LIVE TEXT. HC Vaslui – Poli Timișoara 23-27 (11-12). Violeții, prim succes afară, în etapa a VII-a

Gol pentru gazde, pe ultimul atac: 23-27. Și finish: CH CSU Politehnica învinge în premieră în deplasare în noua ediție a Ligii Naționale, la a treia încercare. Marcatorii ”violeților” au fost Mihai Timofte, cu 7 goluri, Chikovani 5, Ștefan 4, Lasica, Grigoraș și Fenici – cu câte 3, Pejovic – două. Patru victorii din 7 apariții pentru elevii lui Milosevic și Horvath dar și al doilea triumf la rând în nici jumătate de an la Vaslui. Învinșii, rămași la 5 puncte în urma alb-violeților. Ierarhia, actualizată, pe coloana dreaptă a secțiunii Handbal. Până la urmă, Neamțu și Wokan n-au mai intrat. Pe final, reintrat, Vîlceanu a închis din nou bine poarta în ultimele 12 minute. Au mai jucat așadar și Halcă, Păiuș, Szentpeteri, Ștefan, Santeiu și Leordean, după ce ”Poli” începea deplasarea cu Daskaloski – Timofte, Chikovani, Fenici, Grigoraș, Lasica și Pejovic ca pivot. Tot filmul în direct al jocului, mai jos…

HC Vaslui ratează dar și Stănescu parează în fața lui Fenici.

La a doua încercare, Iulian Halcă înscrie: 22-27.

Halcă aruncă în brațele portarului iar Alin Roșu marchează pe contraatac.

21-26, în minutul 58:24.

Cea mai mare diferență de până acum, 20-26. Poli desprinsă clar în învingătoare, în crescendo pe parcursul părții a doua.

Mihai Timofte, împins pe atacul alb-violeților.

Repunere vasluiană de la 9 metri. Și 7 metri, dar ratat de Alin Roșu.

Chikovani – descalificare. La 20-25, în minutul 56.

Marko Lasica face 20-25 iar HC Vaslui ratează: intervenție Vîlceanu. Unii spectatori încep să părăsească tribuna, plină.

Se schimbă și mingea. Poli în atac. Cu folos: Mihai Timofte. 20-24. Minutul 55.

Halcă pentru Fenici dar Stănescu apără. La fel și Vîlceanu.

20-23, HC Vaslui.

Bogdan Pralea apără în fața lui Cristian Fenici.

Pero Milosevic solicită time-out. Mai sunt 6 minute și ceva de joc.

Poli înscrie totuși, 19-23. HC Vaslui ratează încă un atac.

Cristian Fenici greșește transmisia și decarul vasluienilor face 19-22.

Minutul 52: ”violeții”, aproape de primul succes în deplasare. HC Vaslui reduce din diferență, 18-22, în 51:52.

17-22, Chikovani. Și se încing binișor spiritele. Eliminări pentru Stănescu și Chikovani.

Fără fluență în atac, Vasluiului nu-i prea ies schemele pe atac. Se scapă mingea. Și Daskaloski apără.

Eliminare temporară pentru Demis Grigoraș, două minute. Și 9 metri.

Timofte aruncă dar intervenție vasluiană. Acum, schimbări de ambele părți. 9 metri vasluian.

Daskaloski, intervenție. Contraatac polist, purtat de Halcă.

Fenici îl angajează bine pe Mihai Timofte și 17-21.

Accidentare și la Răzvan Vîlceanu.

”Aeriană” nereușită a violeților. Schema n-a ieșit bine, sfârșindu-se și cu accidentări. Meci întrerupt. E mijlocul părții a doua.

17-20, în minutul 44. Aruncare afară, Hagiu.

Încă un 7 metri pentru Poli. Nu cade bine în sală: ”Hoții!”

Jocul își pierde din nou ritmul, cu numeroase întreruperi. Se tot șterge suprafața de joc.

”Violeții” au condus permanent în această aproape primă jumătate a reprizei a II-a. Dar 17-19 Alin Roșu, în minutul 42.

Stănescu deviază în bară dar Poli obține un 7 metri. Aruncare Pejovic și 16-19.

HC Vaslui pierde mingea și Poli revine în atac, cu o dublă schimbare. Aruncare peste transversală dar rămâne în posesie.

