România U18, în semifinalele Mondialului feminin de junioare

Reprezentativa sub 18 ani a României s-a calificat în această după-amiază în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin sub 18 ani, desfăşurat în Macedonia, după ce a dispus la scor, 36-22, la pauză 22-12, de selecţionata Olandei, care furniza în optimi surpriza eliminării Ungariei.

Româncele s-au impus şi în sferturi prin a primi tot 22 de goluri, ca şi în optimile cu croatele, golgheter al echipei fiind din nou Bianca Bazaliu, cu 12 goluri, urmată de Laslo, cu 9.

Debutul foarte bun de meci a fost decisiv pentru adjudecarea victoriei, „tricolorele” desprinzându-se cu 3-0, 6-1 şi 9-2. Într-un alt sfert de finală, de o altă factură, Muntenegru – Brazilia 25-24, celelalte două propunând încleştările Germania – Coreea de Sud şi Danemarca – Rusia.

Româncele n-au câştigat momentan la turneul final, în cele 7 meciuri disputate, doar în faţa Danemarcei, cu care au remizat 30-30 în ultimul joc din grupă.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.