Riko Ribnica învinge la startul returului, înaintea sosirii la Timișoara

Nu doar alb-violeții de la SCM Politehnica au jucat miercuri după-amiază, remizând 25-25 în ultima deplasare a turului, la Reșița, ci și oaspeții lor de sâmbătă seară de la ora 19, slovenii de la RD Riko Ribnica, care au inaugurat prima rundă a returului eșalonului de elită din țara alpină prin a se impune acasă în fața celei de-a treia clasate.

Timișorenii pregătiți de Pero Milosevic și Attila Ioan Horvath vizionează astăzi de la ora 17 înregistrări video ca parte a sesiunii de pregătire a zilei, incluzând și un antrenament ușor.

Elevii lui Robert Begus, care vor debuta sâmbătă seară în cupele europene în Sala ”Constantin Jude”, cu ocazia partidei tur din faza a III-a a calificărilor din EHF Cup, au obținut a zecea victorie din 12 apariții în noul campionat prin a învinge miercuri seară cu 31-26 (15-14) în dauna oaspeților de la MRK Krka.

Patrik Leban, golgheterul celor din Ribnica în noua campanie, a marcat de 8 ori din 9 încercări, transformând și toate cele 4 aruncări de la 7 metri avute la dispoziție, astfel încât și-a mărit totalul reușitelor din campionatul în curs la 68.

Nik Henigman, tânărul de 20 de ani convocat și marcator în prima ”dublă” a Sloveniei în grupa de calificare din ultima fază a preliminariilor pentru EHF Euro 2018 din Croația, a înscris de 7 ori din 11 aruncări, fiind urmat pe listă de Blaz Fink, cu 4 din 5 aruncări, Jan Grebenc 3/6, Janez Skusek 3/7, Jan Pucelj 3/4, Alen Kulenovic 2/6 și Uros Knavs, cu un gol, stabilind și cea mai mare diferență de scor a partidei, 30-23 în minutul 57, la unica sa aruncare la poartă.

De fapt, principalii șase marcatori ai învingătoarei au și cele mai multe goluri înscrise în noul campionat pentru RD Riko Ribnica, în urma lui Leban alăturându-se pe lista totală și Skusek, cu 47 de reușite, Grebenc cu 46, Henigman 42, Fink 34 și Pucelj 29.

Într-o primă repriză în care liderul neînvins din prima ligă slovenă a fost condus o dată și egalat în câteva rânduri, Leban și Henigman au înscris câte 4 goluri fiecare, pe o listă de 7 marcatori ai gazdelor, care au încheiat partea întâi cu un avantaj minim: 2-0 în minutul 5, 4-5 în minutul 11, 7-5 (16), 9-9 (21), 14-11 (27) și 15-14 la pauză.

RD Riko Ribnica a fost în schimb permanent la conducere în cursul părții secunde și tot mai clar odată cu scurgerea timpului, desprinzându-se decisiv cu 4 goluri fără replică pe mijlocul reprizei: 19-16 în minutul 35, 20-19 (39), 22-21 (42), 26-21 (50), 28-22 (55), 30-23 (57) și 31-26 la final.

Jan Jurecic a fost principalul marcator al celor din Krka, aflați la al treilea eșec în noul campionat, înscriind de 5 ori din 8 aruncări și menținându-se golgheter la zi al primei ligi, cu 88 de goluri. Jost Perovsek, cu care liderul a abordat jocul în poartă, și colegul său de post Mark Klaric au avut câte 6 intervenții fiecare, din câte 19 aruncări recepționate în parte, într-un meci al etapei a 12-a cu câte 6 eliminări temporare pentru fiecare tabără și câte 4 aruncări de la 7 metri transformate din 5 posibile, tot de ambele părți.

Restul etapei se va juca sâmbătă seară, iar RD Riko Ribnica va deschide și runda a 13-a, de la finalul săptămânii viitoare, urmând a evolua miercuri 23 noiembrie în deplasare la RK Trimo Trebnje, a opta clasată, între cele două manșe din EHF Cup cu alb-violeții poliști, care le vor întoarce vizita în sâmbăta de 26 noiembrie.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.