Poli, egalată de 11 ori de gazda codașă fără punct, și în ultima secundă. ”Violeții”, numărați: șase fără victorie

Jocul în deplasare al alb-violeților la Făgăraș se anunța din capul locului mai dificil decât la o primă privire aruncată pe hârtie, în ciuda situației unicat a brașovenilor după 4 etape, cu ”lanterna roșie” dar fără punct în cont, iar de ceea ce îți poate fi frică, nici nu scapi. SCM Politehnica a avut un meci extrem de greu și în toamna trecută în sala ”Radu Negru”, în care a remizat 23-23 după un final crâncen și cu cântec, deplâns de gazdele care aveau să evite ulterior retrogradarea, iar alb-violeții au remizat și de astă dată, sâmbătă seară, 28-28 după ce conduceau la pauză, fiind egalați de 11 ori în partida din etapa a V-a în Liga Națională, inclusiv la potou. Ceea ce îi lasă încă fără victorie înaintea primirii săptămâna viitoare a lui CSM Focșani miercuri de la ora 18 și a elenilor de la Olympiacos în turul 2 preliminar din EHF Cup în weekend.

Septembrie de cea mai tristă amintire în acest deceniu pentru handbaliștii prim-divizionari în alb-violet ai Politehnicii, seria debutului de sezon fără victorie fiind prelungită și sâmbătă de la ora 18 la codașa din Făgăraș, autoare astfel a unui prim punct, așa încât timișorenii nu s-au impus nici în cea de-a doua vizită oficială din noua campanie în județul Brașov, unde, pe teren neutru, pierdeau în urmă cu puțin peste o lună Supercupa României, în fața campioanei Dinamo.

În privința celor două puncte pierdute în centrul țării în ultimul minut, de la 26-28, avantaj de două goluri deținut și la pauză, vorba aceea, mai ușor de zis, mai greu de făcut. Se prefigura o ieșire mai grea decât ar fi putut părea prin prisma calculelor hârtiei, iar ”Poli” n-a izbutit să se desprindă decisiv, conducând cel mult cu respectivele două goluri diferență, de 7 ori, mai întâi încă din primele minute, cu 0-2 și 1-3, dar și la pauză, 15-17, precum și înaintea ultimelor 60 de secunde. În care Constantinescu și Mateoniu au înscris succesiv pentru CSM Făgăraș, inclusiv în ultimele clipe, gazdele egalându-i astfel pe ”violeți” și pentru a doua oară în repriza secundă, dar în acest caz decisiv, după ce în prima parte o făceau de nu mai puțin de 9 ori.

Iar cuțitul a fost cu atât mai mult răsucit în rană pe adresa lui Pero Milosevic și a elevilor săi, cu cât între cei 9 marcatori ai gazdelor s-a numărat și tânărul fost pivot al Politehnicii, Leonard Ștefan, cu 3 reușite în prima repriză, în care și înscria de fapt primul gol al ardelenilor, plus încă una după pauză. În schimb și într-un izbitor contrast, în absența pivotului titular croat Pribanic, bănățenii au înghițit în sec cu numai două goluri izbutite de pe pivot, de către veteranul Irimescu în repriza I și noua achiziție Baican după pauză.

Și totuși, dacă pe de-o parte ”Poli” ar putea deplânge risipirea a două puncte, pe de altă parte ar putea și răsufla ușurată că nu le-a pierdut pe toate, dat fiind că și amfitrionii au preluat în câteva rânduri conducerea, mai întâi timid, cu 7-6 în minutul 12 printr-o primă răsturnare de scor de la 4-6, precum și înaintea pauzei, 15-14 prin Dedu în minutul 28, după care cu 20-19 în minutul 42 grație ”dublei” lui Alin Cîmpan dar și cu 21-20, iar apoi ceva mai ferm, de două ori la două goluri diferență și chiar cu 25-21, diferență maximă a partidei, în condițiile în care timișorenii n-au punctat 5 minute la rând.

