Poli, a patra victorie la rând, și mai clară: 29-21 la Galați

Handbaliștii Politehnicii Timișoara au mărit la cinci seria recentă de jocuri fără eșec din Liga Națională, câștigând astăzi pentru a patra oară la rând în retur, cu a doua cea mai mare diferență de scor pe care au conturat-o în actualul campionat. Mari favoriți pe terenul codașei nou-promovate CSU Danubius Galați, alb-violeții s-au desprins clar după pauză, 29-21 (13-12), păstrându-și astfel procentajul maxim de puncte în 2016 și fiind la un pas de a reedita șiragul de 5 triumfuri din tur, dacă vor dispune în runda viitoare, acasă, de Dunărea Călărași.

header-e1399396479239-150x125

Deplasare foarte lungă dar de succes pentru SCM CH CSU Politehnica Timișoara, care s-a impus de la ora 17 în primul dintre cele două dueluri programate în această seară la Galați între prim-divizionare de pe Dunăre și Bega, jocul de handbal din etapa a XXI-a fiind urmat de cel al baschetbaliștilor, la startul fazei play-out în Liga Națională sub panouri.

La cum merg lucrurile pentru handbaliști, asigurarea locului în play-off poate fi bifată deja săptămâna viitoare, așadar mult în avans în raport cu încheierea returului, și anume cu ocazia antepenultimei apariții acasă, din runda a XXII-a, împotriva ocupantei locului 9, Dunărea Călărași, acum la 12 puncte în urma bănățenilor, după eșecul de aseară, 32-33 (18-16) acasă cu Steaua.

Învingători luni, la căderea cortinei peste precedenta etapă, 35-28 pe teren propriu cu HC Vaslui, ”violeții” au confirmat calculele hârtiei în dauna gălățenilor lui Andronic, reușind al doilea cel mai categoric succes din actuala stagiune, la opt goluri diferență, depășit doar de drastica diferență înregistrată în tur contra acelorași nou-promovați, 41-21 la Timișoara.

Fără victorie în cele 20 de etape de până acum, CSU Danubius a ținut aproape în repriza I dar poliștii n-au ratat ocazia de a învinge pentru a doua oară în actuala stagiune pe malurile Dunării, după succesul repurtat cu 29-24 pe 10 octombrie 2015 la Călărași, reușind totodată al treilea triumf din acest sezon în deplasare în Moldova, completare a izbânzilor de la Vaslui și Focșani.

De așteptat, alb-violeții au început așadar cu bine cel de-al doilea an de activitate al lui Pero Milosevic la cârma Politehnicii, reușind a 12-a victorie în 21 de etape și aflându-se la egalitate de puncte în trio-ul grupărilor de pe pozițiile 4-6, laolaltă cu steliștii și Potaissa Turda.

Cât despre victoria în sine, decalajul valoric s-a făcut remarcat în repriza secundă, atunci când timișorenii i-au avut în teren pe aproape toți jucătorii cu experiență. Inițial, Milosevic a optat pentru o formulă de start și cu jucători utilizați mai rar în partidele anterioare, Vîlceanu începând în poartă iar Neamțu pe extrema stânga, în vreme ce căpitanul Fenici a intrat în repriza I doar în atac iar Grigoraș deloc, chiar dacă a fost convocat în deplasare. În aceste condiții, startul de meci a fost favorabil outsiderei dar Politehnica a reechilibrat treptat scorul și a intrat cu un avantaj la vestiare cu un avantaj minim.

În partea a doua, alb-violeții au forțat și au scăpat în câștigători mai ales după minutul 45, diferența de 8 goluri fiind cea maximă și înregistrându-se prima dată în minutul 53, scor 27-19. Marcatorii alb-violeților în jocul de la Galați au fost Chikovani – cu 11 goluri, Lasica 6, Halcă 5, Neamțu, Fenici și Timofte – câte două iar pivotul Ștefan – un gol.

În următoarea etapă, dacă alb-violeții nu pierd acasă contra Dunării Călărași, atunci vor menține diferența de 12 puncte față de prima echipă aflată sub linia calificării în prima zonă valorică a locurilor 1-8 cu patru etape înainte de finalul sezonului regular, echivalând cu calificarea matematică în play-off pentru handbaliștii bănățeni.

Tot de la ora 17 s-a jucat și CS HC Adrian Petrea Reșița – HC Odorhei 26-26 (13-12). Rezultatele etapei, ierarhia și programul viitor, pe coloana dreaptă. Tot remiză și în runda a doua de jocuri din grupele Cupei EHF, CSM București – Chambery Savoie (Franța) 25-25 (12-12).

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.