Chikovani revine cu gol, 16-18.

Ratare și Poli înscrie, 15-17, însă Călin Hagiu marchează și el: 16-17.

Forțare polistă în atac, Lasica, iar mingea e la roș-albaștri. Se intră în minutul 40: ultima treime a partidei.

Totuși, în continuare posesie pentru HC Vaslui, și gol, 15-16 în minutul 38.

Pivotul Leonard Ștefan se înalță și… 14-16. Și intervenție a portarului polist.

Poli pierde atacul, contraatac al gazdelor. 14-15.

Se reiau parlamentările.

Dar și HC Vaslui ratează. Rămâne totuși în posesie. Și în cele din urmă înscrie: 13-15. În minutul 37.

Grigoraș nu marchează, Stănescu la post.

12-15 în minutul 36. Este pentru prima oară când Poli se desprinde la 3 goluri.

Întrerupere a jocului. Arbitrii, la masa oficială, în discuție cu observatorul FRH. Lupta s-a ascuțit, la fel și nervii.

Timofte îl ia la țintă pe Stănescu și este contraatac vasluian.

Hrimiuc, eliminare în contul lui HC Vaslui. Proteste.

Atac polist, cu Lasica marcator: 12-14. În prealabil cu încă un polist la podea.

Și Vîlceanu apără.

Mihai Timofte pierde mingea, dar și vasluienii. În mâinile lui Vâlceanu. Minutul 33:32, scor 12-13. Și repunere polistă prin Fenici și Lasica. Dar Fenici nu înscrie.

Prim 7 metri vasluian. Mihai Bujor, gol împotriva lui Răzvan Vîlceanu.

Și începe partea a doua, prin alb-violeții Politehnicii. Și Mihai Timofte marchează, 11-13.

O idee despre antrenorii începând cu acest sezon ai vasluienilor, Sandu Florin Iacob fiind în precedentele două ediții încă și jucător, spre retragere, al prim-divizionarei promovate în 2014, inclusiv în calitate de căpitan. Banderola a purtat-o și pentru România la turneul final mondial din 2009, în Croația, HC Vaslui devenind al 7-lea club prim-divizionar la care a jucat, într-un periplu incluzând și grupări germane. Este și secund al lui Aihan Omer pe banca ”tricolorilor”, în vreme ce secundul său Alexandru Axinte, un lector EHF în vârstă de 47 de ani, este preparator fizic al reprezentativei feminine de tineret.

Pauză, 11-12. Mai multe eliminări în contul gazdelor, 4 aruncări de la 7 metri pentru alb-violeți.

Cu 7 metri. Bogdan Pralea intră în poartă. E ultima fază a primei părți. Dar Poli ratează aruncarea, prin Timofte. Și pauză…

HC Vaslui, aruncare în afara cadrului porții. Poli, ultim atac, pe secundele de finish ale primei părți.

Poli în atac, Stănescu apără. Tot ”violeții” în atac. Și time-out Pero Milosevic.

Călin Hagiu reduce din handicap, 11-12.

A doua desprindere a ”violeților” la două goluri: 10-11 și 10-12.

HC Vaslui, 10-10. Încep să apară golurile…

9-10 Poli.

Bară timișoreană de pe extremă și mingea ricoșează la centrul Fenici. Intervenție Stănescu, care încearcă repunerea pe contraatac dar greșește. Posesie polistă.

Pressing polist și blocaj bun. Plus intervenție a lui Vîlceanu.

Este pentru a opta oară egalitate. Două diferență a avut doar Poli, o singură dată, la 3-5.

9-8, Călin Hagiu. Dar egalează și Poli! Cu prețul unei accidentări. Timofte este înlocuit.

Andrei Păiuș aruncă pe lângă poartă.

Time-out solicitat de Sandu Iacob. Minutul 24.

Întreruperi foarte dese. Suprafața de joc, cam alunecoasă. Se tot șterge.

9 metri timișorean. Și încă o eliminare în contul gazdelor. Mihai Bujor.

Minutul 22, 8-8.

Alt atac irosit de vasluieni, iar ”Poli” pleacă pe contraatac. Supărare în sală, plină: ”Hoții!” La adresa arbitrilor craioveni.

Meci foarte echilibrat și în ultima treime a primei părți. Suntem în minutul 24, 7-8 prin Mihai Timofte.

