Profesionist, Poli îşi apropie primul succes stagional extern

Cu noile achiziţii Andrei Grasu, din nou principal marcator şi atingîndu-şi fructuoasa normă, pentru a treia oară cu 8 în acest sezon, şi portarul Cristian Antonaru, care a apărat inclusiv 3 aruncări de la 7 metri, poliştii au cîştigat vineri seară pentru prima oară în deplasare în noua campanie, mai exact cu ocazia jocului televizat de la Plopeni, din runda a V-a, distanţîndu-se tot mai clar după ce preluau conducerea cu 5-4 în minutul 13. Chiar şi cu unele absenţe, CS U Politehnica s-a impus foarte clar şi meritat, cu 10 marcatori printre care nu însă şi Stan, deşi reintegrat tot mai mult, extrema Timofte speculînd excelent cu 6 goluri în partea a doua împotriva Ploieştiului lui Dragoş Dobrescu (41 ani), fost campion în 1991 cu timişorenii.

A fost 29-22, la pauză 15-11, ca un al treilea triumf din 5 runde pentru handbaliştii pregătiţi de Vuckovic şi Dumitru.

Poliştii au egalat pentru a treia şi a patra oară la rînd, atunci printr-un prim gol al golgeterului Grasu, 4-4, pe prima superioritate numerică a jocului, şi imediat au preluat pentru întîia oară conducerea, 4-5, prin Fenici, avantaj chiar majorat la 4-6 (Timofte) şi mai apoi 5-8, cu un al doilea gol al lui Andrei Grasu.

Unitatea şi abordarea serioasă din partea echipei timişorene a deplasării la CSM Ploieşti a adus un clar triumf extern: 29-22 la Plopeni, pe 12 octombrie. Viitoarea ieşire va fi la Suceava

De la mijlocul primei reprizei, pe atac, Spahic a fost folosit ca inter dreapta, cu Grasu preluînd de la Vasile – utilizat de-acum doar în faza defensivă – rolul de inter stînga.

Acelaşi Grasu a finalizat pentru 6-9 un contraatac pe care Ploieştiul a rămas în dublă inferioritate numerică, pentru un periculos fault al lui Enescu asupra lui Mrakic, dar alb-violeţii n-au profitat prea mult de ocazia ivită, şi pe seama a două eliminări la rînd dictate ulterior contra poliştilor Marius Ignat şi Vasile, avantajul fiind totuşi conservat graţie a două aruncări de la 7 metri apărate la rînd de Antonaru.

Derutantele schimbări de direcţie reuşite mai ales de Fenici dar şi de Mrakic au generat eliminarea pivotului de forţă Gheorghe Roman, cu 4 dintre cele 8 goluri de pînă atunci ale gazdelor, dar a cărui intrare la gît n-a mai fost tolerată de cuplul Din – Dinu, care a dictat nu mai puţin decît 7 eliminări în prima parte, încheiată cu 15-11 pentru polişti, la care a intrat în ultimele minute şi interul Neluţu Stan, supraponderal după operaţia avută în iarnă.

Tot mai buni şi pe contraatac, dezinvolţi, poliştii s-au desprins clar în prima parte a reprizei a doua, mai ales prin reuşitele lui Mihai Timofte, dar şi ale lui Grasu şi Fenici, ajungîndu-se chiar la 22-14!

Iar cu cel de-al 26-lea gol, marcat de Mihai Timofte, timişorenii nu doar că s-au desprins la 9 goluri diferenţă, cea mai mare de pînă atunci, dar au şi întrecut numărul maxim de goluri înscrise într-un joc din acest sezon, cîte 25, în precedentele deplasări.

Doar finalul i-a găsit pe oaspeţi reducînd uşor motoarele, cu mai tinerii Vâlceanu, Szentpeteri şi Arseni la rîndul lor în teren, dar victoria, cu sîrg dobîndită, şi graţie unei foarte serioase atitudini, a fost totuşi la o diferenţă respectabilă… 22-29.

