România trece la scor de Italia: 35-22. Timişoreanul Sadoveac, golgheter, cu 6. Grigoraş 5, Fenici 4

Reprezentativa României s-a revanşat duminică seară la scor pentru eşecul de miercuri din Austria, câştigând la a doua apariţie în Grupa 2 a fazei I de calificare din preliminariile Campionatului Mondial de handbal masculin al cărui turneu final va avea loc în ianuarie 2017 în Franţa.

Românii au trecut cu 35-22 de vizitatorii italieni, la Călăraşi, în etapa secundă a grupei patrulater de calificare ce va continua în luna ianuarie, în 2016, miza fiind obţinerea primului loc, de accedere la barajul play-off tur-retur din iunie 2016. „Tricolorii” s-au desprins decisiv abia la reluare, după ce la pauză scorul era 13-12.

Jucătorii Politehnicii Timişoara s-au aflat printre principalii marcatori ai selecţionatei conduse de Aihan Omer, interul Demis Grigoraş înscriind de 5 ori iar centrul Cristian Fenici în 4 rânduri. Marius Sadoveac, căpitan al campioanei HCM Minaur, a reuşit cele mai multe goluri pentru învingători, 6, pe listă mai înscriindu-se Csepreghi, cu 5, Novanc, cu 3 goluri, Bera, Ghionea, Onyejekwe, Stavrositu şi Toma – câte două, Iancu şi Racoţea – un gol.

De la peninsulari, Dean Turkovic a fost golgheter al întâlnirii, cu 9 reuşite, urmat de Pasquale Maione, cu 5.

Austria a învins şi în deplasare, la Vantaa, în Finlanda, cu 32-29 la pauză 13-11, Gerald Zeiner, jucătorul de 27 de ani de la Alpla HC Hard, fiind principal marcator al oaspeţilor, cu 7 reuşite, în timp ce Tamminen a înscris de 11 ori pentru scandinavi.

Clasament: 1. Austria 2 2 0 0 59-53 4 puncte / 2. România 2 1 0 1 59-49 2p, 3. Italia 2 1 0 1 49-54 2p, 4. Finlanda 2 0 0 2 48-59 0.

România va mai juca pe 6 şi 10 ianuarie cu Finlanda, primul meci fiind în deplasare, iar apoi acasă cu Austria şi în Italia, pe 14 şi 16/17 ianuarie.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.