Junioarele mari ale Timișoarei conduc până în minutul 21 dar cedează pasul prahovencelor

LPS Banatul a pierdut și la a doua înfățișare din cinci în cadrul turneului semifinal al Campionatului Național FRH de handbal feminin pentru junioare 1, 29-42 cu gruparea privată prahoveană HC Activ CSO Plopeni, pe care a condus-o până la începutul celei de-a doua treimi a jocului de la ora 12 din Sala ”Dumitru Popescu Colibași” din Brașov, cu 14-13, dar a cedat apoi pasul.

Timișorencele, depășite ieri la debut cu 22-41 de CSȘ Caracal, au condus până în minutul 21 al întâlnirii de astăzi din etapa a doua, dar și pe fondul unor eliminări au cedat inițiativa, ”Activ” desprinzându-se de la 15-16 în minutul 24 la 17-19 în minutul 28 iar apoi cu alte 3 goluri până la pauză, 17-22.

HC Activ CSO, autoare a unei remarcabile răsturnări de scor în repriza a II-a a debutului de luni, de la 10-18 la pauză la 25-24 la ultima sirenă cu Marta Baia Mare, a avut și astăzi o mai bună parte secundă, câștigată cu 20-12 și profitând între minutele 35 și 38 de rămânerea timișorencelor în 4 jucătoare de câmp, datorită eliminărilor temporare. Ulterior, diferența a tot crescut, prahovencele atingând un maxim de 13 goluri avans.

Alexandra Roșu a fost co-golgheterul jocului, cu 11 reușite pentru elevele lui Cosmin Zgîrdea, tot de 11 ori marcând și pentru învingătoare Andreea Panaite.

Pe lângă Roșu, de la bănățence au mai marcat Teșan – de 7 ori, Pantea 4, Boștină 3, Ludwig 2, Bobu 1, Moloca 1, cu mențiunea că Pantea a suferit o entorsă de gleznă.

”Activ” a convocat mai puține jucătoare, 7 fiind din generația 1997, două din 1998, 3 de 99 și o altă junioară 2, de 2000.

În derby-ul zilei a doua în Grupa 3, între principalele candidate la ocuparea celor două locuri de calificare la turneul final național de junioare 1, CSM București a dispus cu 30-23 (16-13) de CSȘ Caracal, învingătoare ieri cu 19 diferență a ”Banatului”. Cu un scor identic, 41-22, a pierdut astăzi ”lanterna roșie” a seriei, HC Vaslui, în fața celor de la Marta Baia Mare, cu care vor juca bănățencele mâine de la ora 17,30, în etapa a III-a a hexagonalului de la Brașov.

Faza semifinală pe țară la junioare 1, din generațiile 1997/8 și mai mici, constă în 3 grupe a câte șase echipe și una de 5.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.