Steaua – Poli sâmbătă la 12,45, în manșa I a sferturilor din play-off. 4 cu 5 pe terenul finalistei Cupei României

A început săptămâna debutului în play-off pentru SCM CSU CH Politehnica Timișoara, handbaliștii alb-violeți fiind în premieră în această postură de la introducerea fazelor finale pe grupe valorice, după două tentative nereușite și încheiate pentru bănățeni pe prima poziție din play-out, 7 în 2014 respectiv 9 în 2015. Acum, în întâiul sezon plin cu Pero Milosevic la cârmă, ”violeții” pot fi la 120 de minute de semifinalele Ligii Naționale masculine, primul hop pentru ocupanții locului 5 fiind programat sâmbătă după prânz în fief-ul Stelei, a patra clasată după retur, și care, în week-end, pe când poliștii au jucat două meciuri de verificare la Dinamo, a sfârșit a doua în turneul Final 4 de la Brăila al Cupei României.

Steaua s-a reconectat așadar din plin la pulsul competițional prin partidele de vineri și sâmbătă din Cupa României, jucând chiar și finala competiției, dar și Poli a avut grijă să-și completeze programul în aceleași zile cu întâlniri de pregătire tocmai pe terenul câștigătoarei sezonului regular, ca o bună alternativă de anticipare a celor cel puțin două confruntări din sferturi cu roș-albaștrii, dacă nu chiar trei.

header-e1399396479239-150x125

După ce încheia returul în trombă, cu un 28-21 acasă în duminica de 27 martie, în dauna celor de la HC Odorhei, Politehnica Timișoara a punctat un prim amical în joia de 7 aprilie, 30-23 pe teren propriu cu secund divizionara Proleter Zrenjanin, iar apoi s-a conectat la ambianța deplasărilor în capitală prin a disputa vineri și sâmbătă două meciuri de verificare în sala Dinamo, cu roș-albii, la rândul lor înaintea disputelor din play-off, cu Dunărea Călărași.

Vineri, în primul meci din “dubla” amicală cu Dinamo, handbaliștii bănățeni au pierdut la limită, cu 28-27, după ce la pauză conduceau alb-violeții, cu 17-12. Pero Milosevic și Ioan Attila Horvath au folosit aproape tot lotul convocat la București, de 14 componenți, mai puțin extrema dreapta Marko Lasica, marcatori ai grupării bănățene fiind Chikovani – autor a 7 goluri, Timofte și Grigoraș cu câte 6, Fenici 4, iar Pejovic, Halcă, Neamțu și Ștefan – câte un gol.

Tot vineri, în prima zi a turneului Final 4 al Cupei României, Steaua a învins pe Dunărea Călăraşi în a doua semifinală a competiției, cu 30-24 (15-9), prin reușitele lui Florea – autor a 8 goluri, Georgescu 7, Grasu și Stetsyura – câte 6, respectiv Johannson, Dinescu și Cian – fiecare câte unul, pierzându-l în schimb pentru ultimul act pe portarul Ivan Matskevich, care a primit cartonaşul roşu în ultimul minut de joc al partidei cu trupa lui Aihan Omer.

În pregătirea deplasării la Steaua din sferturile de finală ale Ligii Naționale, programată sâmbătă 23 aprilie de la ora 12,45 pe terenul bucureștenilor, Poli a mai jucat în capitală și sâmbătă dimineață, de la ora 10, în revanșa amicală cu dinamoviștii, adjudecată tot de gazde cu 33-27, meci în care timișorenii au început cu Daskaloski – Timofte, Chikovani, Fenici, Grigoraș, Halcă și Pejovic, apelând pe parcurs și la Neamțu, Păiuș, Santeiu, Ștefan, Furak și portarul Vîlceanu, dar nu și la Lasica. Dintre aceștia, trei erau implicați și duminică la Timișoara în meciul de campionat din liga a doua, Poli II – Universitatea Craiova, Neamțu, Furak și Vîlceanu contribuind la victoria cu 27-24 (15-14).

Sâmbătă seară, la Brăila, în finala Cupei României, Steaua s-a înclinat cu 24-27 (11-11) în fața concitadinei CSM București, golurile echipei antrenate de Ovidiu Mihăilă fiind înscrise printre alții și de ex-poliști, lista cuprinzându-i pe același principal marcator Gabriel Florea, cu 9 reușite, Marius Szoke și Ionuț Georgescu cu câte 4, Ghiță Irimescu și Laurențiu Dinescu – câte două, respectiv Said Ouksir, Martin Johannson și Andrei Grasu – câte un gol.

Fără portarul titular, belarusul Ivan Mațkevici, suspendat dar înlocuit cu brio la 42 de ani de Florin Dragomir, autor a 15 intervenții, Steaua a condus inițial cu 3-0 și a revenit înaintea pauzei, egalând la 11, după care a trecut de puțin la conducere însă a cedat pasul spre mijlocul reprizei a II-a, 16-19 în minutul 44, după care CSM București a mers întins spre cucerirea primului trofeu intern al sezonului: 27-24 în finală, cu Milosevic – autor a 7 goluri, Humet 6, Mojsovski 5, Marjanac 4 și Negru 3 goluri ca principali marcatori. În finala mică a întrecerii Cupei României, secund divizionara HC Dobrogea Sud Constanța a dispus de Dunărea Călărași cu 28-20.

Steaua – Poli va avea loc așadar sâmbătă la ora 12,45 la Chiajna și va fi televizat de DigiSport, revanșa fiind programată cel mai probabil vineri 29 aprilie, în ajun de Paști, la Timișoara, ora urmând a fi stabilită de același difuzor al partidei. Dacă victoriile vor fi împărțite, un al treilea duel, decisiv, se va derula după Paști tot pe terenul steliștilor. Prima manșă a sferturilor mai programează și confruntările Dinamo – Dunărea, CSM București – CS HC Adrian Petrea și HC Odorhei – Potaissa.

Week-end-ul va aduce și un dublu duel Oradea – Timișoara în liga a doua, la feminin sâmbătă pe Bega, cu CSU de Vest formație gazdă în etapa finală, a 22-a a Diviziei A – Seria B, iar la masculin în Bihor, cu Poli II vizitatoare în etapa a 23-a.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.