Fiind un meci al răsturnărilor de situație, în ciuda tuturor problemelor cu care se confruntă, de efectiv datorită accidentărilor dar și de natură financiară, poliștii au reușit totuși să revină și ei din urmă, iar după cele două egalări izbutite în prima parte au mai reușit două și după pauză, ultima, 25-25 cu 5 minute înainte de final, în cursul unui reviriment în care au înscris de 6 ori la rând fără a primi gol timp de aproape 9 minute: 25-27. Reabilitare ce i-a văzut prematur cu sacii în căruță…

Iar dacă în ultimele două minute dinaintea pauzei alb-violeții au fost cei care au marcat succesiv, prin Irimescu, Marjanovic și Flavius Cîmpan, 15-17 de la 15-14, finalul a aparținut ardelenilor, cu un parțial de 3-1, apropiindu-se la 26-27 prin Constantinescu, după care Năstăsie a punctat pentru 26-28 cu un minut și jumătate înaintea sirenei, iar apoi de la 26-28 la 28-28.

Din nou remiză în sala Colegiului Național ”Radu Negru”, precum în toamna trecută…

Cu aproape la fel de multe scântei ca atunci, de astă dată dictându-se opt eliminări temporare, majoritatea în contul gazdelor dar pe de altă parte cele mai multe după pauză, Mateoniu fiind trimis pe margine la 4-4 iar în partea a doua la 15-17, Dedu la 19-19 și 22-20 iar Capotă tot la 22-20, respectiv Baican la 12-13, Șomlea la 22-21 și Dragas la 23-21, toți din tabăra vizitatorilor.

Care, constrânși de circumstanțe nefavorabile induse și de administrația păguboasă a clubului, sunt nevoiți să se regrupeze cât mai grabnic, înaintea primirii vrâncenilor dar și a elenilor, primă manșă acasă ca parte a unei ”duble” într-o săptămână în cupele europene, după care ar urma într-o altă săptămână ieșirile în campionat la CSM București și Vaslui, într-o restanță. Cât despre oaspeții de miercuri seară, de la CSM Focșani, au dispus tot sâmbătă de AHC Dobrogea Sud Constanța, cealaltă trupă din Liga Zimbrilor în Cupa EHF, cu 23-20 (12-11).

Alb-violeții au luat oarecum neașteptat și mai multă apă la bord, numai două puncte adjudecate din 15 posibile, smulgând un prim punct din 3 deplasări programate în primele 5 etape, nereușite prin care au rămas în careul echipelor fără victorie, cu mențiunea că la ”cota” 1 au rămas buzoienii, depășiți în deplasare cu 26-21 (12-11) de steliști, iar momentan și CSM Reșița, duminică la Turda.

Evoluția scorului în meciul de la Făgăraș a consemnat nu mai puțin de 15 scoruri de egalitate, după cum urmează: 0-1, 0-2 / 1-2 / 1-3 / 2-3, 3-3 / 3-4 / 4-4 / 4-5, 4-6 / 5-6, 6-6, 7-6 / 7-7, 7-8 / 8-8 / 8-9 / 9-9 / 9-10 / 10-10 / 10-11 / 11-11 / 11-12, 11-13 / 12-13 / 12-14 / 13-14, 14-14, 15-14 / 15-15, 15-16, 15-17 – în repriza I; 16-17 / 16-18 / 17-18 / 17-19 / 18-19, 19-19, 20-19 / 20-20 (Sadoveac în minutul 43 din aruncare de la 7 metri) / 21-20, 22-20 / 22-21 / 25-21 / 25-27 / 26-27 / 26-28, 28-28. Iar ambele echipe au transformat câte 5 aruncări de la 7 metri, prin câte doi jucători.

Filip Marjanovic și compatriotul său Milos Dragas au fost principalii marcatori ai partidei, cu câte 7 goluri fiecare, extrema cu 4 în prima repriză din care unul de la 7 metri respectiv cu 3 după pauză, toate de la 7 metri, iar interul cu 5 până la pauză, inclusiv un ”careu”, golurile 3-6, consecutive în contul oaspeților. Sadoveac a înscris de 6 ori, în felii egale pe reprize, Vuk Milosevic de 4 ori, iar Irimescu și Flavius Cîmpan o dată înaintea pauzei, respectiv Baican și Năstăsie câte un gol în repriza a II-a. De la gazde: Turcu 6 goluri (3 în repriza I + 3 după pauză), Ștefan 4 (3+1), Arsu 4 (3+1) – toate din aruncări de la 7 metri, Alin Cîmpan 4 (2+2), Constantinescu 4 (2+2), Dedu 2 (1+1), Mateoniu 2 (0+2), Ungureanu 1 (1+0) și Hagiu 1 (0+1).

Primele rezultate ale etapei a V-a în Liga Zimbrilor, programul rundelor 5-6 și clasamentul, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.