Poli II, încă fără succes acasă în acest campionat

Handbaliștii echipei a doua a Politehnicii Timișoara au clacat și în prima apariție acasă din 2016 respectiv după 3 luni fără o zi, rămânând astfel și în continuare fără victorie pe teren propriu în ediția 2015/6 a Diviziei A – Seria B, pe când CSU CNOT Brașov, câștigătoare pe Bega cu 28-22 în meciul de debut al etapei a XVIII-a, a plusat la unicul triumf pe alte terenuri din actuala campanie, înregistrat acum aproape o jumătate de an la codașa fără punct în cont CNE Sighișoara.

Apelând astăzi de la ora 12,30 și la 8 tineri jucători din lotul prim-divizionarei SCM CH CSU Politehnica, garnitura secundă a alb-violeților s-a văzut însă depășită în special în ultimul sfert al jocului din Sala ”Constantin Jude” de gruparea cu sportivi din generațiile 1994, 1995 și 1996 reunită la CSU Centrul Național Olimpic de Tineret Brașov din foști componenți ai unor pepiniere de profil precum Sighișoara sau Baia Mare.

Poli II a avut cele mai bune momente spre mijlocul reprizei I, când și conducea ca o raritate cu 6-4 în minutul 17, însă oaspeții de sub Tâmpa au revenit la 7-7 în minutul 23 și au intrat la vestiare cu un avantaj minim, 10-11.

Depășită în partida tur cu 33-26, formația timișoreană viza revanșa în primul meci acasă din 5 decembrie încoace, când se înclina cu 21-26 în ”Banu Sport” celor din Sibiu, însă brașovenii au repetat până la urmă unica ispravă pe alte terenuri datând din 13 septembrie 2015, 37-29 la CNE Sighișoara, și până astăzi fără succes. De fapt, și unicul triumf al poliștilor se consemna tot pe terenul Centrului Național de Excelență, cu 42-29, în ultima etapă a turului dar penultima ca apariții în toamnă pentru bănățeni.

Care au ținut aproape până la mijlocul reprizei a II-a, 14-14 în minutul 38 și 16-16 în minutul 43, însă au replicat cu câte un gol unor serii ale oaspeților de 4 reușite.

În consecință, deși a fost mai mereu învinsă în deplasare, la 3 goluri diferență la HCM Sighișoara, cu 6 la Făgăraș, la patru la Craiova și Cluj respectiv cu 3 handicap în noul an, la Sibiu și Academia de Handbal Minaur, CSU CNOT Brașov s-a impus în cea de-a cincea etapă din retur, 22-28 (10-11) la Timișoara.

Cu antrenorul secund al primei garnituri pe bancă, Ioan Attila Horvath, Poli II i-a readus conform obiceiului la meciurile de acasă și pe tinerii din efectivul alb-violeților din Liga Națională, abordând întâlnirea cu o componență incluzându-i pe Neamțu, Dascaliuc, Micle, Furak, Homneac, Wokan, Zamfor, Niță, Marușca, Predoi, Vîlceanu, Inișconi, Claudiu Șimicu, Jigovan și portarul Teșan, singurul care nu avea să joace deloc.

Gazdele au început întâlnirea pe apărare în șaptele Vîlceanu – Wokan, Zamfor (Claudiu Șimicu în atac), Furak, Dascaliuc, Neamțu și Jigovan, dintre aceștia Furak înscriind de cele mai multe ori, 8 goluri, din numeroase aruncări.

Sub privirile colegilor alb-violeți din Liga Națională, însoțiți de antrenorul principal Pero Milosevic, și a circa 50 de spectatori, ”satelitul” i-a avut așadar astăzi în componență și pe portarii Vîlceanu și Marușca respectiv Neamțu, Furak, Wokan, Inișconi, Claudiu Șimicu sau Zamfor, dintre recruții primei garnituri.

Pe lângă Furak, au mai punctat și pivotul Jigovan și Neamțu – de câte 4 ori, ultimul și din aruncări de la 7 metri, Predoi – două goluri, respectiv Wokan, Homneac, Micle și C. Șimicu – câte un gol.

Din tabăra lui Florin Paraschiv au marcat mai adesea Buduli, de 7 ori, și Măndici, 4 goluri.

Poli II rămâne astfel penultima în seria vestică, având o singură victorie, pe când CSU CNOT Brașov, care începea runda cu două locuri mai sus, pe 9, este la al șaselea succes, și cu o remiză în cont.

Pentru poliști urmează deplasarea la Satu Mare iar peste două săptămâni meciul acasă cu o altă grupare brașoveană, fruntașa CSM Făgăraș.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.