Proiectul capătă ritm! “Satelitul” Politehnicii Timişoara, la al doilea succes în două jocuri, pe terenul unor ex-divizionari din Arad

Echipa secundă a Politehnicii Timişoara a repurtat în această seară şi primul succes în deplasare de la relansarea sa în întrecere, 36-30 (18-15) cu Old Boys Arad, pe malurile Mureşului, după ce debuta nu demult cu un triumf în „Banu Sport” în dauna lui HC Giroc. Este preconizat ca „satelitul” alb-violet să dispute meciurile considerate a fi în turul Campionatului Judeţean Timiş de handbal masculin, 8 la număr, până la startul returului competiţiei. Mai jos, şi ierarhia actualizată.

După un început ezitant, în care arădenii, cu componenţi dintre ex-jucători divizionari, s-au desprins la 5-1 în minutul 10, juniorii 1 ai „Banatului” ce compun „satelitul” polist închegat în ultimele săptămâni de Attila Horvath au echilibrat disputa şi au trecut în avantaj, 12-9, păstrat şi la pauză: 18-15.

Disputat în sala Colegiului Naţional „Avram Iancu” din Arad, jocul s-a dovedit a fi mai echilibrat decât o poate sugera rezultatul final, gazdele reuşind egalarea în minutul 35, pe fondul unui start bun şi în partea a doua. Meciul a curs apoi strâns, în minutul 50 amfitrionii având un gol avans.

Însă graţie unor schimbări prin care a fost contracarat atacul gazdelor, „Poli II” s-a desprins finalmente prin câteva replici pe contraatac, impunându-se după reprize cu scoruri identice.

Attila Horvath i-a convocat pe Iancu şi Teşan – portari, Jigovan, Vuia, Furak, Sergiu, Dascaliuc, Dicu, Niţă, Micle, Zamfor, Custura şi Predoi, iar „violeţii” săi „au dat dovadă de caracter, şi împotriva arbitrajului. Echipa reacţionează bine motivaţional, ceea ce conferă speranţe că proiectul este pe făgaşul dorit”.

„Poli II” s-a descurcat astăzi şi fără componenţii postului de extremă stângă, ambii fiind accidentaţi, iar Jigovan şi-a adus un aport important, inclusiv cu numeroase reuşite. Furak, Dascaliuc – extremă dreaptă, şi Micle au dat randamentul scontat iar foarte bine în apărare s-au prezentat Vuia, care a suferit însă o accidentare la cvadricepsul femural, Niţă şi Furak.

Homneac, indisponibil datorită unei contuzii la mâna dreaptă, va reveni cel mai probabil miercurea viitoare, în revanşa „Banatului” din Campionatul Naţional de juniori 1 cu liderul LPS Târgu Jiu, joc ce va avea loc în „Banu Sport”, în returul Seriei E, amânat fiind de sâmbătă, datorită vremii nefavorabile, iar Vişan, cu o contuzie la nivelul genunchiului, ar putea aştepta ceva mai mult pentru a reveni la meciuri.

„Poli II” a profitat astăzi de amânarea etapei de campionat a juniorilor 1, în care LPS Banatul Timişoara trebuia să se deplaseze la CSŞ Craiova, şi a găsit înţelegere la gruparea arădeană pentru a disputa acest al doilea său joc din Campionatul Judeţean Timiş.

Este preconizat ca următoarele 6 meciuri restanţă, contând pentru turul întrecerii judeţene timişene, cu grupările din Biled, Lovrin, Lugoj şi Sânnicolau Mare – două, precum şi cu LPS Banatul – juniori II, să se dispute după turneul semifinal, faza I, al Campionatului Naţional juvenil sub egida FRH, care va avea loc în prima decadă din martie. Până atunci însă, juniorii 1 se vor concentra pe pregătiri şi disputarea ultimelor partide din Seria E a competiţiei juvenile.

*

„Poli II” a debutat cu un 39-31 pe 19 ianuarie, cu HC Giroc. În consecinţă, clasamentul la zi este următorul: