Şimicu, două goluri, Hamburg – THW Kiel 19-20 (7-12)

Interul internaţional român lansat de handbalul timişorean Alexandru Viorel Şimicu n-a simţit gustul victoriei nici la cea de-a treia apariţie în tricoul hanseaticilor de la HSV Hamburg, din contră, sorbind în premieră din cupa amară a înfrângerii în Bundesliga, la finele unui tradiţional duel al nordului care a magnetizat aproape 8.500 de spectatori în O2 World din Hamburg.

După ce au condus o singură dată, în primele minute, cu 2-0, mai apoi alergând permanent după egalare, reuşită spre final, 17-17 şi 18-18, în ultimele nici 5 minute, gazdele din Hamburg s-au recunoscut învinse în faţa campioanei THW Kiel, cu 19-20.

Alexandru Şimicu a marcat duminică seară două goluri, după ce înscria şi în primele două etape pentru cei din Hamburg, duminică 24 august şi vineri 29 august, în două jocuri încheiate la egalitate.

Rhein-Neckar Lowen şi FA Goppingen au punctaj maxim după primele 3 runde, doar VfL Gummersbach rămânând la rândul ei neînvinsă, pe podium. HSV ocupă locul 13 din 19 grupări, regădindu-se între cele 4 formaţii încă fără victorie în noua ediţie a Bundesligii.

Fosta echipă a interului din Timişoara, HCM Constanţa, a pierdut la debutul în Liga Naţională 2014-2015, 32-30 pentru gazda CSM Călăraşi.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.