CS U Politehnica (şaptele de start): 12. Antonaru – 23. Cotinghiu (extremă dreapta), Grasu (inter dreapta), 34. Fenici (centru), 2. Mrakic (pivot), 21. Vasile (inter stînga), 6. Timofte (extremă stînga). Gazdele au început cu 16. Druţu – 2. Roman (pivot), 52. Onyejekwe, 18. Stăncioiu, 28. Nenitsa, 5. Botezatu, 11. Enescu.

Ploieştiul constituia în prima lună a acestui an locaţia în care handbaliştii polişti obţineau întîiul lor succes extern stagional al precedentului sezon, în prima etapă a returului, cu un debordant inter de 22 de ani Ioan Claudiu Stan marcînd 15 dintre cele 33 goluri ale alb-violeţilor, dar CS U Politehnica s-a prezentat vineri seară la Plopeni, pentru jocul cu un CSM prahovean aflat de-acum în cel de-al doilea campionat în elită, atît fără piesa de forţă şi rutină Băiceanu, în refacere, precum şi fără Sabin Ignat, accidentat, iar cu 2 dintre componenţii exponenţiali, căpitanul Fenici şi amintitul Stan, cu problemele lor medicale, primul, la piciorul drept, survenite cu Pandurii, cel de-al doilea, încă incomplet revenit la forma sa de meci, după o operaţie care încă îl reţine în a-şi da drumul la joc.

În aceste condiţii, cele mai mari aşteptări în căutarea primelor puncte externe au apăsat vineri pe umerii aceluiaşi Andrei Grasu, golgeter meci de meci al timişorenilor, cu 10, 8, 7 şi din nou 8 goluri marcate, la Bucureşti, cu CSM, acasă cu reşiţenii, la Turda şi iarăşi acasă, cu Pandurii, şi care a căscat un liniştitor avans, după ce toate cele 8 partide disputate de către combatante pînă acum, în primele 4 etape, s-au sfîrşit la două, 3 sau cel mult 4 goluri diferenţă.

Mai puţin de aşteptat era însă ca adversarele să etaleze handbalul de nivel european invocat de antrenorul Vuckovic după succesele acasă în dauna Reşiţei şi Pandurilor, autentica valoare continentală fiind mai elocvent reliefată într-un recent THW Kiel – HCM Constanţa 35-14, asta pentru a ne readuce exact aminte în ce Ligă Naţională ne ducem totuşi zilele.

Ploieştenii, antrenaţi din această vară de Dragoş Dobrescu şi Ion Nicolae, după un sezon în care porneau cu Lucian Nicolae şi continuau cu Mircea Bedivan, fără a evita însă barajul de supravieţuire-promovare, şi care surprindeau în unicul lor meci de acasă de pînă acum, trecînd la 3 goluri de vicecampionii băcăuani, n-au avut practic nici o şansă odată ce poliştii s-au desprins la două goluri diferenţă. Două importante puncte, adjudecate.

Evoluţia scorului (în prima parte): 1-0 Roman / 1-1 Cotinghiu / 2-1 Nenitsa / 2-2 Mrakic / 3-2 Onyejekwe / 3-3 Vasile / 4-3 Onyejekwe / 4-4 Grasu, 4-5 Fenici (minutul 13), 4-6 Timofte / 5-6 Enescu (7 metri) / 5-7 Fenici, 5-8 Grasu / 6-8 Roman / 6-9 Grasu, 6-10 Grasu / 7-10 Roman / 7-11 Grasu / 8-11 Roman / 8-12 Cotinghiu, 8-13 Grasu, 8-14 Mrakic / 9-14 Onyejekwe, 10-14 Enescu / 10-15 Lela / 11-15 Enescu. Pauză: 11-15.

