Timișoreanul Daniel Eusebiu Beșliu (LPS Banatul), prim joc la Mondial: România, egala Sloveniei

Nicușor Negru, lansat de Liceul Traian Vuia Reșița, a smuls Sloveniei o remiză în ultima secundă a debutului României în această seară la Campionatul Mondial de handbal masculin pentru juniori din generațiile 1994-1995, rezultat 27-27, în reprezentativa cu selecționerul timișorean Narcis Cîtu evoluând și Daniel Eusebiu Beșliu, lansat de LPS Banatul Timișoara.

România și Slovenia au oferit la Budaors, în prima dintre cele 5 partide ale lor în Grupa B a celei de-a cincea ediții a Mondialului de juniori, o partidă plină de dramatism, cu câteva răsturnări de situație, și care s-a încheiat nedecis grație remarcabilului Nicușor Negru, autor a nu mai puțin decât 14 goluri din 16 aruncări, dintre care 9 de la 7 metri, din 10 oportunități.

Negru a făcut ca debutul în premieră al României la un turneu final mondial al acestei categorii de vârstă să nu sfârșească pe scut, după ce elevii lui Lucian Râșniță au văzut cum avantajul luat în primele minute li s-a risipit printre degete, de la 10-8 la 10-10, în minutul 24, și apoi chiar la 10-13.

Slovenii, care au condus la pauză cu 14-12, păreau a se desprinde în învingători odată ce au ajuns la 19-15, dar românii au izbutit o puternică revenire, până la 20-21, după care meciul a fost pe muchie. Ceea ce nu s-a putut spune despre celălalt prim joc al grupei, adjudecat de Suedia, o medaliată a competiției, cu 32-22, în dauna Tunisiei.

Daniel Eusebiu Beșliu, juniorul crescut de LPS Banatul Timișoara, a marcat un gol din 6 aruncări, majorând avantajul la 4-1 și evoluând per total 20 de minute. Beșliu a mai ochit și bara și a avut două aruncări pe lângă poartă.

România a revenit pe final, marcând ultimele două goluri ale meciului, prin Dan Emil Racoțea, lansat de RomCri Brașov, care a totalizat 5 goluri, respectiv Nicușor Negru. Ramon Șomlea, de la U Transilvania Cluj, a înscris și el 5 goluri.

Coreea de Sud și Qatar s-au înfruntat seara în ultimul joc al primei runde din Grupa B, de 6 echipe. Românii vor juca luni seară cu Qatar, vizând obținerea unuia dintre primele 4 locuri în serie, cu drept de acces în optimi.

Mondialul de juniori din Ungaria, cu 24 de națiuni la start, este primul găzduit de Europa, care domină podiumurile categoriei, la această ediție uvertura aparținând categoric gazdelor, cu 39-17 în fața Venezuelei.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.