LIVE TEXT. Ziua I a turneului semifinal național FRH de juniori 1, din ”Banu Sport”: LPS Banatul Timișoara – LPS Piatra Neamț 39-27 (17-13). Și o neprezentare!

Lista marcatorilor: la învinși, Ștefănel Leahu cu 9 – golgheter al partidei, Caba și Bibirig cu câte 4, Donici și Bălcanu cu câte 3, Dascălu cu două, Popescu și Soroceanu 1. La LPS Banatul Timișoara: Niță cu 8 goluri, Predoi 7, Dascaliuc 6, Furak și Neamțu câte 5, Micle 4, câte unul: Inișconi, Wokan, Jigovan, Vișan.

Rezultat final, LPS Banatul – LPS Piatra Neamț 39-27. Turneul continuă mâine de la ora 10,30, când timișorenii joacă în compania celor din Breaza. Ulterior, gălățenii, învingători în prima zi, joacă de la 12,30 cu CSȘ 2 Baia Mare, care intră astfel în turneu.

Furak mai ochește o dată bara, la vinclul de la colțul lung. Crișan, de la gazde, eliminare temporară. Iar Inișconi primește a treia eliminare temporară: descalificare. LPS Banatul încheie meciul în 3 jucători de câmp, Furak, Micle și Vișan. În poartă, Teșan, care apără 7-le metri executat lobat de Soroceanu.

Gol Caba, tot cu o pătrundere pe centru. Ultimul minut.

La oaspeți intră și cel de-al treilea portar, Cucoș, învins însă de Vișan. 39-26.

38-26, Micle. Nici 3 minute rămase. Pe care LPS Banatul le va juca mai ales în inferioritate numerică: Wilhelm Wokan eliminat temporar.

Tot Leahu: 37-26. Aeriană Micle pentru Vișan, pe extrema stângă, balonul ochind… bara la colțul lung. Gazdele își permit și o doză de spectaculozitate, dat fiind diferența de scor.

Leahu și Inișconi marchează în succesiune. 37-25 cu 5 minute înainte de final.

Micle, gol spectaculos, cu o aruncare pe la spate: bară – gol la colțul lung.

35-24 în minutul 54, prin Micle. Aruncarea lui Wokan, apărată.

Intră Berbec pentru a apăra aruncarea de la 7 metri a lui Leahu: transformare.

Nenumărate au fost contrele cu Predoi în prim-plan. Și finalizare: 34-23.

Bolta lui Donici, în bara de la colțul lung. Dascaliuc în schimb marchează: 33-23.

Oaspeții, pe faza a doua, prin Donici și Leahu, ultimul marcând. Gol și prin Bălcanu, de pe inter drept, pătrundere. Sunt 3 goluri la rând al vizitatorilor iar Furak tot cu tirul nereglat a rămas: alături.

LPS Banatul îi lasă enorm de mult spațiu lui Caba, care spintecă defensiva pe centru: 32-21.

Vlad Inișconi, eliminare temporară în 48:25. 9 metri nemțean prin Dascălu și poate cea mai frumoasă ”morișcă” a moldovenilor, finalizată de Leahu. Niță calcă semicercul.

Micle, fault în atac.

Pe unele atacuri ale acestei părți, la timișoreni și Vlad Inișconi.

LPS Piatra Neamț reduce din nou din diferență, 31-19 în minutul 47.

Denis Neamțu rade bara de la colțul lung, de pe inter dreapta.

Nouarul Dascălu reduce din handicap, 31-18.

Niță își ia avânt măturând linia de 9 metri de la stânga la dreapta și aruncă în cross: 30-17. Iar Marușca mai lansează un contraatac lung pentru Dascaliuc, aruncarea fiind însă apărată de Dumitrel Calistru, care nu mai are însă replică la Neamțu.

Cătălin Caba, marcator pentru vizitatori.

Iar Neamțu profită și el de pierderea posesiei de către nemțeni: 28-16. Același procedeu, acum cu Dascaliuc vârf de lance. Minutul 43.

Frumos ”trasor” al lui Niță, la colțul lung: 10 goluri avantaj. Predoi, arma de contraatac a gazdelor, mai înscrie o dată liftat, 27-16. Cel mai mare avantaj de până acum…

Accidentare la Niță, rămas pe spate, întins pe teren. Îngrijiri medicale.

25-15 prin Dascaliuc: tot pe contraatac. Leahu reduce din handicap pentru LPS Piatra Neamț.

