Rezultatele primelor meciuri jucate în Campionatul Județean Timiș de seniori și de juniori IV în noul sezon, sub egida A.J. Handbal Timiș. Turnee juvenile la Giarmata, Moșnița Nouă și Sânnicolau Mare

Asociația Județeană de Handbal Timiș a lansat la sfârșitul săptămânii trecute o nouă ediție competițională la nivel de seniori și juvenil, la feminin și masculin, reapărând în scenă Campionatul Județean de băieți și fete, start totodată și la nivelul juniorilor 4. Iată rezultatele primelor întâlniri, conform datelor centralizate de AJH Timiș…

În Campionatul Județean Timiș de handbal masculin…

ETAPA 1

1 AS STIINTA LOVRIN – LPS BANATUL TIMISOARA, jucat în 12.12.2021 la ora 18:00, scor la pauză 18-14, final 41-32, rezultat 41-32.

2 AS VOINTA BILED – CSS LUGOJ în 12.12.2021 16:00… 11-19 19-36 19-36.

3 AS AVANTUL PERIAM – CS INOAN ARAD în 11.12.2021 18:30… 15-10 33-18 33-18.

4 HC GIROC – ACS LEU GIARMATA în 12.12.2021 16:30… 15-8 29-21 29-21.

9 CS VOINTA BILEN 1 0 0 1 19 36 -17 0.

În Campionatul Județean Timiș de handbal feminin…

ETAPA 1

1 HC JIMBOLIA – LPS BANATUL TIMISOARA în 12.12.2021 la ora 16:30, scor la pauză 14-11, final 33-27, rezultat 33-27.

2 ACS LEU GIARMATA – CS INOAN ARAD în 12.12.2021 15:00… 13-11 36-18 36-18.

3 CS FRONTIERA CURTICI – CS BELIU în 11.12.2021 13:00… 27-6 52-10 52-10.

GRUPA A

Turneu 1, în 12.12.2021 în sala de sport din Giarmata.

1. HC CÎTU TIMISOARA – HC JIMBOLIA de la ora 09:00, scoruri pe cele 3 reprize: 9-4, 5-1, 7-4; rezultat final: 21-9.

2. SCOALA GEN. 7 TIMISOARA – DOMINICII MOSNITA NOUA la 10:00… 2-4 8-5 3-7 13-16.

3. ACS LEU GIARMATA – VOINTA BILED la 11:00… 5-2 13-4 11-3 29-9.

4. HC CÎTU TIMISOARA – SCOALA GEN. 7 TIMISOARA la 12:00… 11-0 9-3 11-5 31-8.

5. HC JIMBOLIA – VOINTA BILED la 13:00… 6-4 11-6 14-5 31-15.

6. DOMINICII MOSNITA NOUA – ACS LEU GIARMATA la 14:00… 3-19 4-11 2-10 9-30.

PROGRAM JUNIORI IV FEMININ 2021-2022

GRUPA B

Turneu 1 în 12.12.2021 în sala sporturilor ”Ioan Morar” din Sânnicolau Mare

1. LPS BANATUL TIMISOARA – CS UNIREA SANNICOLAU MARE de la ora 9: scorueile celor 3 reprize, 8-6 9-6 10-2; rezultat final, 27-14.

2. AVANTUL PERIAM – CSC MOSNITA NOUA la 10:00… 0-11 3-9 0-12 3-32.

3. UNIVERSITATEA DE VEST TIMISOARA – CS GIROC CHISODA la 11:00… 2-7 2-9 7-5 11-21.

4. CSC MOSNITA NOUA – CS UNIREA SANNICOLAU MARE la 12:00… 14-1 10-2 10-1 34-4.

5. CS GIROC CHISODA – LPS BANATUL TIMISOARA la 13:00… 10-9 8-12 5-5 23-26.

6. AVANTUL PERIAM – UNIVERSITATEA DE VEST TIMISOARA la 14:00… 6-8 6-4 3-4 15-16.

JUNIORI IV MASCULIN 2021-2022

GRUPA A

Turneul 1, în 11.12.2021 în sala de sport din Moșnița Nouă

1. CSC MOSNITA NOUA – LPS BANATUL 1 TIMISOARA la ora 9: scorurile celor 3 reprize, 19-0 15-3 14-2; rezulrat final: 48-5.

2. CS PECIU NOU – CS UNIREA SANNICOLAU MARE la 10:00… 2-5 5-10 1-7 8-22

3. CS GIROC CHISODA – CSC MOSNITA NOUA la 11:00… 10-19 5-24 5-9 20-52.

4. LPS BANATUL 1 TIMISOARA – CS PECIU NOU la 12:00… 3-7 4-4 10-5 17-16.

* La turneul final ”Mondial” de senioare din Spania, ”tricolorele” României au pierdut luni și cu Suedia, 34-30 (19-14), eșecuri pe linie în întâlnirile relevante care contau, cu Norvegia, Olanda și celelalte scandinave, reprezentantele FRH la competiția IHF încheind pe locul 4 în una dintre grupele principale, la nu mai puțin de 4 puncte de a doua calificată în sferturi din această serie hexagon, Suedia. Au mai intrat în sferturi Franța și Rusia din ”I”, Norvegia de pe locul 1 din ”II”, Danemarca și Germania din ”III”, Spania și Brazilia din ”IV”. În schimb Serbia, Olanda, Ungaria și Japonia au fost cele mai aproape de calificare, de pe locul 3 în grupele principale. Pe 4, în rând cu româncele, și Polonia, Coreea de Sud și Austria – ultima, cu un punctaj inferior ”tricolorelor”.

Fotografii și consemnări din diviziile de seniori superioare…

Un campion din 1991, extrema Alexandru Matei, aruncare simbolică a ultimului joc din 2021, SCM Politehnica – U Cluj, luni la ora 18. În liga a II-a, Unirea trece în sala ”Ioan Morar” de junii pepinierei ”satelit” a violeților Timișoarei

Poli echilibrează bilanțul acasă în Liga Zimbrilor: a 4-a victorie, cea mai clară din acest campionat

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.