Timișoreanul Beșliu, 3 goluri în primul succes din istoria naționalei de juniori a României la Mondial

Reprezentativa de juniori a României a obținut astăzi la Budaors prima victorie în Campionatul Mondial al categoriei 1994-1995, trecând cu 32-27 de Qatar, în cel de-al doilea din 5 jocuri ale Grupei B a competiției. Iar timișoreanul Daniel Eusebiu Beșliu, lansat de LPS Banatul, a marcat 3 goluri din 10 aruncări.

Evoluând 33 de minute, Beșliu a stabilit cu prima sa reușită scorul reprizei întâi, 18-15, România propulsându-se pe locul 2 în grupă, cu o victorie și o remiză, grație unui finish bun, în care s-a redesprins de la 28-27 în minutul 58 la 32-27. Qatar învinsese în prima rundă de jocuri Coreea de Sud, rămasă fără punct după două etape, ca și Tunisia.

Reșițeanul Negru a fost din nou golgeter al elevilor lui Lucian Râșniță, cu 8 reușite, urmat de Șomlea (6), Racoțea (5) și Rotaru (4). România va întâlni marți seară (ora 21,45 a României) liderul Suedia, care are două victorii în cont.

Un succes și o remiză are și Slovenia, egala României în debutul de sâmbătă. Primele 4 clasate din 6 formații vor obține biletele pentru optimile de finală.

Ediția maghiară a Mondialului de juniori este prima găzduită în Europa și totodată prima cu participare românească. Așadar, astăzi, s-a reușit o premieră…

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.