La conducere din minutul 26, Poli urcă și la 8 avans după pauză și învinge la limită. Baraj seriei victorioase în deplasare a Dunării

Handbaliștii în alb-violet au rupt în această seară șirul de 6 succese afară al Dunării Călărași, SCM Politehnica învingând la limită cu 29-28 (13-11) după un meci oarecum ciudat, cu mari căderi în joc de ambele părți dar mai ales în cazul vizitatorilor. Care aflau în dimineața partidei că una dintre victoriile în deplasare din tur a fost risipită la ”masa verde”, astfel încât bănățenii au izbutit să-i depășească astăzi și în clasament, tot cu un punct, deși la micul dejun aveau 5 handicap față de Dunărea.

Joia neagră a Dunării Călărași s-a consumat astăzi pe Bega, oaspeții aflând decizia Comisiei de Apel a FRH, 10-0 acasă pentru Potaissa Turda într-un meci câștigat de sud-estici în județul Cluj cu 26-29 în etapa a XI-a, în noiembrie 2018, când utilizau însă 2 componenți fără drept de joc, iar apoi fiind înfrânți în confruntarea nu foarte calitativă de la ora 17:30, în ciuda faptului că au condus și cu 4-9 iar ”Poli” a preluat în premieră conducerea abia în minutul 26.

După care însă n-a mai cedat-o absolut deloc, din contră, amplificând-o prin primele 3 goluri ale reprizei a II-a, toate din mâna golgheterului Sadoveac, iar în continuare și prin alte 4 reușite la rând, până la 22-14. În contrast, așa cum s-au redresat prin a întoarce rapid scorul de la 4-9 la 12-10, alb-violeții poliști au mai avut picaje și spre final, de la 22-14 la 24-20, iar ulterior de la 28-23 la 29-28.

Scor la care bănățenii au mai ratat și ultimul lor atac, doar o nouă lansare prea lungă pentru extrema Broască pulverizând șansa unui al cincilea gol consecutiv al Dunării, la potou…

A fost așadar un meci mai atipic, pe alocuri dezlânat și ușor urâțit spre final, cu evoluții inconstante și inconsistente, fluctuațiile în joc sugerând și că seria de câte 3 apariții într-o săptămână le-a cam pus la încercare pe oponentele în căutarea unui loc cât mai bun de start în play-off.

Poziție aproape de podium dinamitată la ”masa verde” de Dunărea Călărași, în cădere liberă de miercurea trecută, când se impunea la limită la Baia mare, după care însă a cedat atât acasă, cu constănțenii, cât și în registrul Comisiei de Apel respectiv în sala ”Constantin Jude”.

Unde meciul n-a început deloc pe placul gazdelor, golgheterul Dunării, Hanțaru, deschizând scorul și preluând apoi din nou conducerea, 1-2. Mai concentrați în primele faze, ”roșii” lui Bebeshko i-au desfăcut pe centru pe ”violeți”, pe când apărarea condusă de puternicul Fotache a lansat contre finalizate în special de extrema Dospinescu, până la 4-9 și grație a trei ”duble” ale călărășenilor.

Nici măcar timpul de odihnă solicitat de Pero Milosevic la 3-7 n-a stopat deriva, ocazie cu care Sadoveac a fost retras de pe extrema dreaptă și înlocuit cu Cîmpan, ba mai mult, poliștii au ratat la 4-9 până și de la 7 metri.

Punct de cotitură, prima eliminare a partidei, în contul moldoveanului Vîrtic, la care Sadoveac a fost retrimis în teren pentru a executa aruncarea de la 7 metri, apărată în primă instanță de Șelaru, mingea revenindu-i polistului, care n-a mai ezitat… 5-9.

Suficient pentru ca ”violeții” să înscrie de 5 ori la rând… 9-9 în minutul 21. Iar pe această revenire, după 4 goluri, și Tcaciuc apăra o aruncare de la 7 metri, în fața stângaciului Gabi Bujor, altfel un abil marcator, însă introdus abia în premieră, dat fiind problemele medicale care-l restrângeau și săptămâna trecută la înscrierea unui singur gol într-un joc.

Mai egala apoi și Fenici la zece, iar chiar dacă Poli a aruncat apoi alături de două ori la rând, și Tcaciuc a mai apărat încă un 7 metri, semn că se întorcea roata.

Într-adevăr! Minutul 26 o găsea pentru prima oară în avantaj pe SCM Politehnica, 11-10 prin Marjanovic, iar timișorenii profitau prompt de uluiala dunărenilor, făcând 12-10 prin Orbovic. Și Tcaciuc continua să facă minuni, avantajul de două goluri fiind menținut la intrarea la vestiare.

”Violeții”, pe făgașul dorit, cu atât mai prielnic cu cât Marius Sadoveac (foto pagina I) înscria fără excepție primele 3 goluri ale părții secunde, și pe fondul a două eliminări în tabăra vizitatorilor… 16-11. De la 5 handicap, la 5 avans. Mai avea oare putere Dunărea să revină precum gazdele?

Pe moment, nici vorbă, Sadoveac fructificând o altă aruncare de la 7 metri iar ”Poli” profitând de degringolada instalată în apărarea călărășenilor prin a puncta și prin Vuk Milosevic sau Păiuș. Se ajungea la 22-14, când o eliminare contestată de Marjanovic a adus prima serie mai consistentă a Dunării, trei reușite la rând.

