Junioarele I ale Timișoarei: victorie în deplasare, altă remiză acasă

LPS Banatul Timișoara a pus punct astăzi aparițiilor din toamnă în Seria E a Campionatului Național FRH de handbal feminin pentru juniori 1, remizând pe teren propriu cu CSȘ Sibiu, la numai 4 zile după ce, în etapa a IX-a, învingeau în deplasare tot în județul Sibiu, la CSȘ Mediaș.

antet

Cu un singur joc disputat în seria central-vestică de la mijlocul lunii octombrie, mai exact pe 8 noiembrie, 27-38 acasă cu liderul CSȘ Dinamo Brașov, junioarele 1 timișorence antrenate de Cosmin Zgîrdea au avut parte în schimb de două apariții în această săptămână, cu ocazia etapelor a doua și a treia din returul sezonului regular, fiind implicate în niște dispute foarte echilibrate.

În prima, miercuri de la ora 14, la Mediaș, LPS Banatul s-a impus cu 27-26 (13-10), Teșan aducând golul victoriei în ultimul minut de joc și implicit al doilea succes din actualul sezon în județul Sibiu, după ce timișorencele mai învingeau și în tur, pe Cibin, cu 32-27. În celelalte ieșiri, bănățencele cedau în județul Brașov, în tur, cu 46-22 la liderul CSȘ Dinamo, iar apoi cu 40-29 la Făgăraș.

Miercuri, principală marcatoare a fost Vanessa Ludwig, cu 8 goluri, urmată de Tasits și Teșan, cu câte 5, Petruța 3, Stîncescu și Roșu – câte două, Surduc și Moloca – un gol.

”Am jucat foarte bine tactic la Mediaș dar am căzut spre final, în minutul 48, când le-am permis să revină în joc până în minutul 52. Atunci am reintrat în ritmul normal de joc și am câștigat cu un gol”, a sintetizat antrenorul Cosmin Zgîrdea, care a mai apelat în deplasare și la portarii Bejan, Nicoară și Chira respectiv la Bobu, Boștină, Florea și Sauciuc, după ce ”Banatul” dispunea și în tur de fetele de pe Târnave, cu 29-25.

După un succes în deplasare, încă o remiză acasă, astăzi de la ora 11,30, în returul cu HC Sibiu: 23-23 (12-13). Roșu a fost golgheter detașat al gazdelor, cu 13 reușite, celelalte 10 goluri pentru timișorence marcându-le Teșan, de 4 ori, Surduc – două și Ludwig, Pantea, Tasits și Florea – câte un gol.

”Azi am început foarte foarte slab, 2-7 în minutul 7, după care am revenit la 5-7 și 8-8, iar apoi am condus 10-9. Ele au început mai bine și repriza a doua, ne-am trezit la mijlocul părții secunde, am revenit la 18-18, dar din nou am căzut în minutul 48, și am revenit în minutul 55 la 21-21, 21-22, 23-22…”, a derulat filmul meciului Cosmin Zgîrdea, concluzionând: ”Am jucat mult mai slab – am avut 27 de aruncări ratate!”

Astăzi au mai jucat și Stîncescu, Marinca, Boștină, Creștin și portarii Bejan, Nicoară și Chira.

Reluarea returului, în 24 ianuarie, în deplasare la CSȘ Hunedoara, care remiza în tur în Sala ”Baniu Sport”, 25-25.

LPS Banatul, care încheie stagiunea de toamnă cu bilanțul 9 4 2 3, se va pregăti și sub formă de meciuri, luna viitoare, cu ocazia participării la ediția din acest an a ”Memorialului Doina Cojocaru”.

* În întrecerea masculină la juniori 1, LPS Banatul a învins cu 28-27 (11-16) în meciul din etapa a IX-a a Seriei E cu LPS Liceul Militar Mihai Viteazul Alba Iulia, sâmbătă, în Sala ”Banu Sport”, timișorenii mai având de jucat și pe 5 decembrie, în runda a treia a returului, la CSȘ Craiova. Grupare olteană învinsă în acest weekend cu un scor identic pe Timiș, 28-27 (14-13) pentru CSȘ Lugoj, care se va deplasa în etapa finală din 2015 la Reșița. Atât lugojenii cât și ”Banatul” au câte 5 înfrângeri în primele 9 apariții, lider invincibil fiind Liceul Teoretic ”Traian Vuia”.

* La juniori II – băieți, duel timișean între LPS Banatul I și CSȘ Lugoj, adjudecat în etapa a IX-a și penultima din acest an de gazde, cu 31-20, la pauză 14-7. Runda viitoare, a treia din retur, va programa duelul CSȘ Lugoj – LPS Banatul II, pe când prima garnitură a timișorenilor va juca la Drobeta Turnu Severin. Și în acest caz lider al Seriei F este o grupare reșițeană, CS HC Adrian Petrea.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.