Poli Timișoara pierde tot la un gol și a treia oară consecutiv un debut de sezon jucat acasă: 23-24 cu CSM București

CH CSU Politehnica Timișoara s-a înclinat la limită la debutul în sezonul 2015/6 al Ligii Naționale de handbal masculin, pierzând cu 23-24 la Jimbolia în fața vicecampioanei CSM București, într-un joc disputat duminică de la ora 17 în cadrul etapei inaugurale. Alb-violeții sunt astfel la a treia înfrângere consecutivă la un gol diferență în prima rundă de campionat avută pe teren propriu în acest deceniu.

Chikovani, peste o treime din golurile poliștilor

Elevii lui Pero Milosevic și Attilla Ioan Horvath, investit ca antrenor secund de la începutul săptămânii, au evoluat de această dată într-un meci considerat acasă în sala ”Hans Wiesenmayer” din Jimbolia, spre deosebire de precedentele dăți când au început sezonul pe teren propriu, dar deznodământul a fost același, cel mai greu suportabil pe semicerc, constând într-un eșec la limită.

Cu atât mai deznădăjduitor cu cât timișorenii, conduși în prealabil, au egalat spre pauză, intrând la egalitate la vestiare, și chiar s-au desprins la 3 goluri diferență spre mijlocul părții secunde, avantaj pe care l-au risipit însă spre încheierea partidei, când CSM București chiar a retrecut la mustață în avantaj, dar suficient pentru a se impune.

Rezultatul final s-a încadrat în norma etapei, dominată de oaspeți, învingători în 4 dintre cele șapte dispute și remizând prin Dinamo pe terenul campioanei din Baia Mare, cu mențiunea că două jocuri s-au încheiat la un gol diferență iar unul la numai două.

În ceea ce-i privește pe timișoreni, cu un lot substanțial întinerit, pe seama unei notabile infuzii de juni lansați din ”pepiniera” lui LPS Banatul, dar și cu unii componenți reveniți după accidentări, cazul lui Păiuș dar și al lui Lasica, s-au remarcat prin dârzenia cu care au revenit din urmă și preluat hățurile partidei, în cele din urmă plusul de rodaj competițional făcându-se resimțit în favoarea oaspeților de pe Dâmbovița.

Duelul cu finaliștii ediției trecute a Ligii Naționale, și care îi pricinuiau Politehnicii cea mai severă înfrângere acasă în sezonul precedent, se anunța încă din capul locului ca fiind extrem de dificil pentru ocupanții locului 9 în campionatul 2014/5, iar poliștii n-au răsturnat calculele hârtiei, cedând la aceeași diferență la care pierdeau și în turul sezonului trecut cu CSM București, de acea dată în capitală.

Acesta a fost cel mai vremelnic debut de campionat din ultimii ani buni, de obicei sezoanele demarând prin luna septembrie, iar echilibrul a dictat cursul disputei, egală la pauză, 12-12, și decisă la un gol diferență, așa cum timișorenii se împotmoleau și în etapa I din 2011/2, pe 10 septembrie, în urmă cu aproape 4 ani, 24-25 acasă cu nou-promovata CSM Ploiești, iar apoi și în runda inaugurală a ediției 2013/4, pe 15 septembrie, în urmă cu aproape 2 ani, 22-23 cu CS Caraș Severin Reșița. Așadar, tot la 2 ani, ”Poli” a pierdut de puțin întâia partidă de campionat, când a fost să joace acasă.

De fapt, timișorenii erau depășiți în etapa I de CSM București și în urmă cu 3 ediții de campionat, pe 15 septembrie 2012, dar atunci în capitală, unde gazdele triumfau pe 15 septembrie cu 28-25, tot la București pierzând alb-violeții și runda inaugurală de anul trecut, atunci cu Dinamo, 26-24 la finele lui august.

Gruzinul Irakli Chikovani a fost duminică principalul marcator al alb-violeților dar nu și al jocului, cu 8 reușite, urmat de la ”Poli” de Halcă, autor a 5 goluri, Fenici 3, Pejovic, Lasica și Timofte – fiecare cu câte două goluri, respectiv Ștefan, cu un gol.

Milosevic și Horvath au început cu șaptele Daskaloski – Timofte, Chikovani, Fenici, Halcă, Lasica, Pejovic, introducându-i pe parcurs și pe Păiuș, Grigoraș, Santeiu și Ștefan, în vreme ce pe bancă au rămas Mărușcă și Vâlceanu – portari, precum și Leordean, Vokan și Neamțu.

Ca evoluție a scorului, bucureștenii au condus pe parcursul primei reprize, ”Poli” egalând însă în mai multe rânduri, de la 6-6 după mijlocul părții întâi și apoi înaintea pauzei. La reluare, ”violeții” și-au surprins oponențâii prin a se desprinde la 18-15, cu 18 minute înainte de finish, dar de această dată CSM a fost cea care a venit din urmă, egalând la 21 în minutul 55 și retrecând la timonă două minute mai apoi, cu 22-23.

Nicușor Negru a fost golgheterul meciului, cu 9 goluri, dintre care o cifră semnificativă din aruncări de la 7 metri, pentru CSM mai înscriind și Milosevic și Humet – de câte 4 ori, Simovic 3 goluri, Kostadinovic – două reușite, iar Stavrositu și Stamate – un gol.

Poli va evolua în prima deplasare joi de la ora 19,45, într-un joc difuzat în direct de DIGISport, de la București, cu Steaua, prim lider al Ligii Naționale grație unui 30-20 acasă cu Potaissa Turda, după un șocant 18-3 la pauză, gruparea din județul Cluj marcând două dintre golurile primei părți din aruncări de la 7 metri. Așadar, Steaua va juca acasă și în etapa intermediară de joi, după ce sâmbătă s-a impus clar prin reușitele lui Georgescu, autor a 8 goluri, Szoke 5, Grasu 4, Florea 4, Irimescu 4, Stetsyura 3, Johansson și Ouksir – cu câte un gol, portari ai bucureștenilor fiind Matskevich, Dragomir și Petrila.

”Poli” va juca din nou acasă duminica viitoare, în etapa a III-a, tocmai cu Potaissa Turda. Este destul de posibil, dar mai ales de dorit și de așteptat ca sala ”Constantin Jude” să aibă trasate corespunzător marcajele suprafeței de joc, nu de alta dar clubul timișorean este un simbol al sportului de pe malurile Begăi și al handbalului românesc, și nu merită acest tratament din partea incompetenților și ignoranților care administrează incinta.

Cu foști jucători ai Politehnicii în componență, HC Adrian Petrea Reșița a debutat cu dreptul în Liga Națională, învingând sâmbătă cu 27-20, la pauză 10-7, pe terenul nou-promovatei CSM Focșani, împotriva căreia au marcat  Dospinescu, de 7 ori, Ignat – 4 goluri, Bahan 3, Vaidasigan, Rohozneanu, Pîrvan, Rugaci și Stan – câte două goluri, respectiv Huta, Lela și Starchenko – câte un gol. Reșițenii vor debuta joi și acasă, contra vasluienilor.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.