Unirea şi HC Jimbolia ratează calificarea în turneul final la junioare III

Unirea Sânnicolau Mare şi Handbal Club Jimbolia, cele două reprezentante ale judeţului Timiş în grupele semifinale ale Campionatului Naţional de junioare III, au pierdut calificarea între cele mai bune opt cluburi din ţară la această categorie de vârstă în urma turneelor disputate la finele săptămânii.

Unirea, antrenată de Cristian Bălăoi, portar al echipei de seniori a clubului, s-a clasat a treia într-o grupă de 6 formaţii, cu 3 succese şi două remize, ratând de puţin prezenţa în turneul final, 18-20 (9-13) în meciul cu contracandidata directă CSS2 Baia Mare, care a obţinut locul secund.

Vineri, Unirea câştigase cu 31-20 (17-12) în faţa Viitorului Cluj şi cu 21-14 (11-8) în dauna lui CSS II Hunedoara, iar sâmbătă, în cel de-al patrulea său joc, cu 31-17 (17-8) în faţa junioarelor de la CSS Sighişoara. Timişencele n-au avut însă „gloanţe” pentru gazda Grupul Şcolar Energetic Râmnicu Vâlcea, lideră neînvinsă care le-a dominat categoric duminică, 32-12 (15-4).

În grupa a III-a, nu departe, la Piteşti, HC Jimbolia, sub timona lui Iren şi Marian Rică, a obţinut două victorii într-o grupă de 6 echipe, una vineri, în a doua reuniune a primei zile de competiţii, 23-15 (10-7) cu CSS Petroşani, şi una duminică, de consolare şi orgoliu, 24-22 (12-9) cu gazda LPS Piteşti. Cele două succese n-au fost suficiente în faţa celor câte 4 respectiv trei reuşite de CS Marta Baia Mare şi CSS Odorhei, care le-au învins pe timişence cu 19-17 (9-8) şi 32-17 (19-9) în cele două reuniuni de sâmbătă. Vineri, jimboliencele risipiseră în primul lor joc, cu CSS Bistriţa, un sănătos avantaj luat la pauză, 11-8, cedând cu 16-20 şi încheind pe locul 4 în grupă.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.