Poli II începe returul cu 10 tineri, în deplasare: cel mai sever eșec, la băimăreni

Într-o duminică sub spectrul primei deplasări din 2016 a prim-divizionarilor alb-violeți, la Focșani, și formația a doua a grupării SCM CH CSU Politehnica a călătorit cu ocazia întâii etape din returul eșalonului secund, Divizia A – Seria B, ieșire pe care a efectuat-o într-un efectiv foarte restrâns, de numai 10 jucători, suferind cel mai drastic eșec din acest campionat.

Astăzi de la ora 12, în Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare, pe o suprafață de joc corespunzătoare standardelor EHF Champions League, ”Poli II” a pierdut cu 42-24 (21-12) în fața gazdelor de la Academia de Handbal Minaur, în prima dintre cele 11 apariții programate până la finele sezonului, în jurul datei de 21 mai.

header-e1399396479239-150x125

La două luni și două zile după încheierea turului seriei vestice în liga a doua, ”satelitul” polist a avut o primă misiune dificilă în retur, căreia nu i-a făcut față încă din start, maramureșenii desprinzându-se în minutul 6 cu scorul de 5-0, după care, în urma unui time-out, a redus din handicap până la 7-5 și apoi 8-6, fără a mai ține și mai apoi pasul.

Doar cu portarul Marușca, Inișconi și Zamfor dintre tinerii înregimentați sau cooptați în pregătirile lotului ”violet” de Liga Națională, ”Poli II” s-a apărat în prima fază a jocului de la Baia Mare în șaptele Marușca – Dascaliuc, Zamfor, Inișconi, Niță, Homneac, Jigovan, rulând constant efectivul ce i-a mai inclus azi și pe portarul Teșan, Predoi și Micle.

Daniela Ianto s-a bazat așadar pe sportivi din generațiile 1996 și doi din 1995, toți jucătorii de câmp trecându-și numele pe lista marcatorilor, în ordinea Zamfor – cu 8 goluri, Homneac 7, Micle 3, Jigovan două goluri iar Inișconi, Predoi, Niță și Dascaliuc – fiecare câte unul. Principalii realizatori au acumulat și eliminări temporare, Homneac două iar golgheterul Zamfor una, tot două minute fiind trimis pe bancă, de la gazde, și Erni.

Maramureșenii au rămas astfel și în urma acestei runde a XIV-a în imediata apropiere a podiumului, cu 7 victorii din 12 apariții, dublând numărul succeselor în dauna lui ”Poli II”, pe care o depășeau și în etapa inaugurală a sezonului, la Timișoara, cu 33-29. De la Academia de Handbal Minaur, care a rulat 15 juniori din generațiile 1997-1999, cei mai prolifici au fost Erni și Goțea – cu câte 6 goluri, respectiv Nagy, Stoian 5 și Andrei Alexandru – fiecare cu câte 5.

Pentru timișoreni a fost în schimb cel mai usturător eșec în deplasare, după cele suferite la 7 goluri diferență la Brașov, 12 la Făgăraș și Craiova, respectiv 15 la Cluj, pe 27 noiembrie, când aveau un handicap de un singur gol la pauză. Totuși, precedenta deplasare a ”violeților” a echivalat cu un triumf, unicul din tur, 42-28 la CNE Sighișoara, în 28 noiembrie 2015.

Astăzi, după reprize identice ca scor, Poli II a fost nu departe de a încasa cele mai multe goluri din actuala campanie, după ce la Craiova primea 44, și următoarea apariție fiind programată tot în deplasare, dar abia peste 3 săptămâni, în 28 februarie, la HCM Sighișoara, de care era depășită la limită în toamnă, acasă.

”Satelitul” polist va sta așadar în următoarele două runde, dat fiind și retragerea clubului din Pitești, așa încât primul meci oficial acasă din 2016 va fi abia pe 6 martie, cu CSU CNOT Brașov.

Rezultate parțiale și ierarhia provizorie, plus programul rundei viitoare, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.