Tot pe repunerea lui Marușca, lung, Dascaliuc preia și aruncă dintr-o piruetă în cădere, la colțul scurt, de pe dreapta. Cu sacrificiu, Jigovan reușește frumos priza la o altă minge lungă de contraatac, pasându-i lui Predoi, care înscrie cu fentă, mingea scurgându-se lângă bara de la colțul scurt.

Gol Antim Popescu, dar și Niță, de la 9 metri, central. Predoi mai fructifică o contră a gazdelor. 22-15 în minutul 37. LPS Piatra Neamț, de-acum în inferioritate numerică, pe atac.

Leahu marchează pentru LPS Piatra Neamț iar Predoi, de pe stânga, pentru timișoreni: 20-14, minutul 36.

Neamțu obține o aruncare de la 7 metri. Tot el execută. 19-13, în stânga lui Direa.

Niță înscrie primul gol al părții secunde: 18-13. Apoi, Neamțu și Predoi ochesc ambele bare în aceeași fază iar pe contraatac și Donici. Tot bară!

Robert Furak nu are tirul reglat iar Dascălu înscrie pe ultimul atac al nemțenilor în prima parte. LPS Banatul îl ratează pe al său și… 17-13 la pauză.

Leahu reduce din handicap iar aruncarea lui Furak e apărată. Donici în schimb nu iartă: 17-12.

17-10, pe degajarea lui Marușca pe Dascaliuc. Penultimul minut al primei părți.

Niță ochește barele la încheieturi.

16-10, Robert Furak.

Mărușca apără aruncarea lui Donici de pe extrema stângă.

Reintră Neamțu, în cuplu pe stânga cu Wokan, interul stânga. Doi juniori de la centru. Neamțu aruncă peste transversală.

Time-out solicitat de timișoreni, în 25:45.

15-10, minutul 26: Dascălu.

Robert Furak aruncă în piciorul numărului 1, Ionuț Rareș Direa, proaspăt intrat în poarta nemțenilor, în vișiniu.

15-9, Robert Niță, cu o aruncare de pe picioare de la 9 metri, bară-gol.

14-9, gol din aruncare de la 7 metri prin Cosmin Bibirig.

Robert Furak, o aruncare moale pe colțul scurt, dar și Marușca apără. Încă o aruncare de la 7 metri transformată de Furak, 14-8 după 23 de minute, la faultul lui Bibirig.

Ștefănel Leahu, cu o aruncare pe Marușca.

Încă o bară, ochită de Wokan. Transversală. Încă se zguduie…

Tot Niță și două treimi din prima repriză se încheie cu 13-7 pentru gazde. Micuțul Mihai Soroceanu se infiltrează pe semicerc: 13-8.

Bibirig, încă un gol printr-o aruncare pe jos. Niță înscrie: 12-7 în minutul 19.

Bun blocaj al lui Niță dar și recuperare timișoreană, după care și LPS Banatul greșește pasa: recuperează Donici.

11-6, Nelu Bălcanu, frumos găsit cu o pasă cu pământul, la întâlnire.

Alt 7 metri pentru timișoreni: 11-5 prin stângaciul Furak.

Niță, bară pentru timișoreni, în minutul 16.

Wokan aruncă peste bară. LPS Banatul se apără cu Predoi avansat.

10-5, gol Leahu.

Apără Marușca dar și Predoi îl remarcă pe portar.

Minutul 12:24, gol LPS Banatul, prin Micle. 10-4, pe recuperare în atac, după aruncarea lui Furak în portar.

Interceptează Dascaliuc iar contraatacul e finalizat de Predoi: 9-2. Și bară a nemțenilor, însă și un gol prin Bibirig, în continuarea atacului. Furak greșește pasa iar Donici contraatacă: 9-4.

8-2 de pe inter dreapta, Leahu. Time-out-ul a avut efect pentru vizitatori.

INFO. În primul meci al zilei, CSȘ Galați – CSO Tricolorul Breaza 36-20, la pauză 18-9. Vom reveni în pauza acestei partide cu alte amănunte…

Boltă Dascaliuc, tot pe contraatac: 8-1. Iar nemțenii solicită time-out în minutul 9:25.

7-1 prin Furak. pe contraatac.

Recuperare Predoi și… 6-1. Și o primă înlocuire la timișoreni, intrând Micle.

5-1, în minutul 7:36, prin Furak, din aruncare de la 7 metri.

4-1, Denis Neamțu, cu o aruncare de la șold, al doilea său gol. Nemțenii din nou în 7 dar Dascălu calcă semicercul. Golul nu este validat.

3-1, Cosmin Bibirig. pătrundere de pe inter stânga.

