Poli, egalată din nou tot în ultima secundă și tot în Regat, după 10 zile. CSM Ploiești – prim punct din 21 posibile

CH CSU Politehnica Timișoara a încheiat în această seară aparițiile în Liga Națională pe anul 2015 printr-o altă remiză peste munți, pe terenul nou-promovatei CSM Ploiești, care a smuls un punct în ultima secundă dintr-o aruncare de la 7 metri, după ce și în urmă cu 10 zile ”violeții” erau egalați în ultima secundă la vicecampioana CSM București. Deși învinși o singură dată în acest tur de forță din decembrie, cu 4 jocuri într-o săptămână și jumătate, alb-violeții au strâns doar 5 puncte din 12 posibile, hibernând cu doar o victorie în plus față de Energia Târgu Jiu, urcată tot în această rundă a XVII-a pe locul 9. Reluarea campionatului, cu a cincea etapă din retur, acasă cu campioana Minaur, la mijlocul primei săptămâni din februarie 2016, dar până atunci deplasarea de joi la Odorhei, în optimile Cupei României.

Interul stânga polist Irakli Chikovani, golgheter la Ploiești dar și descalificat în ultima secundă

Poli a remizat duminică 25-25 la antepenultima clasată CSM Ploiești, în cea de-a treia deplasare a bănățenilor din 3 decembrie încoace, într-un obositor periplu București – Timișoara – Turda – Prahova, punând punct campaniei de toamnă cu o captură de câte două victorii respectiv remize pe alte terenuri, din 9 ieșiri.

Elevii lui Pero Milosevic au scăpat însă din nou printre degete o victorie în deplasare, ce părea imposibilă în cursul reprizei a II-a, în care CSM Ploieşti, învinsă în precedentele 6 partide, a luat avans pe tabela de marcaj, după ce conducea și la pauză, cu 13-11.

Jocul s-a încheiat la egalitate, 25-25, în urma unei aruncări de la 7 metri fructificată de prahoveni în ultima secundă a partidei de la ora 18,30, din cea de-a patra etapă a returului. Prima repriză a avut ambele echipe la conducere dar prahovenii s-au desprins după pauză, în încercarea de a repeta victoriile conturate acasă cu HCM Minaur, cu 25-24, HC Vaslui (33-26) și Dunărea Călărași (31-24).

Mobilizarea bănăţenilor a comprimat însă în ultimul sfert de oră handicapul dintre cele două combatante, de la 23-20 în minutul 47 ajungându-se la 23-22 în minutul 55. CSM Ploieşti a mai marcat o dată, scor 24-22, însă Poli a izbutit să răstoarne situaţia în favoarea sa, 24-25. Dramatismul trăit de ”violeţi” a continuat cu două cartonaşe roşii primite în ultimul minut, de Iulian Halcă, pentru un fault la centrul terenului, respectiv Irakli Chikovani, la faultul din care s-a acordat aruncarea de la 7 metri transformată în gol egalizator.

Depășită acasă de HC Odorhei, Steaua, Potaissa, CS HC Adrian Petrea și CSM București, la unul, două, trei sau 5 goluri diferență, CSM Ploiești a obținut totuși primul punct din ultimele 21 posibile, având o zestre pe jumătate față de HC CSU Politehnica dar, notabil, un număr mai mare de goluri înscrise.

Apropo, marcatorii Politehnicii în partida de la Ploieşti au fost Chikovani, cu 7 reușite, Grigoraş 5, Lasica 4, Timofte 4, Pejovic 2, Ştefan 1, Halcă 1, și Fenici 1.

Bănăţenii, care se vor mai antrena în Prahova până marţi, iar apoi se vor muta în Harghita, rămân cu o singură victorie în ultimele 7 meciuri de campionat, fără a reuși să dispună tur-retur de nou-promovații din Ploiești, de care treceau pe 6 septembrie în Sala ”Constantin Jude” cu 29-26 (18-12).

Nou-promovata CS HC Adrian Petrea Reșița a încheiat parcursul de toamnă în elită cu un triumf în deplasare la Dunărea Călărași, cu 26-25 (14-15), acumulând cu 5 puncte în plus față de elevii lui Aihan Omer și Poli. Cărășenii vor juca la rândul lor în optimile Cupei României, joi, în județul Brașov, la campioana de toamnă a Diviziei A – Seria B, CSM Făgăraș, care a încheiat turul zonei vestice a ligii a doua cu un succes în deplasare, la Craiova, în derby-ul de podium cu Universitatea: 33-37.

Rezultatele complete din Liga Națională și Divizia A – Seria B, pe coloana dreaptă, laolaltă cu ierarhiile.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.