SCM Poli, învinsă pe terenul vicecampioanei CSM București. Nervi la final după ce arbitrii nu au dat 7 metri la pătrunderea lui Simovic

SCM Politehnica Timișoara a pierdut în deplasare la vicecampioana CSM București cu 19-20, la pauză 12-10. Alb-violeții au fost conduși la patru goluri în debutul jocului, au egalat după jumătatea reprizei, au preluat conducerea din minutul 22 și au avut un avans maxim de două goluri. În ultimele patru minute bucureștenii au marcat două goluri prin care au trecut în avantaj. Ultima fază i-a nemulțumit pe poliști după ce la pătrunderea lui Simovic s-a acordat doar aruncare de la 9 metri în loc de 7 metri. Alb-violeții au ratat trei aruncări de pedeapsă în timpul meciului.

img_3632Poli venea după calificarea în turul trei preliminar al Cupei EHF în timp ce bucureștenii au fost eliminați. Pero Milosevic nu l-a putut folosi nici la această partidă pe Lasica care a efectuat a doua etapă de suspendare după cartonașul albastru primit la Satu Mare. Poli a început în formula Savic, Furak, Simovic, Fenici, Pejovic, Milosevic, Marjanovic, iar Lazarov a intrat în locul fiului antrenorului la primele faze ofensive. Georgievsky a deschis scorul în primul minut și Marjanovic a egalat de la 7 metri. Iancu a reușit patru intervenții în primele opt minute, Pejovic a fost primul eliminat temporar în minutul șase, iar Novanc, Georgievsky și Bernatonis au dus scorul la 4-1. Marjanovic a fost și el trimis pe bancă 2 minute, iar Saurina a transformat cu emoții aruncarea de la 7 metri, bară-gol, cu mingea trecând de linia porții când a atins terenul și după aceea a ieșit. Fenici a marcat al doilea gol a lui Poli după o secetă în atac de opt minute. Bară CSM, apărare avansată la Fenici când oaspeții erau în inferioritate, iar Simovic a făcut 5-3. Novanc s-a întors pe semicerc și apunctat pentru 6-3, iar Milosevic a schimbat portarul. Savic nu s-a văzut, spre deosebire de alte partide, iar antrenorul muntenegrean l-a trimis în poartă pe Daskaloski. Marjanovic a punctat de la 7 metri, ambii portari au apărat în fața lui Aslanian și Fenici, iar după jumătatea reprizei jocul a fost întrerupt pentru deja obișnuitele parlamentări ale lui Milosevic cu observatorul.

Saurina de la 7 metri, golul 7 al gazdelor. Simovic, Daskaloski și de două ori Fenici au readus egalitatea pe tabelă 7-7 după 18 minute. Golul egalării a venit după un pas ratat în amenințare de joc pasiv la gazde, Aslanian a plonjat la mijlocul terenului pentru a ține mingea în joc, căpitanul timișorenilor l-a urmărit și a „furat” mingea, după care a marcat pe contraatac. Time-out CSM București. Aslanian a tras tare de la șold pentru 8-7, iar în atacul timișorean a intrat și Ștefan care a scos aruncare de la 7 metri transformată de Marjanovic. Daskaloski l-a blocat pe Saurina și Milosevic a dus-o pe Poli pentru prima dată în avantaj: 9-8 în minutul 22. Din nou Daskaloski și time-out Poli. Până ce elevii săi se strângeau în fața băncii, Milosevic le explica arbitrilor că nu e meci de box. Bară Georgievsky pe contră, 2 minute pentru Șomlea și Iancu apăra aruncarea de la 7 metri a lui Marjanovic.

Georgievsky a înscris din extrema dreaptă, dintr-un unghi mic, Simovic a șutat tare și a făcut 10-9 în superioritate. Bernatonis a punctat după  o tranziție ofensivă rapidă. Fenici a reușit o execuție spectaculoasă cu care și-a dus din nou echipa în  avantaj și au urmat momente în care portarii s-au remarcat, dar și greșelile ambelor echipe. Pași pe contre, faulturi ofensive, șuturi pe lângă… După ce Iancu l-a blocat pe Furak pe contraatac, a venit o nouă minge câștigată de apărarea oaspeților și Marjanvic a scăpat singur cu portarul, iar extrema stângă a dus scorul la 10-12. Bucureștenii au încercat să se apropie, Daskaloski l-a blocat pe Bernatonis, dar a pasat greșit, direct la adversar, pentru ca după aceea să-și repare greșeala, astfel că la pauză scorul a fost 10-12, cu Poli în avantaj după începutul mai greoi în atac. Oaspeții au avut multe momente în care au plecat rapid în atac, încercând să-și surprindă adversarii nepregătiți, în timp ce timișorenii au preferat construcția mai lentă în primă fază, au avut multe finalizări din zona centrală și au jucat destul de puțin cu extremele față de alte partide.