7-7, Poli egalează, prin Chikovani. Iar HC Vaslui ratează atacul.

”Poli”, aprigă în apărare. Iar în atac Chikovani este cel mai activ. Se obține încă o aruncare de la 7 metri.

Minutul 19, 7-6 HC Vaslui. Este pentru a doua oară când gazdele preiau conducerea. Dar și o accidentare în tabăra amfitrionilor.

Multe greșeli ale moldavilor la transmiterea mingii. Nici Poli nu se dezminte însă. Și îl face ”mare” pe… Tudor Stănescu.

De astă dată HC Vaslui a replicat prompt, 6-6. Și Stănescu apără.

Minutul 18, Chikovani, din 7 metri: 5-6.

Eliminare în contul lui Călin Hagiu. Și 7 metri, Chikovani contra lui Stănescu: se știu foarte bine.

Meci cu apărări aprige. Leonard Ștefan, busculat în defensiva gazdelor.

Fenici, cartonaș galben. ”Poli”, incomodă pe apărare pentru vasluieni. Care se întrec în ratări.

Se atinge jumătatea primei reprize. 5-5, prin Polocoșer, în minutul 15.

Chikovani – eliminare temporară.

4-5, Alin Roșu.

Daskaloski, bună intervenție.

HC Vaslui aruncă pe lângă poartă iar Poli se desprinde, 3-5.

3-4, prin căpitanul Fenici, în minutul 12.

HC Vaslui, cu erori pe debutul de joc.

Tudor Stănescu, intervenție la aruncarea de la 7 metri a lui Mihai Timofte.

3-3, gol HC Vaslui, în minutul 9.

”Poli” preia conducerea, 2-3, pe un debut de joc destul de fragmentat.

Chikovani, activ pe debutul de meci. Dar bară.

Tot Chikovani la un pas de intercepție. HC Vaslui, nesigură în atac, pierde posesia.

2-2, egalare polistă prin Irakli Chikovani.

Roșu, eliminare temporară, pentru un fault asupra căpitanului Fenici.

Poli, aruncare de la 9 metri.

2-1 în minutul 6, prin Moldovan.

Tudor Stănescu, intervenție pentru gazde, în fața pivotului Pejovic.

HC Vaslui, periclitată să intre în joc pasiv.

Scorul, în continuare 1-1.

Bară vasluiană prin Hrimiuc.

Gol anulat Politehnicii. HC Vaslui, aruncare peste poartă.

1-1, Alin Roșu.

0-1, Mihai Timofte.

HC Vaslui, prim atac.

Pe banca gazdelor, odată cu noul sezon, în locul lui Leonard Bibirig, cuplul Sandu Florin Iacob – Alexandru Axinte.

HC Vaslui ar urma să înceapă cu Bogdan Pralea – Mihai Bujor, Gabriel Cotinghiu, Călin Hagiu, Gabriel Bujor, Alin Roșu, Dragoș Soare.

”Poli” îi are în componență pe 24. Daskaloski și 16. Vîlceanu – portari; 6. Timofte, 20. Szentpeteri, 8. Chikovani, 34. Fenici – cpt., 2. Păiuș, 93. Halcă, 94. Grigoraș – născut în Vaslui, 10. Lasica, 3. Leordean, 33. Pejovic, 13. Ștefan, 89. Santeiu precum și pe Neamțu și Wokan.

Gazdele se bazează pe Pralea și Stănescu – portari; Roșu, M. Bujor, G. Bujor, Hagiu – fost în alb-violet, Pasere, Mihai, Polocoșer, Hrimiuc, Soare, Moldovan, Cotinghiu – un alt fost polist, și Anton.

+

CH CSU Politehnica Timișoara caută astăzi la amiază prima victorie în deplasare la a treia ieșire din noul sezon al Ligii Naționale de handbal masculin, după eșecuri la 5-6 goluri la Steaua și Baia Mare, având acum în față o grupare vasluiană în al cărei fief se impunea la ultima vizită din urmă cu nici jumătate de an dar care vine și după un puțin scontat triumf pe terenul steliștilor. Și aici, de la ora 12, în transmisiune în direct LIVE TEXT, de la un duel între pretendente de puțin fără succes în sezonul trecut în tentativa de pătrundere în zona play-off 1-8.