(după pauză): 12-15 Mihoci / 12-16 Timofte, 12-17 Grasu, 12-18 Fenici / 13-18 Botezatu / 13-19 Timofte, 13-20 Timofte, 13-21 Grasu / 14-21 Roua / 14-22 Fenici / 15-22 Botezatu, 16-22 Mihoci, 17-22 Onyejekwe / 17-23 Mrakic, 17-24 Marius Ignat, 17-25 Spahic, 17-26 Timofte / 18-26 Perţea / 18-27 Timofte / 19-27 Subţirică / 19-28 Timofte / 20-28 Zamfir / 21-28 Zamfir, 22-28 Zamfir / 22-29 Arseni. Scor final: 22-29!

Marcatori: Grasu – 8 goluri (6 în prima repriză; 2), Timofte – 7 (1/6), Fenici – 4 (2/2), Mrakic – 3 (2/1), Cotinghiu – 2 (2/0), Vasile – 1 (1/0),  Lela – 1 (1/0), Marius Ignat – 1 (0/1), Spahic – 1 (0/1), Arseni – 1 (0/1). Au mai jucat Vîlceanu, în poartă, respectiv Stan, Szentpeteri.

(pentru CSM): Enescu – 3 goluri (3 în prima repriză /0), Onyejekwe – 4 (3/1), Roman – 4 (4 în prima repriză), Nenitsa – 1 ( 1/0), Mihoci – 2 (0/2), Botezatu – 2 (0/2), Roua – 1 (0/1), Perţea – 1 (0/1), Subţirică – 1 (0/1), Zamfir – 3 (0/3).

7 metri: Enescu (1), Mihoci (ratat: apără Antonaru), Pîslaru (ratat: apără Antonaru), Enescu (ratat: apără Antonaru) – poliştii n-au beneficiat de aruncări de la 7 metri.

Intervenţii ale portarilor: Druţu 6 (Dumitru 5) – Antonaru 12.

Eliminări: Roman (2), Nenitsa (2), Enescu, Roua – Marius Ignat (3, în minutele 20:18, 27:49, 51:34), Vasile, Timofte, Mrakic. Avertismente: 2-1.

Cartonaş roşu: Roman (min. 27) – Marius Ignat (min. 52).

Total goluri marcate în 5 etape (media: ~ 23 goluri): Grasu 41 goluri, Timofte – 22, Mrakic – 14, Fenici – 13, Sabin Ignat – 9, Marius Ignat – 4, Cotinghiu – 6, Lela – 4, Spahic – 3, Vasile – două, Stan – unul.

Poli va evolua în week-end-ul viitor acasă cu vicecampioana Ştiinţa Bacău, în runda a şasea, de la mijlocul turului, după care Liga Naţională va fi întreruptă vreme de 3 săptămîni, reîncepînd pe 10 noiembrie, odată cu deplasarea la Suceava, pentru a face loc preliminariilor Euro 2014, în care România debutează cu jocuri în Slovenia şi acasă cu Islanda, Fenici fiind momentan convocat în lotul de 19 ales de Eliodor Voica.

Principalii marcatori polişti în noul sezon… cu Pandurii: Grasu 8, Mrakic şi Timofte – cîte 3; la Turda: Grasu 7, Timofte 5; cu CS Caraş Severin: Grasu 8, Timofte, Ignat, Mrakic – cîte 3; la CSM Bucureşti: Grasu 10, Timofte, Sabin Ignat – cîte 4.

Lotul CSM Ploieşti (2012-2013): Adrian Dumitru, Marian Dumitru, Relu Druţu – Bogdan Botezatu, Marius Mihoci, Narcis Zamfir, Ionuţ Rouă, Alexandru Pîslaru, Vitali Nenitsa, Csike Onyejekwe, Radu Pertea, Alexandru Micu, Gheorghe Roman, George Stăncioiu, Răzvan Enescu, Claudiu Subţirică, Nicolae Ungureanu.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.