Alb-violeții au încercat o aeriană în debutul părții secunde, dar nu le-a reușit, Daskaloski și Iancu, de două ori, au fost la post, iar Șomlea marca primul gol din a doua perioadă de joc în minutul 35. În cea mai mare parte a reprizei scorul a fost favorabil timișorenilor cu 1, 2 goluri. Poli putea să se distanțeze la trei lungimi dar Lazarov nu a putut să-l învingă pe Iancu nici de la 7 metri, nici după ce tot el a recuperat după prima intervenție a portarului. Gerorgievsky a pătruns pe centru și a făcut 17-16, Fenici și Aslanian au fost eliminați și în minutul 48 se juca 6 la 6. Timișoreanul a revenit primul pe parchet și bucureștenii au scos portarul pentru câteva secunde, până au revenit în efectiv complet. Milosevic a înscris de la șold pe lângă adversar (18-16), dar Saurina (de la 7 metri) și Șomlea au egalat la 18 cu cinci minute rămase din joc. Același Vuk Milosevic a aruncat prin surprindere, peste adversar și a readus Politehnica pentru ultima dată în avantaj: 19-18 în minutul 56.

Tânărul de 18 ani, Mănescu a restabilit egalitatea la 19 cu un șut tare de la distanță, Fenici a lovit bara, iar Rotaru, de pe pivot, a făcut 20-19 cu aproximativ două minute până la final. Fenici a pătruns și a scos aruncare de la 7 metri, dar nici Pejovic nu l-a putut învinge pe Iancu, aflat la a treia lovitură de pedeapsă parată. Oaspeții s-au apărat 5+1, Daskaloski, ajutat de blocaj a menținut șansele, iar Milosevic a cerut time-out cu 15 secunde înainte de final. A scos portarul și a intrat cu Santeiu al doilea pivot încercând să forțeze egalarea. Gazdele au blocat prima schemă, Santeiu a repus repede și Simovic a pătruns în dreapta. A fost faultat când se pregătea să arunce. Decizia arbitrilor a fost din nou aruncare de la 9 metri deși se impunea aruncare de la 7 metri. Fenici a încercat să înscrie de la 9 metri cu zidul în față, a trecut de zid, dar același Iancu a fost la post și a menținut avantajul minim pentru formația sa. Poliștii au protestat pentru ultima decizie, dar scorul final a fost 20-19 pentru vicecampioană după un meci cu multe greșeli de ambele părți.

Poli a avut cinci marcatori la această partidă, patru jucători cu câte 4 goluri și unul cu 3. Au înscris de 4 ori: Marjanovic (toate patru golurile în prima repriză, trei de la 7 metri), Fenici (4/0), Simovic (3/1) și Milosevic (1/3), iar Lazarov a punctat de trei ori în partea secundă, o dată de la 7 metri. Guillaume Saurina a fost cel mai bun marcator al partidei cu 5 goluri (2/3), patru dintre acestea fiind din aruncări de la 7 metri. Pentru gazde au  mai punctat: Georgievsky 4 goluri (3/1), Novanc 3 (2/1), Șomlea 3 (0/3), Bernatonis 2 (2/0), Aslanin o dată în prima repriză, iar Mănescu și Rotaru și-au trecut în cont câte un gol. Ultimii doi au marcat golurile cu care bucureștenii au preluat conducerea la final. Iancu a reușit 18 intervenții (8/9), dintre care trei aruncări de la 7 metri, iar Daskaloski a parat 13 mingi (8/5).

Alb-violeții au motive să fie nemulțumiți pentru neacordarea loviturii de la 7 metri în finalul partidei. Dar nu trebuie uitat faptul că timișorenii au irosit trei aruncări de pedeapsă din cele 8 de care au beneficiat.

La mijlocul săptămânii viitoare este programată etapa a 10-a când pentru Poli urmează o nouă deplasare dificilă, la Odorhei. După runda din 22 octombrie urmează o pauză în Liga Națională, fiind rândul naționalelor să intre în joc, iar întrecerea internă se reia pe 12 noiembrie când la Timișoara vine penultima clasată CSM Făgăraș.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.