Prim meci acasă, abia la finele turului I. CSU Politehnica îl încheie numai cu eșecuri, CSM Școlar Reșița doar cu succese

Abia astăzi după-amiază, în urma a 3 apariții strict în deplasare pe început de campionat, la Craiova, Târgu Jiu și Sânnicolau Mare, au jucat și handbaliștii secund-divizionari în alb-violet și pe teren propriu în noua ediție a seriei vestice din eșalonul secund, însă datele problemei în ceea ce privește deznodământul partidei nu s-au modificat, CSU Politehnica pierzând și de această dată.

Reveniți pe finalul meciului de duminică de la Sânnicolau Mare, unde au ratat remiza în ultimul minut, și implicit primul punct ierarhic, poliștii din Seria C a Diviziei A au preluat firul lucrurilor astăzi de la ora 14 în sala ”Banu Sport” de unde-l lăsau pe Aranca, inițiind o primă repriză bună contra vizitatorilor unici neînvinși în noua campanie a grupei vestice, pe care i-au condus la pauză cu 11-10, fără a mai ține însă pasul și în partea a doua a partidei din etapa a V-a: CSU Politehnica Timișoara – CSM Școlar Reșița 19-27.

A fost de fapt a doua reprezentație în Timișoara din noul sezon a secund divizionarei masculine, după cea de vinerea trecută dar din turul inaugural al Cupei României, meci ridicare de cortină în ediția întrecerii eliminatorii, 19-32 după 11-16 la pauză în sala ”Constantin Jude” cu formația din elită CSM Focșani 2007, dar și a doua deplasare tot în Timiș pentru CSM Școlar Reșița, care astăzi a reacționat pozitiv după ieșirea duminică din cursa aceleiași competiții paralele, 22-27 acasă cu AHC Potaissa Turda.

Cărășenii au câștigat precedentele 3 partide de campionat în seria vestică la o diferență identică de 5 goluri, cu 26-31 la fine de septembrie la Sânnicolau Mare, precum și pe rând cu 36-31 și 30-25 acasă cu oaspeți din Oltenia, CSU Constantin Brâncuși Târgu Jiu și CS Universitatea Craiova, avantaj la care au plusat astăzi în sud-estul Timișoarei, încheind cu punctaj maxim prima pătrime a parcursului din acest campionat.

CSU Politehnica a pierdut în schimb pe rând, la 13 goluri diferență la Craiova, la șase în Gorj și la limită în weekend la Sânnicolau Mare, astăzi înregistrând al doilea cel mai mare handicap.

Etapa a V-a în Seria C se va încheia abia marți de la ora 12 la Craiova cu duelul oltenesc între formațiile de pe malurile Jiului, după care cea de-a VI-a, prima din jumătatea secundă a turului, practic un retur al celor 5 runde deja disputate, va avea loc abia peste două săptămâni, cu timișorenii primindu-i pe craioveni, CS Unirea Sânnicolau Mare deplasându-se în Gorj iar liderul reșițean așteptând pe margine o reuniune.

Clasamentul actualizat, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.