O primă repriză câștigată la Euro, răsturnare de scor și… calificare: România, 28-24 (11-15) cu Polonia

Handbalistele României au început cu stângul și cel de-al doilea meci la Women’s EHF Euro 2020, din nou fără a conduce deloc într-o primă repriză în care au rămas în mai multe rânduri la 5 goluri în urma polonezelor, însă au revenit în nici 10 minute până la mijlocul părții secunde, de la 13-17 la 18-18, reușită semnată de Cristina Neagu din 7 metri, după care au preluat în premieră conducerea în minutul 48, prin Eliza Buceschi, 20-19, spargerea gheții după ce ”tricolorele” nu erau absolut deloc în avantaj în înfrângerea la debut de alaltăieri. Astăzi au încheiat în schimb pe val, grație unei reprize a doua dezinvolte, 17-9, care le-a și asigurat calificarea în faza grupelor principale: 28-24 (11-15) cu Polonia.

România s-a reabilitat la timp în întâlnirea de sâmbătă după-amiază de la Kolding, din etapa a II-a a Grupei D la turneul final continental al senioarelor, forțând cu succes victoria de care avea neapărată nevoie pentru accederea în faza următoare a întrecerii, de săptămâna viitoare, începând de joi 10 decembrie.

După câte două reușite de ambele părți în urma pauzei, ”dublele” Cristinei Laslo și Cristinei Neagu au anihilat avantajul Poloniei până la mijlocul reprizei a II-a, 18-18, la care Rosiak a preluat pentru ultima oară conducerea în favoarea formației până atunci dominante, aceeași Laslo egalând la rândul ei, reușită completată de golurile lui Buceschi și Popa, 21-19 în minutul 50.

Și totuși emoții, balticele egalând cu următoarele două goluri, fără a mai avea însă replică la torpila Cristinei Neagu, contraatacul lui Laslo și reușita lui Ostase de pe 6 metri, toate după un timeout, 24-21 cu nici 4 minute și jumătate rămase de jucat.

Ba mai mult, stăpâne pe situație, ”tricolorele” au izbutit și pentru a patra oară după pauză aceeași serie de 3 goluri fără replică și spre final, 27-22 prin ”dubla” lui Ostase și reușita lui Iuganu din ultimul minut, diferență maximă a jocului astfel egalată.

Căci Polonia a condus într-adevăr confortabil în prima parte, când a fost cel mult egalată de Ostase în minutul 4 și Dincă, 4-4 în minutul 10, balticele redesprinzându-se și mai clar după mijlocul reprizei I, de la 7-6 la 11-6 în nici 5 minute, avantaj pe care îl mai atingeau de încă 3 ori, și prin Rosiak, 15-10 în minutul 29. Neagu în schimb avea tratament special din partea oponentelor, spărgând gheața abia în minutul 17, după care mai înscria ce-i drept de 3 ori până la pauză, pe contraatac și din aruncări de la 7 metri: 15-11.

Ultimele peste 20 de minute au salvat însă situația, răsturnare de scor cât o victorie.

Cristina Neagu avea să fie golgheterul meciului, cu 8 goluri și un procentaj de 50% al aruncărilor fructificate, inclusiv 4 din 4 de la 7 metri în 40 de minute jucate, Cristina Laslo și Lorena Ostase contribuind cu câte 6 goluri fiecare din câte 7 aruncări, ducând greul circa 55 de minute fiecare. Mult au mai jucat Laura Popa, 50 de minute, cu două goluri marcate, și Eliza Buceschi, 44, înscriind o dată, în vreme ce Dincă și Iuganu au evoluat aproximativ jumătate din durata întâlnirii, marcând de 3 respectiv două ori.

Româncele au irosit mai multe aruncări, 21, în comparație cu învinsele lor, 16, pentru care Rosiak a înscris de 7 ori din opt încercări, însă au contat combativitatea Lorenei Ostase la semicerc și varietatea desfacerii jocului pe flancuri, înclinând în cele din urmă balanța.

O victorie muncită, necesară și normală, însă mai ușor decât astăzi ”tricolorelor” probabil nu le va mai fi și în continuare…

În celălalt joc al rundei în Grupa D, din nou defilare a Norvegiei, 42-23 cu Germania, după ce nordicele dispuneau joi de Polonia cu 35-22. În Grupa C, din care se vor alege cele 3 oponente ale României din Grupa principală II, seara de sâmbătă propune duelul Olanda – Serbia, după ce croatele treceau ieri cu 24-22 de Ungaria.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.