Poli anihilează după pauză un handicap de 6 goluri dar pierde la limită acasă în ultimul minut

Învingătoare în ambele dăți în meciul inaugural al fazelor precedente din play-off, mai întâi la aruncări de departajare în sferturi în capitală, împotriva vicecampioanei CSM București, iar apoi acasă cu CS Minaur în zona locurilor 5-8, SCM Politehnica a trăit în această după-amiază și amarul eșecului cu ocazia unei prime confruntări, în cazul acesta pe teren propriu cu AHC Dobrogea Sud, la debutul disputelor finale de clasament, pentru poziția a 5-a în ierarhia ediției 2017-2018.

Sala ”Constantin Jude” a găzduit astăzi de la ora 17 o primă reeditare dar în campionat și pe terenul timișorenilor a finalei ediției din acest an a Cupei României la handbal masculin, adjudecată la începutul primăverii de constănțeni la două goluri diferență în ultimul act al patrulaterului Final4 ținut la malul mării, AHC Dobrogea impunându-se și de această dată, 22-23 printr-o aruncare de la 7 metri fructificată în ultimul minut, după ce conducea la limită și la pauză, cu 11-12.

Nici acest prim meci din seria după sistemul ”două victorii din 3 jocuri” nu putea fi altfel decât echilibrat, după ce în turul sezonului regular, la Constanța, în vara trecută, un prim duel direct cu mare cântec se încheia la egalitate iar returul echivalând cu apariția inaugurală în 2018, pe 31 ianuarie, era tranșat acasă de ”violeți” la un singur gol, 24-23 după 13-11 la pauză, însă vizitatorii de pe litoral au fost astăzi în mare măsură la cârma partidei, fără a fi deloc conduși și atingând chiar și un avantaj de 6 goluri înaintea ultimei sale treimi, avans anihilat de timișorenii cu absențe printr-o nouă tipică revenire, egalând în ultimele câteva minute în două rânduri dar nu mai mult, cu ultimul cuvânt tot de partea oaspeților.

Care, cu calificarea în cupele europene în buzunar grație cuceririi Cupei României și semnalând deja pregătirea noii campanii prin revenirea lui Zvonko Sundovski pe banca tehnică dar și întăriri de efectiv, caută să izbutească rocada ierarhică în dauna timișorenilor, pe locul 5 după sezonul regular, urmați după cele 26 de etape din parcursul tur-retur pe poziția imediat următoare de AHC Dobrogea Sud.

Precum bănățenii, și constănțenii au fost implicați în primele două faze din play-off în câte 3 partide, maximum pentru stabilirea calificatei, în sferturi adjudecându-și avantajul terenului propriu în cel de-al doilea meci cu campioana Dinamo, și încă detașat, 30-23, iar în zona 5-8 trecând de Dunărea Călărași tot mulțumită succeselor acasă, ultimul, la limită, cu același 23-22 (14-12), joia trecută. Prin prisma acestui bilanț al dobrogenilor în propriul fief, poliștii vor avea o dificilă misiune joia viitoare la malul Mării Negre, unde doar o victorie le-ar putea asigura găzduirea decisivului de miercuri 30 mai, pentru apărarea locului 5 după retur.

În această seară a demarat și disputa pentru titlu, în finala bucureșteană CSA Steaua – Dinamo, adjudecată la prima confruntare de campioni, la aruncările de departajare, cu 25-27 (10-10; 23-23), învingătorii urmând a găzdui meciul al doilea miercurea viitoare de la ora 18, după care, o zi mai apoi, la Turda va purcede și încleștarea Potaissa – CSM București, pentru locul 3 și medaliile de bronz, pe când ardelenii lui Horațiu Gal vor avea deja cel mai probabil ”aurul” european din Challenge Cup în vitrina clubului, la care dețin de-acum prima șansă printr-un detașat 33-22 acasă în manșa I a finalei cu AEK Atena.

Pe parchetul din ”Constantin Jude” s-a consemnat o nouă cursă de urmărire din partea timișorenilor, precum în faza I cu bucureștenii, SCM Politehnica egalând de această dată, ceea ce nu izbutea atunci în chiar ultima fază, însă echilibrul n-a rezistat și în ultimul minut, în care extrema Laurențiu Toma și-a valorificat rutina într-o aruncare de la 7 metri, după care bănățenii au ratat o a treia egalare consecutivă pe ultimul atac: 22-23.

Oaspeții s-au menținut așadar de puțin în avantaj, după ce abordau meciul furtunos, 0-3, și se desprindeau rapid chiar și mai clar de la același avantaj de 3 goluri după primele 6 minute din repriza a II-a la 13-19 în minutul 39, fiind ajunși din urmă în minutul 56, 21-21, când înscria Cîmpan.

Veteranii Laurențiu Toma și George Buricea au fost principalii marcatori ai câștigătorilor, cu 7 respectiv 4 goluri, pe când aceiași jucători sârbi au strâns ca de obicei majoritatea reușitelor pentru ”violeți”, Milos Orbovic cu 5 goluri, Krsto Milosevic 4, Filip Marjanovic și Andrei Santeiu câte 3, Cîmpan și Șania câte două iar Vuk Milosevic, Ștefan și portarul Daskaloski, care egala în prima parte din poartă în poartă, câte unul fiecare.

Tot în zona 5-8, dar pentru locul 7, Dunărea a învins miercuri pe Minaur Baia Mare în meciul inaugural de la Călărași cu 32-24.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.