Junioarele I, învinse în turnee şi doar pe locul 4, nu merg la semifinale

Formaţia de junioare I a LPS Banatul Timişoara a pierdut în weekend la Târgu Jiu şi ultimele două jocuri din cadrul Seriei E a Campionatului Naţional, 26-44 (13-21) cu CSS Mediaş şi 24-46 (9-26) cu LPS Târgu Jiu, încheind pe locul 4 din totalul de şase echipe la startul sezonului, dintre care CSS Sebeş s-a retras din întrecere cu ocazia celor două turnee de sală desfăşurate la sfârşitul ultimelor săptămâni.

Echipa antrenată de profesorul Cornel Jude pierduse şi meciurile turneului precedent, la Hunedoara, cu 19-47 (4-21) cu gazda Clubul Sportiv Şcolar şi 39-43 (16-19) cu Naţional Râmnicu Vâlcea, explicaţia rezultatelor slabe fiind alinierea unora dintre componente, la aceeaşi oră, în faza semifinală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, şi cu succes, liceenele de la LPS Banatul obţinând calificarea la faza finală, pe ţară, într-o competiţie mai accesibilă şi în care şansele nu fuseseră compromise, ceea ce a fost cazul în campionatul junioarelor I încă din timpul sezonului regulat tur-retur.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.