Poli, al treilea eșec al sezonului la mai mult de un gol diferență

CH CSU Politehnica Timișoara a pierdut în această seară pentru a cincea oară în deplasare din cele 8 jocuri disputate pe alte terenuri în acest sezon dar și tot pentru a cincea oară la rând la Turda, fief al Potaissei rămas încă necucerit de alb-violeți de la promovarea ardelenilor în Liga Națională, în 2011. Într-un duel al vecinelor de clasament aspirând la consolidarea locului în play-off, galben-albaștrii s-au impus cu 29-25, la pauză 14-11, distanțându-se la 4 puncte de elevii lui Pero Milosevic, rămași pe locul 8 și având duminică la 11 o nouă deplasare, la antepenultima clasată CSM Ploiești.

Poli a pierdut astăzi de la ora 18 pentru prima oară în cele 3 meciuri disputate în ultimele 8 zile, de joia trecută încoace, într-un periplu București – Timișoara – Turda, după ce remiza pe terenul vicecampioanei CSM București și o depășea duminică seară pe Steaua, în Sala ”Constantin Jude”, cu 28-26. Iar handbaliștii bănățeni mai au alte două apariții în acest final de an, mai întâi în partida televizată din fief-ul nou-promovatei prahovene cu doar o pătrime dintre meciuri câștigate, și care a cedat astăzi de la aceeași oră pe terenul Stelei cu 34-30 (17-16), iar apoi joia viitoare la Odorhei, într-o nouă vizită după puțin peste 4 săptămâni la roș-negrii pregătiți de Vlad Caba, de astă dată în jocul eliminatoriu din optimile Cupei României.

Chikovani, 8 goluri pentru Poli, din care 5 în prima parte

Chikovani, 8 goluri la Turda pentru Poli, din care 5 în prima parte: 29-25 Potaissa

Până atunci însă, ”violeții” au avut astăzi parte și de cel de-al șaselea meci consecutiv din Liga Națională cu o grupare plasată în zona play-off a locurilor 1-8, suferind a patra înfrângere în acest tur de forță. Chiar și așa, timișorenii par a-și păstra poziția a opta, fiind mai greu de crezut în actuala situație financiară și de efectiv a campioanei ca HCM Minaur să-i depășească în ierarhie printr-o victorie în meciul de sâmbătă de la ora 13,45 în deplasare la CSM București, penultimul al rundei în curs, a XVI-a a sezonului respectiv a treia din returul fazei regulare.

Sugestiv în privința tăioaselor replici pe care le-a oferit Poli în actuala campanie chiar și principalelor forțe ale campionatului este faptul că Fenici și compania au pierdut astăzi la mai mult decât un gol diferență doar pentru a treia oară din cele 16 jocuri de campionat avute în 2015/6, handicapuri mai mari înregistrând doar în deplasările din prima jumătate a turului, în etapa a doua la Chiajna, de 6 goluri în fața Stelei, respectiv pe 11 septembrie, într-un 29-24 pentru HCM Minaur.

Tot 29 de goluri le-a înscris și astăzi Potaissa, revanșându-se astfel pentru detașata victorie polistă din 31 august, tot cu 29 de reușite, 29-22 după 13-13 la pauză. Neînvinși în ultimele 4 meciuri consecutive dar și numai cu victorii în cont în precedentele 3 apariții în Sala ”Gheorghe Barițiu”, turdenii s-au desprins încă din start prin cele 3 goluri la rând semnate de extrema stângă de 28 de ani Răzvan Pavel, 3-0 în minutul 4, diferență de scor ce avea să se consemneze și la pauză, 14-11, fără ca Poli să egaleze pe parcurs.

Ceea ce a reușit în premieră în minutul 38, 16-16 prin Demis Grigoraș, cu al patrulea gol succesiv al ”violeților”, în revenire de la 16-12, însă după o nouă egalare izbutită la 17 de tânărul pivot Leonard Ștefan în minutul 40 a urmat și redesprinderea Potaissei, în ultima treime a meciului, în care nici nu mai avea să fie ajunsă, turdenii căpătând în câteva rânduri și 5 goluri avans.

Dacă în recente apariții poliștii începeau excelent, cu goluri în serie, cum a fost cazul la Reșița sau joia trecută în Sala Rapid, de astă dată startul i-a costat un meci în care doar au egalat de două ori spre finele primelor 10 minute din repriza a II-a. Alb-violeţii le-au reproşat însă arbitrilor bucureşteni Şerbu şi Vasilescu faptul că nu au reacţionat prompt încă din startul întâlnirii la durităţi ale clujenilor precum cea din minutul 1, când rutinatul pivot Nenad Savic l-a lovit pe Grigoraş, scăpând doar cu o eliminare temporară.

Fără Mihai Timofte, descalificat în remiza de joia trecută de la București și suspendat pentru două etape, Pero Milosevic a început cu Daskaloski – Szentpeteri, Chikovani, Fenici, Grigoraș, Lasica și Pejovic, timișorenii ripostând cu un prim gol prin Demis Grigoraș, în minutul 5, 3-1, după care Potaissa a mai urcat de încă 3 ori la trei goluri diferență până ce oaspeții să se apropie în câteva rânduri la doar un gol handicap, ultima oară la 9-8 în minutul 22.

De partea cealaltă, ex-polistul Horațiu Gal a început cu șaptele Pallag – Pavel, Lazăr, Rotaru, Adomnicăi, Thalmaier, Savic și a beneficiat de exactitatea lui Răzvan Pavel, ale cărui prime 5 aruncări au însemnat tot atâtea goluri în prima repriză, încheiată mai bine de Potaissa, cu două pusee a câte două goluri prin care refăcea diferența inițiată în primele nici 5 minute.

14-11 la pauză aducând și momente mai tensionate, cu a doua eliminare temporară în contul golgheterului de până atunci al poliștilor, interul gruzin Irakli Chikovani, și acesta tot cu 5 goluri în repriza I, precum și protestele antrenorului muntenegrean Pero Milosevic, vizitatorii deplângând atunci continuarea jocului dur al gazdelor.

Deși tot turdenii aveau să marcheze și primul gol al părții secunde, prin centrul Ionuț Rotaru, ”Poli” a dat în minutele următoare cea mai bună replică, concretizată prin seria de 4 goluri incluzându-le și pe cele ale tânărului Denis Neamțu, Grigoraș și Chikovani, cu care a și egalat: 16-16.

Echilibrul sub care curseseră precedentele dueluri cu timișorenii protagoniști n-avea să țină însă mult și joi seară, Potaissa Turda țîșnind decisiv pe mijlocul reprizei a doua de la 19-18 la 23-18, prin reușitele aceluiași Pavel dar și ale lui Adomnicăi și Amihăesi. Diferență la care violeții n-au mai avut replică, ardelenii reușind apoi de încă 5 ori să atingă cinci goluri avans.

Neînvinși acasă după runda a doua, din 27 august, 24-25 (10-9) cu Dunărea Călărași, în urma căreia doar mai remizau o dată pe teren propriu la început de octombrie, cu Dinamo, turdenii au obținut astfel și a șasea victorie în ”Gheorghe Barițiu” în Liga Națională 2015/6, dintre care ultimele 4 la rând, fiind pe val, cu 5 apariții fără eșec dintre care 4 triumfuri, urcați fiind pe poziția a cincea.

Pentru ”Poli”, în nota emoțiilor meci de meci, oarecare temeri și în privința menținerii poziției de play-off, însă cu o bună oportunitate de a smulge totuși și al treilea triumf în deplasare, duminică de la 11, în Prahova. Timpul de refacere e scurt iar pelerinajul peste Carpați nu tocmai comod, însă ocazia conferită de ultimul duel din campionat pe 2015, cu CSM Ploiești, constituie un stimulent în plus pentru o iarnă mai ferită de griji, cel puțin în privința zestrei de puncte, căci cea financiară este după chipul și asemănarea păstorilor ”administratori” ai sportului de pe malurile Begăi.

AHC Potaissa s-a impus prin 9 marcatori în frunte cu Răzvan Pavel, autor a 9 goluri din 10 aruncări, urmat de Grigoriev, cu 4 reușite, Cîntec, Rotaru și Savic – fiecare cu câte 3, Thalmaier, Adomnicăi și Amihăesi – câte două, respectiv Ștef, un gol. Poli a avut 8 handbaliști pe lista marcatorilor, în frunte cu interul stânga Chikovani, autor a opt goluri din 13 tentative, urmat de Grigoraș, cu 5 reușite, Fenici 4, Neamțu, Ștefan și Halcă – fiecare cu câte două, respectiv Leordean și Pejovic – un gol. La oaspeți au mai intrat portarul Vîlceanu, în ultimele minute, precum și Păiuș, Leordean, Neamțu, Ștefan, Halcă și Santeiu, în vreme ce Wokan și Claudiu Șimicu au rămas pe bancă, pe când la gazde au mai evoluat și portarul Varo, Cîntec, Suciu, Ștef, Amihăesi și Grigoriev, cu tinerii Laslo, Pînțoiu și Coman rezerve.

Au fost câte 4 eliminări de fiecare parte, și anume pentru Savic – două, Adomnicăi și Lazăr respectiv Chikovani – două, Leordean și Lasica, dezechilibrul fiind la aruncările de la 7 metri, cu 7 transformate din 9 de Poli și una din două de cei din județul Cluj, care au avut parte de 24 de 9 metri, față de 26 ale timișorenilor.

Antrenorul secund al timişorenilor, Atilla Horvath, a spus după meci că la Turda condiţiile au fost foarte dificile pentru ca echipa să reuşească un rezultat pozitiv, interul Iulian Halcă oftând la conferinţa de presă că „a fost un calvar din toate punctele de vedere…”

Timofte, suspendat și astăzi, va reveni în următorul meci, duminică la CSM Ploieşti, Poli mergând așadar direct spre judeţul Prahova.

* Celelalte rezultate ale etapei a XVI-a, ierarhia la zi și programul rundei a XVII-a, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.