Poli debutează acasă cu Potaissa, primă deplasare la Dinamo

SCM Politehnica Timișoara, a șasea clasată după play-off în ultima ediție din prima ligă de handbal masculin, va debuta pe teren propriu în sezonul 2018-2019 al elitei, contra deținătoarei la zi a Challenge Cup, Potaissa Turda, ”violeții” având programată prima deplasare, în etapa a II-a, în fieful campioanei naționale reconfirmate, Dinamo, bucureșteni aflați pe-atunci înaintea startului în Grupa D din Champions League, în Spania, la Abanca Ademar Leon.

Alb-violeții, despărțiți la finele campaniei trecute de mai mulți componenți, completându-și în schimb efectivul cu noi achiziții printre care timișoreanul Marius Sadoveac, revenit astfel acasă din Franța, mai au programate deplasări în turul sezonului regular la Călărași, Constanța, Bacău, pe terenul nou promovatei CSM, iar în etapa a XIII-a și ultima din prima jumătate a fazei preliminare în capitală, la pierzătoarea finalei mici din play-off-ul campaniei anterioare, CSM București.

Așadar mai multe apariții acasă în tur pentru bănățeni, după primirea câștigătoarei de cupă europeană din Turda, totodată deținătoare a medaliilor de bronz în campionatul intern, SCM Politehnica mai având programate meciuri în Timișoara cu nou-promovata din Buzău, cu CS Minaur Baia Mare, în etape consecutive, a șaptea și a opta cu vicecampioana CSA Steaua și CSU Suceava, iar apoi cu HC Vaslui și CSM Focșani 2007.

”Violeții” anunțau încă după încheierea campionatului precedent despărțirea de mai mulți componenți din efectiv, schimbări în bloc fiind semnalate în poartă, post pe care Miroslav Kocic (Serbia) dar și Ludovic Varo și Vasile Tcaciuc ar urma să le ia locul ex-iugoslavilor Zlatko Daskaloski și Adam Savic precum și lui Răzvan Vâlceanu, la capitolul sosiri mai figurând, pe lângă extrema Marius Sadoveac, întors de la Tremblay-en-France Handball, și interul Milos Dragas, ajuns în acest an la CS Minaur, respectiv pivotul croat Antonio Pribanic. Despărțiri s-au mai consemnat și în dreptul pivotului Hrimiuc, care a optat pentru clubul din Focșani, a interului Krsto Milosevic, revenit în capitală, și tot la o vicecampioană, dar cea la zi, CSA Steaua, extrema Marko Lasica trecând la Besiktas.

Încheiată în 12 competitoare după retragerea pe parcurs a clubului din Odorheiu Secuiesc și a nou-promovatei din Iași, și precedenta ediție de campionat a fost adjudecată tot de dinamoviști, după două victorii în finala cu CSA Steaua, viitorul sezon propunând din nou 14 protagoniste la start, printre care și ex-secund-divizionarele din Buzău și Bacău, în ultimul caz fiind vorba despre revenirea în elită a urmașei unei multiple vicecampioane naționale în acest deceniu. Status-quo pentru elita internă și la nivelul reprezentării în grupele EHF Velux Champions League, tot prin Dinamo și tot în Grupa D, alături de Wisla Plock (Polonia), Abanca Ademar Leon (Spania), Elverum Handball (Norvegia), Wacker Thun (Elveția) și Riihimaen Cocks (Finlanda), cu mențiunea că principalele serii a câte 8 formații din competiția numero uno, ”A” și ”B”, reunesc 3 echipe din Franța și câte două din Germania respectiv Ungaria, câte o exponentă afișând Belarus, Croația, Danemarca, Macedonia, Polonia, Slovenia, Spania, Suedia și Ucraina. Iar grupări din Danemarca și Macedonia mai sunt și în Grupa C, cu 6 formații, alături de garnituri din Portugalia, Rusia, Slovacia și Turcia.

