreme ce Marcov şi Loredana Kovacs, dintre junioarele convocate pentru acest meci, nu au fost introduse în teren.

Mai neplăcută este situaţia Loredanei Kovacs, care a acuzat dureri musculare după meciul disputat ieri în competiţia senioarelor, pentru Universitatea Timişoara, şi în care a fost înlocuită, fără a mai putea continua, în minutul 38 al disputei cu SCM U Piteşti, în urma unei lovituri primită în muşchi. Kovacs a urmat un tratament cu gheaţă, pentru atenuarea accidentării la coapsă, dar n-a putut juca, recuperarea fiind preconizată pe durata unei întregi săptămâni.

Fără Ţepurică şi Kovacs, iar cu Mihajlovic evoluând cu mult sub potenţialul său tot în urma unei accidentări suferită ieri, în aceeaşi partidă, LPS Banatul s-a recunoscut învinsă după pauză.

Handbalistele timişorence îşi vor afla adversarele la turneul semifinal şi programul întrecerii în cursul săptămânii viitoare.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.