„U” Timişoara răbufneşte pe final dar tot se îneacă în Mureş

O furibundă revenire pe final de meci, de la 20-27 la 26-27, nu a fost însă suficientă pentru un rar succes în contul Universităţii Timişoara, care sîmbătă şi-a depăşit ca joc condiţia de codaşă a seriei vestice în liga a doua, cedînd în cele din urmă unor mureşence din imediata vecinătate a podiumului: 26-28 (9-13).

U înscrie pentru 24-27, cînd mai erau nici două minute. Grăbite, în plină cursă de urmărire, gazdele mai că şi-au dat şi sufletul, dar diferenţa dintre locul 11 şi 4 s-a reliefat finalmente şi pe tabelă

Aşa încît unele lucruri n-au cum să se schimbe, cu toată strădania jucătoarelor, aici fiind vorba de perpetuarea de la un an la altul a unei evidente inferiorităţi timişorene pe semicercul feminin: practic au jucat ocupantele locurilor 7, „U”, şi doi, SC Mureşul, de la finele sezonului trecut. Iar cînd nu-ţi merge, nici norocul parcă nu este cu tine, pe final „U” aruncînd totul în luptă, chiar şi cu preţul accidentărilor, cum a fost cazul Alexandrei Cobzariu, dar sfîrşind tot pe scut…

Timişorencele pregătite de profesorul Cornel Jude îşi pot acum doar imagina ce-ar fi fost dacă s-ar fi „trezit” mai repede, dacă s-ar fi scuturat mai timpuriu de tracul cauzat de vizita ocupantei locului 4. Şi pe care le-ar fi putut egala în cele din urmă, cu 3 goluri în ultimele două minute, ce le-au apropiat la 26-27.

Începutul bănăţencelor a fost destul de bun, dar după ce au preluat în două rînduri conducerea, cu 3-2 şi 4-3, şi-au pierdut busola, de la 4-4 la 4-7, ceea ce avea să se dovedească decisiv în economia partidei din runda a treia a retului ligii secunde, a doua de fapt pentru gazde, care n-au disputat deplasarea la Sfântu Gheorghe, jocul cu CSM din localitate urmînd a fi reprogramat.

Amfitrioanele s-au mai reapropiat ulterior la cel mult 3 goluri, 8-11 înaintea pauzei, însă o nouă cădere la reluare, de la 11-15 la 11-18, le-a îndepărtat şi mai mult pe ardelence.

Finalul de meci a fost în schimb foarte bun, „U” revenind într-o sală „Banu Sport” cît de cît plină, cu 6 goluri la rînd. Dictarea unei eliminări în ultimul minut de joc a risipit însă bruma de speranţe a tinerei grupări localnice, care continuă să ia apă la bord.

Pe final, în încercarea de a egala, U a aruncat totul în luptă. Alexandra Cobzariu, accidentată şi la pămînt...

Iar principala cauză rămîne nesusţinerea echipei la parametrii adecvaţi fie şi acestei modeste competiţii a eşalonului doi, conducerea Clubului Sportiv Universitatea avînd un rol covîrşitor prin modesta sa implicare la anevoioasa corvoadă a unei trupe condamnate să sufere.

Acesta a fost al doilea joc al cuplajului feminin din runda a 14-a a ligii secunde, după ce concitadina CS Timişoara trecea mult mai clar de CSM Sfântu Gheorghe, 40-25, în meciul inaugural, de la ora 12,30.

Florina Biro şi-a făcut din nou norma, cu 7 goluri marcate, mai punctînd pentru HCM „U” şi Adriana Ghilea, de 6 ori, Ana Maria Pester, cu 5 reuşite, Alexandra Cobzariu, cu 4 goluri, Daniela Dinga şi Gabriela Curtuiuş, cu cîte două. Pentru SC Mureşul au marcat de cîte 7 ori Sidonia Rad şi Beata Nagy.

Iată şi evoluţia scorului în jocul HCM „U” – SC Mureşul… 0-1, 1-1, 1-2, 2-2, 3-2, 3-3, 4-3, 4-4, 4-5, 4-6, 4-7, 5-7, 5-8, 5-9, 5-10, 6-10, 6-11, 7-11, 8-11, 8-12, 8-13, 9-13 la pauză, 9-14, 9-15, 10-15, 11-15, 11-16, 11-17, 11-18, 12-18, 12-19, 13-19, 14-19, 14-20, 14-21, 15-21, 16-21, 16-22, 16-23, 16-24, 17-24, 17-25, 18-25, 18-26, 19-26, 20-26, 20-27, 21-27, 22-27, 23-27, 24-27, 25-27, 26-27 , 26-28.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.