SCM Timișoara trece acasă de târg-mureșence, CSU de Vest pierde la Arad

SCM Timișoara a câștigat după-amiază și cel de-al doilea meci jucat acasă în Divizia A – Seria B, în prima intermediară din noul sezon, plusând la avantajul de 5 goluri luat până la pauză în fața lui SC Mureșul, trecută în 2014/5 și prin elită, pe când concitadina CSU de Vest a pierdut pentru prima oară în deplasare în campania în curs, la Arad, unde ACS Crișul Chișineu Criș a întors scorul în repriza a II-a. Secund-divizionarele de pe Bega vor juca și sâmbătă, în etapa a V-a, CSU de Vest acasă de la ora 11 cu Dacia Mioveni iar secund clasata SCM seara la Brașov, urmând ca în runda a șasea, la sfârșitul săptămânii viitoare, să se întâlnească în meciul direct din ”Constantin Jude”.

Până atunci, SCM Timișoara a semnat și al treilea triumf în 4 apariții oficiale de la lansare, 32-26 (16-11) cu SC Mureșul Târgu Mureș în partida de miercuri de la ora 15, trecând astfel pentru eșecul la limită suferit sâmbătă la Baia Mare în duelul de podium cu liderul CS Minaur, 29-28.

Elevele lui Lucian Ghiulai și-au asigurat încă din repriza I un avans suficient pentru păstrarea pe malurile Begăi a tuturor punctelor puse în joc, fără ca gruparea târg-mureșeană, care în urmă cu trei sezoane rula în elită, să aibă la reluare capacitatea de a evita și al doilea eșec afară în vestul țării, după cel de la Arad, acumulând implicit 3 înfrângeri.

SCM Timișoara poate anticipa acum cu optimism deplasarea de sâmbătă sub Tâmpa, fiind de notat că în runda intermediară de miercuri s-au întâlnit tocmai oponentele cluburilor de pe Bega de la sfârșitul acestei săptămâni, rezultând un detașat CS Dacia Mioveni – ASC Corona 2010 Brașov 31-19, tot dupa-amiază și maramureșencele efectând un raid prin Banat în urma căruia și-au menținut punctajul maxim în frunte, CSU Reșița – CS Minaur 19-28 (10-15).

Nou înființata SCM a revenit pe căi victorioase iar concitadina CSU de Vest Timișoara a pendulat miercuri de la ora 16 de la cele două victorii obținute la Oradea respectiv sâmbătă în sala UVT cu Olimpic Târgu Mureș la un eșec pe malurile Mureșului, unde ACS Crișul Chișineu Criș a răsturnat scorul după pauză, 35-31 (15-17).

Pierzătoare în deplasare la 27 de goluri diferență la CS Minaur respectiv la 6 la Brașov, Crișul și-a păstrat în schimb punctele pe teren propriu, 26-23 acum două săptămâni cu Mureșul Târgu Mureș și 35-31 miercuri cu timișorencele, care, marcatoare ale primului gol după pauză, 15-18, n-au izbutit însă păstrarea avansului, și pe fondul unei maniere de arbitraj părtinitoare.

CSU de Vest, pentru care principale marcatoare au fost Senciuc cu 7 reușite, Biro 6, Marin și Istrate cu câte 5 și Cioriciu 3, a început în alcătuirea Brînzan – Șunei, Puta, Marin, Biro, Istrate și Cioriciu, ca primă rezervă intrând Senciuc iar apoi și Durac respectiv Țepurică, în vreme ce Sîngiorzan, Apostol, Juravle, Prundaru și Răcar au rămas pe bancă.

Rezultatele etapei a IV-a, programul celei de-a V-a și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.