Macedonia – România 32-24 în turul barajului pentru Mondial

Reprezentativa de seniori a României a pierdut la scor manșa I a fazei play-off tur-retur de calificare la turneul final al Campionatului Mondial de handbal masculin, a cărui a XXVI-a ediție va avea loc la începutul anului viitor în Danemarca și România. Fără centrul polist alb-violet Cristian Fenici, în recuperare după accidentarea suferită acasă în ultima fază a revanșei sfertului de finală cu CSM București, ”tricolorii” au fost depășiți în această seară la Skopje cu 32-24 (15-10) de gazda Macedonia, revanșa fiind programată miercuri seară în ”Horea Demian” din Cluj.

Fără selecționabili de la CSU Politehnica Timișoara, a șasea în recent încheiata ediție de campionat, câștigată de campioana din 2016 și 2017, Dinamo, urmată pe podium de concitadina CSA Steaua și Potaissa Turda, triumfătoare în Challenge Cup, România a condus inițial în această seară la Skopje cu 0-2 dar abia a redus din handicap tot prin două goluri consecutive și la încheierea reprizei I, 15-10, avantaj amplificat de gazde în partea secundă.

Cu excepția deznodământului din Croația – Muntenegru, 32-19, rezultatul de la Skopje a fost cel mai detașat în manșa I a fazei play-off pentru barajul de calificare la ”Mondialul” de anul viitor, competiție în care România se situează pe locul 3 în clasamentul general pe medalii, după Franța, cu cele mai multe titluri la turneele finale masculine, șase, respectiv Suedia, cu cele mai multe medalii, prima, un bronz, fiind adjudecată la ediția inaugurală din 1938.

Astfel, în alte meciuri tur jucate în acest weekend s-au consemnat și alte succese ale gazdelor, Serbia – Portugalia 28-21, Norvegia – Elveția 32-26, Cehia – Rusia 27-26 și Olanda – Suedia 25-24, dar și remize, Lituania – Islanda 27-27 și Belarus – Austria 28-28, dar și un triumf al vizitatorilor, Slovenia – Ungaria 24-29.

Reputatul Kiril Lazarov a marcat de 8 ori pentru cei din Macedonia, secondat de Manaskov, cu 6 goluri, Georgievski, Kuzmanovski, Mirkulovski, Stoilov și Taleski înscriind câte 3 goluri, pe când între cei 11 marcatori ai învinșilor Racoțea a punctat de 6 ori, Ghionea patru goluri iar Roșu trei.

Macedonia a răsturnat rapid scorul, 8-2 spre mijlocul primei reprize, în minutul 14, după care a egalat avantajul maxim din prima parte, 14-8 înaintea pauzei, ajungând chiar și la 24-14 spre mijlocul părții secunde, în minutul 43.

Românii, care nu s-au mai calificat la turneul final de la ediția scandinavă din 2011 și care n-au mai cucerit o medalie la ”Mondial” de la ediția cehoslovacă din 1990, bronz în dauna Yugoslaviei, au o misiune dificilă în returul de miercuri, Macedonia având prima șansă la revenirea în întrecerea decernării trofeului, după ce la ultima reuniune, cea franceză din 2017, a părăsit competiția în optimi, depășită de viitoarea finalistă Norvegia, pierzătoare în ultimul act cu gazdele, pe 3 și 4 urcând Slovenia și Croația.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.