Poliştii alb-violeţi, egali la pauză pe terenul vicecampioanei dar depăşiţi la reluare: Ştiinţa Bacău – Politehnica Timişoara 23-20

Alb-violeţii lui Constantin Ştefan şi Dan Dumitru au ţinut pasul sâmbătă seară pe terenul vicecampioanei naţionale Ştiinţa Bacău, într-un joc al etapei a opta în Liga Naţională înaintea căreia ambele echipe aveau câte 4 victorii, dar au cedat teren imediat după pauză: Ştiinţa Bacău – AS CH Politehnica Timişoara 23-20 (12-12), în primul meci de campionat după 3 săptămâni şi ceva.

Handbaliştii bănăţeni au avut o prestaţie curajoasă în prima parte a întâlnirii, ajungând să conducă în câteva rânduri. Echilibrul s-a datorat în mare parte intervenţiilor de excepţie ale portarului Răzvan Vâlceanu, care a totalizat 15 intervenţii.

Jocul “s-a rupt” în partea a doua, după ce Politehnica n-a marcat deloc până în mijlocul reprizei. Nici băcăuanii n-au avut multe realizări, astfel că s-a ajuns de la 12-12 la 17-12, o diferenţă decisivă în cele din urmă.

Ecartul maxim a fost de 6 goluri, pe final de întâlnire (23-16), dar Timişoara a mai redus din diferenţă cu reuşitele din ultimele zeci de secunde.

Aşadar, a fost un meci al apărărilor cu remarcaţii dintre buturi, Vâlceanu (Politehnica) în prima repriză, respectiv Tevzadze (Ştiinţa) în mitanul al doilea.

Marcatorii timişorenilor: Timofte 5 goluri, Santeiu 3, Mrakic 2, Chikovani 2, Daninfeld 2, Ursu 2, Petkovic 2, Halcă 2.

De la Ştiinţa au punctat de cele mai multe ori Păunică, de 5 ori, şi Bondar, cu 4 goluri.

Poliştii vor juca în etapa a noua acasă cu cei din Odorhei, vineri de la ora 18,30, iar apoi vor mai juca în tur la Turda şi acasă cu Pandurii Târgu Jiu.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.