Juniorii III, final: Unirea bate tot, LPS Banatul, şi ea la semifinal

Punct final în Seria I a Campionatului Naţional de juniori III, zona timişeană, cu ocazia celui de-al şaselea şi ultimul turneu al sezonului, disputat de vineri pînă duminică în sala „Banu Sport” în organizarea lui LPS Banatul. Iar Unirea Sânnicolau Mare a cîştigat en-fanfare seria, inclusiv cu un 17-14 în derbyul de sîmbătă cu secondanta LPS Banatul Timişoara, cele două echipe urmînd a evolua la turneul semifinal naţional.

Unirea, pregătită de Iosif Gîrboni, şi-a onorat cartea de vizită şi în ultimul turneu, deşi era virtual calificată pentru semifinale, cîştigînd pe linie, şi în faţa timişorenilor de pe locul 2, care au condus şi cu 3-4 goluri în prima parte, încheiată la egalitate, dar şi-au pierdut busola pe final, cînd au ratat, dîndu-i liderului posibilitatea desprinderii. Pe care n-au irosit-o…

Urmează efectuarea unei licitaţii, pentru alegerea terenurilor gazdă în cadrul fazei semifinale a Campionatului Naţional de juniori III, dar abia după încheierea competiţiei în toate seriile întrecerii. „Nu cred că vom evolua la turneul semifinal mai devreme de începutul lunii mai, ceea ce implică o pauză competiţională şi o perioadă de pregătire destul de lungă”, a spus Daniela Ionescu-Tomanyicska, antrenor al LPS Banatul juniori III şi totodată organizatoare a turneului din week-end, din Timişoara. Profesoara Ionescu-Tomanyicska a explicat că echipa sa va avea neapărată nevoie de cîteva jocuri de verificare în cursul pregătirilor pentru semifinal, opinînd totodată că îngrămădirea ca timp a celor 6 turnee din Seria I n-a fost optimă şi a generat inclusiv accidentări. După graba încheierii tuturor turneelor, în care a fost pierdută pe drum LPS Arad, două luni de pauză…

„În seria noastră s-au desprins cam din start primele două echipe, însă n-a fost o defilare şi fiecare meci a avut gradul său de dificultate. În ansamblu, nivelul a fost destul de bun”, a mai spus Ionescu-Tomanyicska.

Rezultate: (vineri 2 martie): CSS Lugoj – Poli 28-21, Generală 7 – Unirea Sânnicolau Mare 16-28, Poli – Generală 7 19-33, LPS Banatul – CSS Lugoj 22-21, (sîmbătă 3 martie): Generală 7 – LPS Banatul 21-29, Unirea – Poli 25-9 (20-9), LPS Banatul – Unirea 14-17 (7-7), CSS Lugoj – Generală 7 16-21 (13-12), (duminică 4 martie): Unirea – CSS Lugoj 22-16 (20-9), Poli – LPS Banatul 12-27.

Clasamentul final, după cel de-al 6-lea şi ultimul turneu, se prezintă astfel: 1. Unirea Sânnicolau Mare 24  22  0  2  632-388 44 p; 2. LPS Banatul 23  17  0  6  634-471  34 p; 3. Şcoala Generală 7  24  12  2  10  575-560  26 p; 4. CSS Lugoj 24  5  3  16  507-615  13 p; 5. CSU Politehnica Timişoara  23  0  1  22  389-784   1p.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.