Poli, repriză a doua de coșmar în sala Rapid și cel mai drastic eșec din acest sezon: 28-19 (13-11) CSM

Trecută de 4 ori în avantaj cu primele sale tot atâtea goluri și mai apoi încă o dată în prima repriză, 9-10 în minutul 23 al jocului de campionat de la ora 17 din capitală, SCM Politehnica Timișoara a cedat inițiativa înaintea pauzei și a capotat în partea secundă, în care a marcat de numai 8 ori, suferind cea mai categorică înfrângere din acest sezon, 28-19 (13-11) pentru CSM București, asemănătoare și ca evoluție a scorului celorlalte două eșecuri clare pe teren advers, cu 32-24 (14-11) la Turda și 29-22 (12-13) la Constanța, ambele în tur.

Handbaliștii în alb-violet ar fi avut ocazia să înjumătățească handicapul de puncte față de gazda CSM București în cazul unei victorii în sala ”Rapid” în cea de-a șaptea etapă din Liga Zimbrilor în anul 2020, și au fost binișor în grafic până spre finalul reprizei I, dar cea de-a doua a fost de coșmar, 30 de minute pierdute cu 15-8. A rezultat cea de-a șaptea înfrângere în deplasare în acest campionat, din 11 partide pe teren advers, respectiv al treilea eșec afară în returul din noul an, într-o pendulare de la cel mai strâns insucces, 21-20 pentru CSM 2007 la Focșani, la cel mai drastic.

Puține goluri înscrise în Vrancea, 20, în medie unul la fiecare 3 minute, și mai puține la București, 19, minim absolut pentru ”violeți” în sezonul 2019-2020. Iar timpul nu stă în loc, bănățenii fiind pândiți după colț de sosirea constănțenilor  duminică la ora 11 în sala ”Constantin Jude”, în etapa a XXII-a, dobrogeni care au bifat runda intermediară încă de luni, 33-19 acasă cu cei din Buzău, așadar 3 zile în plus de refacere și recuperare pentru cei de pe litoral. Vor fi de fapt două apariții succesive pe teren propriu pentru elevii lui Pero Milosevic, implicați și joia viitoare, cu CS HC Buzău 2012, penultim meci acasă în retur.

Marius Sadoveac a preluat de fiecare dată conducerea cu primele 3 goluri poliste, și tot el a semnat cel mai mare avantaj al vizitatorilor, 3-6, înscriind apoi și pentru 5-7, însă bucureștenii mai bine clasați au dat semne de revenire, preluând în premieră conducerea, 8-7 prin sud-americanul Teixeira dintr-o aruncare de la 7 metri în minutul 21.

Pe când la gazdele din capitală intrase deja în poartă și veteranul ex-polist Varo, CSM aliniindu-l totodată încă din prima parte pe tânărul timișorean Liviu-Emil Caba, fiu al antrenorului bănățean Vlad Caba. Iar tocmai Caba a preluat pentru a patra oară conducerea în contul bucureștenilor, 12-11, fără ca amfitrionii să mai fie ulterior egalați, din contră, stabilind scorul pauzei, prin Ramba, din nou eficient: 13-11.

”Dublă” a gazdelor și imediat după pauză, extrema Georgievski și același Caba, 15-11, ”Poli” fiind tot mai ușor surprinsă pe contraatac, 18-13, după care scorul s-a balonat și mai mult spre mijlocul reprizei secunde, când CSM a înscris de 4 ori la rând: 23-16. Georgievski zburda, la fel Onyejekwe.

Altădată cu reacție în asemenea situații, SCM Politehnica n-a mai ripostat, alunecând încet și sigur spre un final fără absolut nici un istoric: 25-17 și chiar 28-18… Varo a avut intervenții peste intervenții, inclusiv de la 7 metri, timișorenii au ratat pe rând, apăsarea problemelor financiare ale clubului Municipalității reflectându-se în moralul jucătorilor, resort cauză și efect.

Un scor ”în oglindă” aproape identic, 18-28 la Reșița, echivalează cu ultimul triumf polist afară în campionat, pe 28 noiembrie 2019, în urmă cu 9 etape, de când au trecut peste 3 luni.

O seară tristă pentru handbalul alb-violet, o înfrângere care certifică faptul că la ”Poli” lucrurile nu prea merg. Întinerirea s-a lăsat așteptată, rutinații au și ei limitele și vârsta lor, iar pe entuziasm se poate merge până la un punct pe fondul pierderilor de personal din iarnă, dar nu și la nesfârșit.

*

Evoluția scorului: 0-1 Sadoveac / 1-1 Onyejekwe / 1-2 Sadoveac minutul 4 / 2-2 Ramba / 2-3 Sadoveac / 3-3 Teixeira / 3-4 Marjanovic, 3-5 Vuk Milosevic, 3-6 Sadoveac / 4-6 Teixeira, 5-6 Georgievski / 5-7 Sadoveac / 6-7 Ramba, 7-7 Rotaru minutul 19, 8-7 Teixeira 7 metri / 8-8 Sadoveac / 9-8 Ramba / 9-9 Marjanovic 7 metri, 9-10 Baican / 10-10 Teixeira 7 metri / 11-10 Rotaru / 11-11 Fenici / 12-11 Caba, 13-11 Ramba.

Scor la pauză: 13-11.

În repriza a II-a: 14-11 Georgievski, 15-11 Caba / 15-12 Cîmpan / 16-12 Georgievski / 16-13 Sadoveac / 17-13 Georgievski, 18-13 Onyejekwe / 18-14 Marjanovic, 18-15 Baican / 19-15 Teixeira 7 metri / 19-16 Șomlea / 20-16 Onyejekwe, 21-16 Georgievski, 22-16 Onyejekwe, 23-16 Ramba / 23-17 Șomlea / 24-17 Caba, 25-17 Onyejekwe / 25-18 Irimescu / 26-18 Georgievski, 27-18 Georgievski, 28-18 Mitu / 28-19 Neamțu.

CSM București – SCM Politehnica Timișoara 28-19 (13-11)

Eliminări: Fotache la 6-7, Teixeira la 11-10, Caba la 25-18 / Baican la 1-2 (minutul 5) și 10-10 (min. 26), Vuk Milosevic la 7-7, Păiuș la 25-18.

7 metri: Teixeira 4 din 4 / Marjanovic 1 din 2, Șomlea 0 din 1.

Marcatori…

CSM – 7 jucători: Georgievski 7  goluri (1 în repriza I + 6 după pauză), Teixeira 5 (4+1) – 4 din 7m, Ramba 5 (4+1), Onyejekwe 5 (2+3), Caba 3 (1+2), Rotaru 2 (2+0), Mitu 1 (0+1).

Poli – 9 jucători: Sadoveac 7 (6+1), Marjanovic 3 (2+1), Baican 2 (1+1), Șomlea 2 (0+2), Vuk Milosevic 1 (1+0), Fenici 1 (1+0), Cîmpan 1 (0+1), Irimescu 1 (0+1), Neamțu 1 (0+1).

Timeout: Anca la 9-10; 27-18 / Pero Milosevic la 7-7, 25-17.

Bare: 0-1.

Rezultatele etapei a XXI-a în Liga Zimbrilor și programul rundei viitoare, pe coloana dreaptă, a clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.