Dar iată programul turului în sezonul regular 2018/9 al primei ligi de handbal masculin conform tragerii la sorți efectuate de FRH:

Etapa I:
AHC Dunărea Călărași-CSA Steaua București
Minaur Baia Mare-HC Buzău
AHC Dobrogea Sud Constanța-Dinamo București
SCM Politehnica Timișoara – AHC Potaissa Turda
CSU Suceava-CSM București
CSM Făgăraș-CSM Focșani
HC Vaslui-CSSM Bacău

Etapa II:
CSA Steaua București-CSSM Bacău
CSM Focșani-HC Vaslui
CSM București-CSM Făgăraș
AHC Potaissa Turda-CSU Suceava
Dinamo București – SCM Politehnica Timișoara
HC Buzău-AHC Dobrogea Sud Constanța
AHC Dunărea Călărași-Minaur Baia Mare

Etapa III:
Minaur Baia Mare-CSA Steaua București
AHC Dobrogea Sud Constanța-AHC Dunărea Călărași
SCM Politehnica Timișoara – HC Buzău
CSU Suceava-Dinamo București
CSM Făgăraș-AHC Potaissa Turda
HC Vaslui-CSM București
CSSM Bacău-CSM Focșani

Etapa IV:
CSA Steaua București-CSM Focșani
CSM București-CSSM Bacău
AHC Potaissa Turda-HC Vaslui
Dinamo București-CSM Făgăraș
HC Buzău-CSU Suceava
AHC Dunărea Călărași – SCM Politehnica Timișoara
Minaur Baia Mare-AHC Dobrogea Sud Constanța

Etapa V:
AHC Dobrogea Sud Constanța-CSA Steaua București
SCM Politehnica Timișoara – Minaur Baia Mare
CSU Suceava-AHC Dunărea Călărași
CSM Făgăraș-HC Buzău
HC Vaslui-Dinamo București
CSSM Bacău-AHC Potaissa Turda
CSM Focșani-CSM București

Etapa VI:
CSA Steaua București-CSM București
AHC Potaissa Turda-CSM Focșani
Dinamo București-CSSM Bacău
HC Buzău-HC Vaslui
AHC Dunărea Călărași-CSM Făgăraș
Minaur Baia Mare-CSU Suceava
AHC Dobrogea Sud Constanța – SCM Politehnica Timișoara

Etapa VII:
SCM Politehnica Timișoara – CSA Steaua București
CSU Suceava-AHC Dobrogea Sud Constanța
CSM Făgăraș-Minaur Baia Mare
HC Vaslui-AHC Dunărea Călărași
CSSM Bacău-HC Buzău
CSM Focșani-Dinamo București
CSM București-AHC Potaissa Turda

Etapa VIII:
CSA Steaua București-AHC Potaissa Turda
Dinamo București-CSM București
HC Buzău-CSM Focșani
AHC Dunărea Călărași-CSSM Bacău
Minaur Baia Mare-HC Vaslui
AHC Dobrogea Sud Constanța-CSM Făgăraș
SCM Politehnica Timișoara – CSU Suceava

Etapa IX:
CSU Suceava-CSA Steaua București
CSM Făgăraș – SCM Politehnica Timișoara
HC Vaslui-AHC Dobrogea Sud Constanța
CSSM Bacău-Minaur Baia Mare
CSM Focșani-AHC Dunărea Călărași
CSM București-HC Buzău
AHC Potaissa Turda-Dinamo București

Etapa X:
CSA Steaua București-Dinamo București
HC Buzău-AHC Potaissa Turda
AHC Dunărea Călărași-CSM București
Minaur Baia Mare-CSM Focșani
AHC Dobrogea Sud Constanța-CSSM Bacău
SCM Politehnica Timișoara – HC Vaslui
CSU Suceava-CSM Făgăraș

Etapa XI:
CSM Făgăraș-CSA Steaua București
HC Vaslui-CSU Suceava
CSSM Bacău – SCM Politehnica Timișoara
CSM Focșani-AHC Dobrogea Sud Constanța
Dinamo București-Minaur Baia Mare
AHC Potaissa Turda-AHC Dunărea Călărași
Dinamo București-HC Buzău

Etapa XII:
CSA Steaua București-HC Buzău
AHC Dunărea Călărași-Dinamo București
Minaur Baia Mare-AHC Potaissa Turda
AHC Dobrogea Sud Constanța-CSM București
SCM Politehnica Timișoara – CSM Focșani
CSU Suceava-CSSM Bacău
CSM Făgăraș-HC Vaslui

Etapa XIII:
HC Vaslui-CSA Steaua București
CSSM Bacău-CSM Făgăraș
CSM Focșani-CSU Suceava
CSM București – SCM Politehnica Timișoara
AHC Potaissa Turda-AHC Dobrogea Sud Constanța
Dinamo București-Minaur Baia Mare
HC Buzău-AHC Dunărea Călărași.

 

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


− 6 = unu

 


Ultimele articole din categoria Handbal: