Triumf! CS Timişoara – Milenium Beograd 31-25 (13-14)

Într-unele dintre cele mai scurte zile ale anului cele câteva sute de spectatori din sala „Constantin Jude” au avut parte de cea mai lungă reuniune din acest an pe semicercul feminin, cu un total de 8 partide în 3 „reprize”, sâmbătă şi duminică, totul culminând cu un ultim joc devenit finala ediţiei inaugurale a patrulaterului internaţional „Cupa de iarnă”, adjudecată de gazda CS Timişoara, şi cu o festivitate de premiere împărţind recompense pe măsură din partea organizatorilor: trofee, medalii, diplome, cupe individualizate, tricouri cu însemnele „Memorialul Doina Cojocaru”, turneu reunind echipe de junioare şi Old Ladies derulat într-o competiţie paralelă, precum şi trandafiri albi tuturor jucătoarelor. Festivalul Handbalului Feminin Bănăţean a ieşit ca la carte deşi, pe parcurs, pentru adjudecarea premiilor, au picurat nu doar stropi de transpiraţie ci au căzut şi… dinţi, pe ruta duelului româno-sârb.

După câte două victorii în prima zi, Clubul Sportiv local la diferenţe de 16 respectiv 3 goluri, iar RK BMS Milenium Beograd la 12 şi 16 goluri, finala de duminică la prânz a fost una viu disputată, ca între aspirante la promovarea în elită, şi cu timişorencele răsturnând soarta partidei de la 13-15 puţin după pauză la 30-22 spre finalul întâlnirii, graţie unei descătuşări de forţe în care a ieşit la rampă Alina Crapciu-Cioriciu, cu 6 goluri, parcă pentru a face uitate urmele zilei precedente, când o lovitură încasată contra Kikindei a lăsat-o cu faţa învineţită şi fără un dinte.

Profesorul Sorinel Voicu a apelat la start la şaptele 12. Meseşan – 10. Calu, 11. Roman, 13. Cluci, 14. Crapciu, 15. Bahuzcki, 8. Sas iar CS Timişoara a început excelent partida finală a patrulaterului internaţional „Cupa de Iarnă”, pe care l-a organizat în week-end cu ocazia celei de-a XVI-a ediţii a „Memorialului Doina Cojocaru”, distanţându-se chiar la 5-1 în primele nici 10 minute ale duelului cu o pretendentă la promovarea în elita Serbiei, Milenium Beograd, care are doar un an de activitate dar se plasează pe locul secund în ierarhia regională a capitalei, cu şanse de elevare.

Pe cât de decis a fost startul timişorencelor, pe atât de tare s-a arcuit pantera roz de peste graniţă, care a întors prompt rezultatul la 5-6, moment în care golurile Monică Bahuczki, primele pentru Clubul Sportiv după aproape 10 minute de derivă, pentru 7-6, au adus gazdele în avantaj pentru ultima oară în repriza întâi. Când, cu toate că Mariela Meseşan a avut suficiente intervenţii bune în poartă, Clubul Sportiv a mai reuşit doar să egaleze, în 3 rânduri şi ultima oară la 12, prin extrema Calu, repriza încheindu-se cu un prim gol în contul Alinei Crapciu-Cioriciu: 13-14.

Cât de mult şi prin orice strategii au încercat sârboaicele să plece neînvinse de la Timişoara s-a văzut şi printr-un time-out solicitat cu 9 secunde înainte de pauză, pe atac, în încercarea nereuşită de redesprindere la două goluri. Ceea ce Milenium izbutea imediat după pauză, pentru 13-15, moment în care Doina Roman şi aceeaşi Alina Crapciu-Cioriciu, ce aveau să devină principalele realizatoare ale bănăţencelor, au dat semnalul revirimentului, mai întâi la 15-15, după care Sas şi Marin au egalat la rândul lor iar Bahuczki a repus Timişoara în avantaj, decisiv, în minutul 40.

Clubul Sportiv a reuşit apoi un adevărat galop, până la 25-19, desprinzându-se şi în continuare, la 30-22 şi fără a se mai uita cu teamă peste umăr, până la 31-25, scor final.

Un al treilea succes şi triumf în „Cupa de iarnă”, binevenit într-o prelungită pauză competiţională ce se încheie abia în 4 februarie şi totodată dătător de speranţe în perspectiva unui retur cu 11 jocuri ce ar putea readuce Timişoara în elita handbalului feminin românesc.

Iar timişorencele nu se lasă pe laurii victoriei, ci speră în preajma Crăciunului să-şi mai măsoare forţele şi cu CSM Cetate Deva, locul 8 în Liga Naţională, semn al ardorii grupării nou-înfiinţate în vară de a exploata în acest sezon oportunul moment ivit şi de a încununa cu succes tentativa de elevare, pe val fiind…

Ca marcatoare, Clubul Sportiv a oferit o… întreagă echipă, Roman şi Crapciu-Cioriciu punctând în câte 6 rânduri, Bahuczki şi Marin de 5 ori, Calu contribuind cu 4 goluri, Sas cu 3 şi Cluci cu două, pentru un total de 31.

Evoluţia scorului în prima parte: 1-0 Marin 7 metri, 2-0 Marin 7 m, 2-1, 3-1 Cluci, 4-1 Sas (minutul 7), 5-1 Marin 7 metri, 5-2, 5-3, Marin ratează 7 metri, 5-4, 5-5, 5-6, 6-6 Bahuczki în minutul 16:27, 7-6 Bahuczki, 7-7, 7-8, 8-8 Cluci, 8-9, 9-9 Marin 7 metri (minutul 22), 9-10 (7 metri), Marin ratează 7 metri, 9-11, 9-12, 10-12 Roman 7 metri, Milenium ratează 7 metri, 11-12 Calu, 12-12 Calu, 12-13, 12-14, 13-14 Crapciu. 13-14 la pauză.

Evoluţia scorului, la reluare: 13-15, 14-15 Crapciu, 15-15 Roman, 15-16, 16-16 Sas, 16-17, 17-17 Marin (minutul 38), 18-17 Bahuczki, 19-17 Crapciu, 19-18, 20-18 Calu, Jokanovic (Milenium) ratează 7 metri, 21-18 Roman 7 metri, 22-18 Roman, 23-18 Crapciu, 23-19 7 metri, 24-19 Sas 7 metri, 25-19 Calu, 25-20, 26-20 Roman, 27-20 Roman, 27-21, 27-22, 28-22 Bahuczki, 29-22 Crapciu, 30-22 Crapciu, 30-23, 30-24, 31-24 Bahuczki, 31-25.

CS Timişoara a contat la „Cupa de iarnă pe 1. Patricia Contra, 12. Mariela Meseşan şi 16. Cristina Rîpa – portari, 8. Loredana Sas, 15. Monica Bahuczki, 13. Ornela Cluci, 11. Doina Roman, 10. Călina Calu, 7. Maria Turnea, 14. Alina Crapciu, 9. Claudia Andrei, 2. Adriana Durac, 18. Sanela Ceuţă, 3. Andreea Obreja, 17. Alexandra Cioriciu, 6. Adelina Iosin, 5. Alina Marin.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.