IMG_4854

Este o deplasare oarecum și sub spectrul recentului anunț dinspre Municipalitate în legătură cu sistarea finanțării de către administrația locală până la clarificarea problemelor de ordin juridic existente în privința asocierii cu 4 dintre grupările de sporturi pe echipe de pe Bega, dar mai ales pe fondul dorinței alb-violeților de a păși înainte după două ediții la rând în care au eșuat în tentativa de pătrundere în play-off. Momentan, deși au deja 3 înfrângeri, aidoma vasluienilor, sunt în cărți, și cu două poziții și două puncte peste gazdele lor de astăzi, care se regăsesc de puțin în afara zonei 1-8.

HC Vaslui – CH CSU Politehnica este al cincilea meci al rundei a șaptea, ce marchează mijlocul turului, celelalte jocuri de până acum ale etapei oferind victorii ale gazdelor, inclusiv un CS HC Adrian Petrea Reșița – Dinamo 35-34 (17-16), cu excepția partidei de la Galați, câștigată de Steaua.

Iar apropo de steliști, HC Vaslui obținea duminica trecută a doua victorie în acest campionat, impunându-se pe terenul bucureștenilor cu 35-32 (17-17), noua echipă a fostului portar polist Tudor Stănescu înscriind așadar mai mult după pauză iar principal marcator fiind un alt ex-”violet”, Hagiu, cu 8 goluri, ca și Mihai Bujor, celelalte reușite venind de la Roşu, cu 7, G.Bujor 6, Pasere și Polocoşer – câte două, respectiv Hrimiuc și Soare – un gol.

Timișorenii cedau la prima lor ieșire cu 27-21 la Chiajna, în fața Stelei, iar pe terenul campioanei Minaur au pierdut cu 29-24, încercând însă acum să tranșeze ceea ce este considerat un echilibrat duel direct pentru prinderea trenului de play-off. Palmaresul direct în cursul sezonului regular este favorabil vasluienilor, care se impuneau în Moldova la un gol diferență în turul ediției precedente, învingând apoi și în returul din 14 februarie 2015 din Sala ”Constantin Jude”, cu 36-34 (20-16), însă ultimele două întâlniri au fost câștigate de ”Poli”, în cadrul fazei play-out a locurilor 9-13, mai întâi în deplasare, 26-29 (14-16) pe 18 aprilie, când își și depășea la golaveraj adversara în fruntea ierarhiei zonei inferioară valoric, iar ulterior la Sânnicolau Mare.

Vasluienii lui Sandu Iacob caută la rândul lor un prim succes acasă de la cel înregistrat în runda inaugurală, când treceau cu 30-25 de Energia Pandurii, mai apoi sucombând cu 29-39 în fața lui Dinamo dar și doar la limită în fața unei alte semifinaliste din campania precedentă, 27-28 cu CSM București, cu mențiunea că s-au dovedit a fi adversari redutabili în deplasările avute, 27-27 la Reșița și 29-28 pentru HC Odorhei în urmă cu 3 etape.

Meciul îl arbitrează doljenii Gorina și Melencu iar Sporttim vă lasă în compania spuselor lui Pero Milosevic și Irakli Chikovani, vineri dimineață, anticipând deplasarea în celălalt capăt al țării: http://sporttim.ro/handbal/ch-poli-cauta-la-vaslui-primele-puncte-externe-din-sezon-cu-o-contracandidata-la-play-off-apararea-va-castiga-acest-meci

Ulterior, ”Poli” va primi vizita lui CSU Danubius Galați, așadar a treia descindere la rând pe Bega a unei nou-promovate, și se va deplasa în etapa a IX-a la Dunărea Călărași.

În liga a doua, ”Poli II” joacă marți de la ora 13, acasă, cu HCM Sighișoara, în etapa a IV-a din Divizia A – Seria B.

Astăzi joacă și campioana Minaur, în etapa a doua din Grupa D în EHF Champions League, acasă cu HC Motor Zaporozhye, lider după prima rundă de meciuri. în Grupa C, Vojvodina Novi Sad a câștigat aseară cu 26-24 acasă cu Chekhovskie Medvedi iar astăzi se dispută și meciul Vardar – MOL Pick Szeged.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.