SCM Politehnica încheie anul în forță printr-o calificare facilă în sferturile Cupei României în fața vitregitei HC Adrian Petrea

Deși nici un joc nu seamănă cu altul iar în plus meciurile eliminatorii au o altă factură decât cele de campionat, întrecerea Cupei României fiind implicit etichetată drept una a surprizelor, marile probleme financiare ale reșițenilor dar și seria lor neagră fără victorie de exact 3 luni sugerau destul de explicit că duelul bănățean de astăzi de la Timișoara din competiția K.O. nu mai avea cum să ofere echilibrul și imprevizibilul disputelor tip din vest pe semicercul masculin. Ceea ce s-a și confirmat, SCM Politehnica pătrunzând în galop în sferturile de finală din 2017 printr-un încă de la pauză detașat 31-23 (16-7) cu HC Adrian Petrea.

SCM Politehnica, intrată la pas în sferturile Cupei României

Astăzi s-au împlinit într-adevăr nu mai puțin de 3 luni de la ultimul triumf al încercatei garnituri reșițene, consemnat în îndepărtata rundă a patra a Ligii Naționale, 27-17 acasă cu călărășenii în 17 septembrie, de-atunci urmând o serie de zece eșecuri și două remize, cu completarea că prim-divizionara cărășeană pierduse pe linie în deplasările actualului sezon, cinci din cele opt nereușite pe alte terenuri fiind înregistrate la diferențe variind între 7 și 10 goluri: 30-22 pentru gazdele din Constanța, 32-23 pentru HC Vaslui, 27-20 în contul lui CSM Focșani, 31-24 pentru nou-promovații sătmăreni de la CSM, 27-24 pentru CSM la București, 25-23 și pentru o altă nou-promovată din Divizia A – Seria B, CSM Făgăraș, 26-16 pentru HC Odorhei și 27-25 pentru bucovinenii reveniți în elită, CSU Suceava, depășiți în schimb cu 8 diferență pe malurile Begăi.

Prin prisma acestor rezultate în deplasare, reșițenii nu puteau emite cu adevărat pretenții nici astăzi de la ora 12 în optimea de finală din Sala ”Constantin Jude”, chiar dacă prestațiile în revenire de formă din ultima lună, incluzând și acel 25-25 în Caraș-Severin tocmai cu alb-violeții, urmat de alte 4 înfrângeri, puteau hrăni oarecare speranțe pentru o ultimă impresie cât de cât bună la ultima reprezentație din 2016.

Însă multe s-au mai schimbat și de la acea remiză din 16 noiembrie, înrăutățirea crizei financiare de la CS HC Adrian Petrea inducând despărțiri la nivelul conducerii, băncii tehnice și a efectivului de jucători, iar ce poate fi oare mai elocvent decât aspectul că al treilea cel mai prolific marcator al reșițenilor în disputa de campionat cu ”violeții”, Ilie Vaidasigan, cu 5 goluri acasă în Liga Națională, a sfârșit între timp sub formă de împrumut în trupa celor de pe Bega, numărându-se astăzi între cei nu mai puțin de 11 autori de goluri din lotul lui Pero Milosevic!?

Ceea ce nu știrbește însă cu nimic din meritele favoriților desprinși clar încă din prima parte la 16-7 la pauză și calificați fără replică după 2 ani în aceeași fază a sferturilor și tot pe seama scoaterii din cursă a vecinilor cărășeni. SCM Politehnica a defilat la ultima apariție din 2016, încheind cum se cuvine cel mai remarcabil an din istoria recentă a handbalului alb-violet, prin a repeta tot la scor frumoasa figură reușită și în noiembrie 2014 în Cupa României în dauna reșițenilor, parcă mai slăbiți și rătăciți acum decât la vremea respectivă, când evoluau în Divizia A – Seria B, pe drumul revenirii în elită.

S-a pus doar problema scorului într-un duel fără istoric, atingând un maxim de 22-11 și în care Milosevic și-a permis luxul să ruleze întreg efectivul și să-și mai menajeze piesele cheie la capătul unei toamne extenuante și în perspectiva unor ultime zece runde din retur decisive pentru intrarea în play-off, un deziderat în schimb ca și imposibil pentru reșițenii care n-ar fi exclus să-și tragă seniorii prim-divizionari pe dreapta în plin sezon.

Vuk Milosevic a marcat cel mai adesea pentru învingători, de 5 ori, urmat de Neamțu cu 4 reușite, Marjanovic, Simovic, Lasica, Fenici și Lazarov – fiecare cu câte 3 goluri, Furak, Păiuș și Vaidasigan cu câte două iar Santeiu cu un gol, din trupa antrenorului interimar – jucător Mihai Rohozneanu înscriind ca golgheter al partidei mai ales Lucian Ignat de 8 ori și Bahan 5 goluri.

Viitor apropiat pe două fronturi pentru ”violeți”, sperând la pătrunderea în Final4 și la îmbunătățirea din februarie 2017 a locului 8 de play-off, dar și foarte incert pentru vecinii cărășeni, care s-ar putea rezuma la continuarea doar în întrecerile juvenile. Iar de la echipa de club la lotul național pentru poliștii Fenici și Ștefan, în stagiul de pregătire catalan.

Jocul cu puțini spectatori în tribună a avut și o conotație caritabilă, prin demersul organizatorilor de a participa activ la ”Acțiunea de Crăciun” a Druckeriei, jucăriile donate din asistență în pauza partidei de Cupa României urmând să aducă o rază de lumină de sărbători copiilor din județul nostru.

Prima în sferturi s-a calificat întâia adversară a poliștilor în campionat la început de februarie 2017, Dinamo, care s-a impus în deplasare la secund divizionara din Iași, cu 35-48 (13-22), între cele 8 intrând și Potaissa Turda printr-un 31-30 (14-13) acasă cu învinsa de miercuri a poliștilor, HC Vaslui, depășită așadar în jumătatea vestică a țării și după 48 de ore. Restul sfert-finalistelor s-au făcut cunoscute în această seară, și anume Dunărea Călărași, Steaua, HC Odorhei, HC Dobrogea Sud și CSM București…

* Alte necunoscute au fost în schimb deja clarificate încă de ieri la EHF Euro 2016 de handbal feminin din Suedia, unde România și-a adjudecat locul 5 în ierarhia finală grație reușitei cu prețul unei accidentări a golgheterei Zamfir pe contraatacul finalizat în ultima secundă a confruntării de clasament cu Germania, 23-22 (11-11), printr-al șaselea său gol, urmată pe listă de Chiper, Laslo și Udriștoiu cu câte 3 goluri fiecare, Pintea și Szucz cu câte două iar Chintoan, Geiger, Zamfirescu și Iuganu – unul.

Totodată, semifinalele au adus victorii la 4 goluri diferență, Norvegia 20-16 cu Franța iar Olanda 26-22 (13-13) cu Danemarca, rezultând astfel o reeditare a ultimului act cu trofeul pe masă din Campionatul Mondial din 2015, adjudecat atunci de norvegience în dauna batavelor.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.