Unirea Sânnicolau Mare, dispunînd de invincibila U Reșița, se califică la semifinalele naționale și cu junioarele II

Deși a încheiat astăzi cu un eșec în sala Banu Sport din Timișoara, după 3 succese repurtate vineri și sîmbătă, Unirea Sânnicolau Mare, antrenată de Cristian Bălăoi, portar al secund-divizionarei de seniori de pe Aranca, s-a calificat în turneul semifinal național al celor mai bune 20 de echipe din țară la junioare II, de pe locul 2 în seria vestică, în urma Reșiței, căreia a reușit să-i prilejuiască primul eșec în 20 de partide, 27-25, în acest al șaselea și ultim turneu al Seriei I, de pe Bega.

Deja cu cărțile făcute în privința accederii în faza semifinală, acontată prematur de Universitatea Reșița și CS Unirea, Seria I a programat în acest week-end ultimele 10 jocuri din cadrul fazei zonale, dintre care cîte 3 au fost adjudecate de reșițence, timișence și CSȘ Drobeta, care au și încheiat în această ordine pe podium, iar unul de HC Jimbolia (antrenori Iren și Marian Rică).

Din păcate, calitatea turneului a fost modestă, mai ales datorită faptului că echipele veneau după peste două luni de pauză de la precedentul turneu, aceasta în plin sezon, amînarea ultimului de pe aprilie pe mai dăunînd simțitor evoluției junioarelor II. Dar așa cum își crește FRH generațiile de mîine, așa le va și avea…

Ca o aducere aminte, categoria junioarelor II a fost marcată în acest sezon de retragerea din competiție a celor de la CS Peciu Nou tocmai în săptămîna demarării primului turneu, la finele lui septembrie, așa încît întreaga întrecere a Seriei I a fost privată de derularea unui turneu, sfârșind prin a disputa doar 5, dintre care ultimul în aceste zile.

CS Unirea așteaptă acum sorții pentru faza semifinală, precum și locația desfășurării turneului, dar pînă atunci să notăm ierarhia finală a Seriei I și rezultatele din week-end…