3-0 în 4:23, pe faza a II-a, prin Vokan.

LPS Banatul, în albastru complet, se apără în superioritate numerică, pe un debut de meci lent ca ritm.

Neamțu, pasă în cross la intercepție.

Minutul 2:56… Primă eliminare, Dascălu, pentru un fault asupra lui Neamțu.

Marușca, primă intervenție cu palma stângă, la o aruncare de pe semicerc.

2-0, prin Jigovan, pe contraatac, după bara lui Dascălu.

1-0 Banatul, prin Neamțu; intercepție și contraatac. Nemțenii, în portocaliu, începeau, atacând spre vestiare.

LPS Banatul începe cu 16. Marușcă / 14. Predoi, 8. Jigovan, 10. Neamțu, 5. Wokan, 6. Furak, 7. Dascaliuc.

LPS Piatra Neamț începe cu 12. Calistru / 7. Pitariu, 90. Leahu, 89. Bălcanu, 15. Bibirig, 9. Dascălu, 6. Donici.

Loturile… LPS Piatra Neamț (antrenori: Rita și Stelian Bursuc; 5 jucători de 1996 în lot; 7 de 1997; 2 de 1998; 2 de 1999): 1. Ionuț Rareș Direa, 3. Andrei Constantin Luchian, 6. Bogdan Adrian Donici, 7. Florin Adrian Pitariu, 9. George Dascălu, 12. Dumitrel Calistru, 15. Cosmin Bibirig, 16. Daniel Mihai Cucoș, 17. Cătălin Caba, 18. Daniel Costea, 19. Dragoș Filip, 23. Antim Popescu, 76. Mihai Soroceanu, 84. Ioan Nica, 89. Nelu Bălcanu, 90. Ștefănel Leahu.

LPS Banatul Timișoara (Daniela Ionescu-Tomaniycska; 15 juniori de 1996 plus Jurcă, din generația 1997): 1.Dan Teșan, 2. Paul Custură, 3. Vlad Inișconi, 4. Nicolae Crișan, 5. Arthur Wokan, 6. Robert Furak, 7. Alexandru Dascaliuc, 8. Adrian Jigovan, 9. Bogdan Vișan, 10. Denis Neamțu, 15. Victor Niță, 12. Cristian Berbec, 13. Daniel Micle, 14. Ion Predoi, 16. Mădălin Marușca, 17. Dan Jurcă.

Arbitri: Brebu – Ciobea (Argeș).

:::

LPS Banatul Timișoara găzduiește de miercuri până duminică în Sala ”Banu Sport” cele doar 10 partide ale turneului semifinal național din întrecerea de juniori 1, 1996/97, a handbalului masculin românesc, având de jucat pe rând cu LPS Piatra Neamț, CSO Tricolorul Breaza, CSȘ Galați și CSȘ 2 Baia Mare, în condițiile în care CSO Mizil s-a retras din competiție, meciul de vineri al celor de pe Bega fiind în consecință anulat. Detalii în direct de la debutul elevilor Danielei Ionescu-Tomaniycska, miercuri de la ora 12,30, în format LIVE TEXT, aici, pe marginea meciului bănățenilor cu LPS Piatra Neamț.

DSCF2059

Seria timișoreană de 5 formații este inaugurată în Sala ”Banu Sport” miercuri la ora 10,30 de partida CSȘ Galați – CSO Tricolorul Breaza, care ar fi trebuit să fie urmată de la 12,30 de CSȘ 2 Baia Mare – CSO Mizil, cei din Prahova aruncând însă prosopul înaintea acestei faze semifinale, așa încât și întâlnirea timișorenilor cu cei de sub Pietricica a fost devansată cu două ore, față de 14,30, ce constituia programarea inițială.

Ulterior, ”Banatul” are apariții după cum urmează: joi de la ora 10,30, cu CSO Tricolorul Breaza; sâmbătă de la 10,30, cu CSȘ Galați; duminică de la 12,30, cu CSȘ 2 Baia Mare, în ceea ce va fi și ultimul joc al turneului. Primele două clasate la finele celor 5 zile de întreceri vor obține calificarea la turneul final al Campionatului Național FRH de juniori 1.

Gălățenii și băimărenii se aliniază pe malurile Begăi în calitate de câștigători ai seriilor preliminare zonale de calificare, nemțenii de pe locul 2, LPS Banatul de pe poziția a treia în Seria E, după LPS Târgu Jiu și Liceul Teoretic Traian Vuia Reșița, pe când gruparea prahoveană din Breaza, de pe locul 5.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.