Ulterior, nici una dintre echipe n-a mai convins, abundând erorile și implicit întreruperile, pe fondul avantajului timișorean de 4-6 goluri. Practic, diferența s-a comprimat rapid și pe nesimțite în ultimele nici 3 minute, de la 29-24, revirimentul oaspeților fiind însă mai degrabă înlesnit de decuplarea poliștilor. Probabil deja cu gândul la deplasarea în Maramureș de miercurea viitoare…

Poli a încheiat în descrescendo, semn că 3 jocuri solicitante într-o săptămână e cam mult pentru un grup destul de restrâns al celor care duc greul, pe când Dunărea, deși a mai dres busuiocul ca ultimă impresie, n-a lăsat senzația unei formații care câștigase de 6 ori la rând afară într-o serie stopată astăzi de 7 deplasări fără eșec, invincibilitate datând din septembrie, când călărășenii cedau tot la limită pe litoral. Dar după cum s-a aflat astăzi, s-au bătut singuri la Turda, unde se impuneau pe teren, veste care cu certitudine a influențat starea de spirit a vizitatorilor.

Timișorenii săltați pe cinci s-au apropiat în schimb la un punct de CSA Steaua, care va închide sâmbătă runda a XVII-a, la Focșani, handicapul fiind însă de opt puncte față de a treia clasată, Potaissa.

*

SCM Politehnica – AHC Dunărea 29-28 (13-11)

Evoluția scorului… 0-1 Hanțaru / 1-1 Marjanovic / 1-2 Hanțaru, 1-3 Gurkovsky / 2-3 Orbovic / 2-4 Radojkovic, 2-5 Mihai Bujor / 3-5 Fenici / 3-6 Gurkovsky, 3-7 Dospinescu / 4-7 Marjanovic – 7 metri / 4-8 Dospinescu, 4-9 Dospinescu / 5-9 Sadoveac – 7 metri, 6-9 Marjanovic, 7-9 Cîmpan, 8-9 Orbovic, 9-9 Marjanovic / 9-10 Hanțaru / 10-10 Fenici, 11-10 Marjanovic, 12-10 Orbovic / 12-11 Dospinescu / 13-11 Sadoveac – 7 metri

Scor la pauză: 13-11

(în repriza a II-a) 14-11 Sadoveac – 7 metri, 15-11 Sadoveac, 16-11 Sadoveac – 7 metri / 16-12 Munteanu / 17-12 Sadoveac – 7 metri, 18-12 Vuk Milosevic / 18-13 Vîrtic, 18-14 Gurkovsky / 19-14 Vuk Milosevic, 20-14 Păiuș, 21-14 Orbovic, 22-14 Sadoveac / 22-15 Vîrtic – 7 metri, 22-16 Pejovic, 22-17 Gabi Bujor / 23-17 Orbovic / 23-18 Mihai Bujor / 24-18 Orbovic / 24-19 Vîrtic – 7 metri, 24-20 Gurkovsky / 25-20 Sadoveac, 26-20 Sadoveac – 7 metri / 26-21 Vîrtic – 7 metri / 27-21 Pribanic / 27-22 Vîrtic – 7 metri, 27-23 Dumitriu / 28-23 Cîmpan / 28-24 Radojkovic / 29-24 Sadoveac / 29-25 Vîrtic – 7 metri, 29-26 Gurkovsky, 29-27 Dumitriu, 29-28 Munteanu.

Marcatori…

Poli (8 jucători): Sadoveac 9 goluri – 2 în repriza I (2x7m) +7 după pauză (4x7m), Orbovic 6 (3+3), Marjanovic 5 (5+0), Fenici 2 (2+0), Cîmpan 2 (1+1); doar la reluare: Vuk Milosevic 2 (0+2), Păiuș 1 (0+1), Pribanic 1 (0+1).

Dunărea (10 jucători): Vîrtic 6 – toate după pauză, 0+6 (5x7m), Gurkovsky 5 (2+3), Dospinescu 4 (4+0), Hanțaru 3 (3+0), Radojkovic 2 (1+1), Mihai Bujor 2 (1+1); Munteanu 2 (0+2), Dumitriu 2 (0+2), Pejovic 1 (0+1), Gabi Bujor 1 (0+1).

7 metri… Poli 7 din 8 (Marjanovic 1-2, Sadoveac 6-6) / Dunărea – 5 (Vîrtic) din 7.

Intervenții: Tcaciuc 6 (2x7m) + 5 / Șelaru 5 (1x7m) + 1, Rusu 5.

Eliminări… Poli 3: Cîmpan la 8-9; Marjanovic la 22-14, V. Milosevic la 23-17 / Dunărea 5: Vîrtic la 4-9, Fotache la 12-11; Radojkovic la 13-11, Gurkovsky la 14-11, Gabi Bujor la 25-20.

Avertismente: 3-4.

Timeout: Milosevic la 3-7 / Bebeshko la 7-9.

Bare: 0-1.

Arbitri: Barbu și Manafu – din București.

Rezultatele etapei a 17-a, clasamentul la zi și programul rundei intermediare de săptămâna viitoare, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.