România, eliminată la 10 goluri din sferturile Mondialului juvenil brazilian

Reprezentativa de juniori a României a pierdut cu 20-30 ultimul sfert de finală al celei de-a XX-a ediții a Campionatului Mondial de handbal masculin juvenil, urmând a juca vineri contra Suediei un prim meci din grupa valorică 5-8.

sigla-frh-mare

Românii, cu generația de 1994, completată cu 2 componenți născuți în 1995 și câte unul în 1996 respectiv 1997, au fost învinși la scor de selecționata similară a Franței, ieșind astfel din cursa pentru medalii a competiției din Brazilia. Danemarca, învingătoare cu 22-21 în fața Spaniei, va întâlni în semifinale Germania, care a trecut cu 43-37 de Belarus, pe când egiptenii, care au dispus în sferturile de finală de Suedia, cu 28-27, vor lupta pentru un loc în finala Mondialului contra Franței.

România a fost învinsa la cel mai mare handicap în sferturile competiției cu 24 de selecționate la start din America de Sud, francezii desprinzându-se de la 2-2 la 7-2 iar apoi și la 9 goluri diferență înaintea pauzei, 16-7 în minutul 28.

Ieșiți de la vestiare cu avantajul de 17-8, cei din Hexagon au mărit diferența până la 27-16 în minutul 53 și chiar la 12 goluri avans, în două rânduri, în ultimele câteva minute ale întâlnirii.

Delecroix a fost cel mai prolific dintre cei 11 marcatori ai învingătorilor, cu 11 reușite, din partea românilor înscriind cel mai mult miercuri seară pivotul Adrian Rotaru, de 5 ori, și extrema stângă Nicușor Negru, 4 goluri. Acesta a fost al doilea eșec al naționalei juvenile a României la turneul final brazilian, după înfrângerea din ultimul meci al grupei preliminare, 18-23 cu Spania.

În rest, românii au înregistrat 3 victorii și două remize, în ordine 26-26 cu Portugalia, 32-31 cu Qatar, 21-21 cu Serbia și 39-29 cu Angola, toate în seria de calificare, respectiv 29-27 cu Tunisia, în optimile de finală.

Lotul a fost conturat pe osatura componenților lui CSM București, Ovidiu Mihăilă selecționând și de la alte 9 grupări din țară, printre care și Centrul Național de Excelență ”Marian Cozma” Sighișoara, în vreme ce Dan Racoțea a fost cooptat de la Wisla Plock.

Suedia, ca și Franța, încheia cu punctaj maxim faza grupelor, în vreme ce Germania a sfârșit neînvinsă după respectivele 5 partide, cea mai echilibrată serie fiind cea a României, în care Spania a acumulat 8 puncte din 10 posibile, în frunte, iar ocupantele locurilor 2-5 s-au înșirat cu câte 6 respectiv 5 puncte.

Acesta a fost primul turneu final mondial de juniori la care România a ajuns în acest deceniu în handbalul masculin, Suedia, Spania și Franța ocupând podiumul ediției din 2013, în Bosnia și Herțegovina, iar Germania, Danemarca și Tunisia în 2011, în Grecia.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.