Ungaria, calificată în sferturile Mondialului din Serbia

Ungaria a devenit cea de-a cincea sfertfinalistă la ediţia cu numărul 21 a Campionatului Mondial de handbal feminin din Serbia.

Depăşită joi de România, în penultima etapă a Grupei D, Ungaria a pierdut şi vineri, 26-27 cu Germania, clasându-se astfel a treia în faza preliminară, dar a obţinut astăzi calificarea, trecând cu 28-21 (17-12) de Spania, în optimile de finală de la Novi Sad. Anita Gorbicz a marcat 6 goluri din 7 aruncări, fiind principala realizatoare a maghiarelor.

În sferturi vor avea loc partidele Franţa – Polonia, Danemarca – Germania, Ungaria – Brazilia, sud-americancele trecând cu 29-23 (16-14) de Olanda, şi Serbia – Norvegia, gazdele depăşindu-le cu 28-27 pe handbalistele din Coreea de Sud iar scandinavele, cu 31-21 pe Cehia.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.