Unirea Sânnicolau Mare – Extrem Baia Mare 30-38 (10-17)

Unirea Sânnicolau Mare a întâlnit în propriul fief ocupanta locului secund din Divizia „A”, Extrem Baia-Mare, ieri, începând de la ora 18. Sânmiclăuşenii au încercat să producă o surpriză plăcută celor aproape 300 de spectatori prezenți în Sala Sporturilor „Ioan Morar”, dar s-au văzut înfrânţi până la urmă, scorul final fiind 30-38 (10-17).

Extrem, venită după 3 succese la rînd, îşi menţine astfel locul secund în seria vestică, după concitadina HCM Baia Mare, cu linia de clasament 15 12 1 2 25 puncte, în vreme ce Unirea, care mai are doar două jocuri de disputat, peste 10 zile, tot acasă, cu CSM Oradea (miercuri 24 aprilie), şi în 18 mai la HCM Baia Mare, rămîne penultima, pe 9, cu palmaresul 16 3 1 12 7 puncte (vezi clasamentul pe coloana din dreapta).

După un început echilibrat, băimărenii s-au desprins pe tabelă la jumătatea primei reprize datorită finalizărilor mult mai prolifice. Distanța vizitatorilor a fost una aparent liniștitoare şi s-a menținut pe tot parcursul jocului, Baia Mare dovedindu-se o nucă prea tare de spart.

Modul de arbitraj a fost contestat îndelung de publicul incandescent, și datorită faptului că unul dintre portarii Unirii, Ruican, a văzut cartonașul roșu în mod deliberat. Decizia a fost și mai controversată, având în vedere că înainte cu doar câteva minute, un jucător al băimărenilor a lovit intenționat cu mingea un jucător, dar a vazut doar 2 minute.

Mai trei etape au rămas de disputat în cadrul Diviziei „A”, seria B. Unirea așteaptă vizita unei alte echipe puternice, CSM Oradea, iar în ultima etapă se va deplasa pentru un nou duel contra maramureșenilor, la prima clasata, Minaur Baia-Mare.

Unirea Sânnicolau Mare: Mijin (9), Luca (6), Coşoi (4), Ienciu, Balog (câte 3 goluri), Cosma (2), Boț, D. Morar, Oancia (câte 1 gol), Cozma, Timofei, Budur, Ungureanu, Ruican, Bălăoi, Kirsch,

Extrem Baia-Mare: Bera, Clipea (câte 1o goluri), Pop (5), Grieze (4), Mrkovic (3), Hosu, Gherasin (câte 2 goluri), Svoboda, Preda (câte 1 gol), Acsinia, Viman, Zoicaș.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.