CS Aquasport Timișoara, cu 4 fete, 3 băieți și ștafete la feminin la Campionatele Naționale de înot pentru cadeți: 12 recorduri ale echipei

CS Aquasport s-a numărat printre reprezentantele Timișoarei la Campionatele Naționale de Cadeți, competiție organizată în orașul Târgoviște sub egida Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, la care au fost prezente 68 de cluburi de înot din țară, în total 444 de sportivi cu vârste cuprinse între 12 și 14 ani aliniați la start în modernul bazin de sub Turnul Chindiei.

Echipa Aquasport Timișoara a fost alcătuită la fete din Samira Ahmad, în vârstă de 13 ani, Emilia Orza (13 ani), Letiția Motoș (12 ani) și Anisia Precob (12 ani), iar la băieți cu Andrei Hoțea (13 ani), Emil Dăncăneț (13 ani) și mezinul Mihai Toma (12 ani), alături fiindu-le antrenorii Sabin Avram și Camelia Antal iar cadeții acestei grupări realizând 12 noi recorduri ale clubului în concursul din județul Dâmbovița.

La individual, Samira Ahmad, în proba de 100 de metri spate, a stabilit cea mai bună performanță cu timpul de 1.09,00, aceasta fiind o reușită care o recomandă ca opțiune pentru lotul național în vederea participării la Competiția Țărilor Central Europene din luna decembrie. Ahmad a stabilit astfel noi repere pentru echipa Aquasport în probele de 50 metri liber, cu timpul de 29,13, unde împarte performanța cu colega ei Emilia Orza; 200 m liber, cu timpul de 2,19,17 și unde s-a clasat pe locul 4; 400m liber, cu timpul de 2,54,01 – locul 5, respectiv 200 m spate cu timpul de 2,30,76 – vicecampioană națională. Ahmad a cucerit bronzul în proba de 100 metri liber.

Emilia Orza a reușit pentru prima oară la un concurs național să obțină clasări pe podium la individual. Prima medalie pentru Ema a fost la egalitate cu Samira în proba de 50 de metri liber cu timpul de 29,13. Emilia Orza a corectat cea mai bună performanță a echipei în proba de 100 metri fluture, cu timpul de 1,11,90 – clasându-se pe locul 3. Orza a reușit clasări în puncte în probele de 100 metri spate și 200 m bras.

Tot în primii 8 s-a clasat și Letiția Motoș în probele de fluture, la 200 m situându-se pe locul 7 cu 2,50,83 – nou record al echipei, și pe 8 în proba de 100 metri fluture. Anisia Precob a avut cea mai bună clasare în probele de spate cu noi recorduri personale: 100 metri – locul 11 și 200 m spate, locul 10.

Mihai Toma a reușit cea mai bună clasare în proba de 200 m bras, unde s-a clasat pe locul 11. Andrei Hoțea a realizat cele mai bune clasări personale la nivel național. La 200 m fluture unde s-a clasat pe locul 15 cu un nou record al echipei: 2,43,44. Emil Dâncăneț a reușit să se claseze pe locul 17 în proba de 200 m bras cu un nou record personal.

Pentru prima dată CS Aquasport a reușit să alinieze ștafetă în probele de 4×100 m liber și 4×100 m mixt. Ștafeta de liber s-a clasat pe locul 2 la categoria fete 2004 cu timpul de 4,21,79 și tot pe locul 2 în proba de mixt cu timpul de 4,56,36. Compenența celor două ștafete a fost, la liber, Emilia Orza, Letiția Motoș, Anisia Precob și Samira Ahmad, iar la mixt Samira a înotat procedeul spate, Emilia a înotat bras, apoi Letiția fluture și Anisia a înotat liber.

”În realizarea pregătirii pentru acest concurs am primit sprijinul Primăriei Timișoara care ne-a pus la dispoziție Bazinul din Dacia. Deasemenea, Complexul Sportiv Arena Aqua Sport și Smartfit Studio din Timișoara ne-au oferit condiții pentru a ne antrena. Ne-au susținut părinții și sponsorii, tuturor le mulțumim, cu drag!”, au semnalat cei de la CS Aquasport.

Acest articol a fost publicat în Înot, Sport de masă și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.