Elevii Timișoarei s-au simțit ca peștele în apă la Campionatul Național Școlar disputat în week-end în bazinul olimpic din Reșița, unde Clubul Sportiv Școlar numărul 1, din Circumvalațiunii, a obținut locul 2 în ierarhia generală a competiției cu 60 de probe, din 17 grupări care au punctat între cele 20 aliniate la start, cu LPS Emil Racoviță București dominând întrecerile cu un total de 404 puncte. Excelentă zestre a băieților și fetelor de 2002, 2003 și 2004 de pe malurile Begăi, care au intrat în puncte, între primii 8 clasați, în 69 de cazuri, în frunte cu Carina Notinger, cvadruplă campioană a țării la ”Școlare” la categoria 14 ani, aur mai obținând de la CSȘ1 și Etienne Dragotă – 2 respectiv Emil Dăncăneț. Dar iată toți timpii înotătorilor timișoreni de la CSȘ1 intrați în pozițiile 1-8…
Campionatul Național Școlar de înot pentru categoriile 12-14 ani s-a derulat la toate cele 4 stiluri, liber, spate, fluture și bras, în probe pe distanțe de 50 respectiv 100 de metri, atât la fete cât și la băieți, iar 3 juniori de la CSȘ1 Timișoara au obținut aurul pe țară, în frunte cu Carina Notinger, o fostă medaliată la nivel național încă de la începutul acestui deceniu, care s-a impus acum în ambele tentative la liber, pe lungimea bazinului respectiv pe 100 de metri, precum și la 50 metri fluture respectiv 100 metri spate. În plus, Notinger a mai obținut locuri secunde la spate și fluture dar și ”bronzul” la bras, așadar cu nu mai puțin de 7 clasări pe podium în probe individuale.
Etienne Dragotă a dominat probele de fluture ale băieților de 13 ani, devenind în plus și dublu vicecampion al țării atât la liber cât și la spate, cu alte două clasări și pe locul 3. Campion al țării la ”Școlare” a devenit și Emil Dăncăneț, la cea mai mică categorie de vârstă – 2004, în proba de 50 metri bras, adăugând și un loc 3 la 100 metri bras.
Dubli vicecampioni naționali au devenit Carina Trușcă și Rareș Tănăsie, la liber respectiv bras, notabil fiind că nu mai puțin de 6 elevi timișoreni au urcat pe podiumul probelor individuale în reuniunea de natație din Caraș Severin, plus două ștafete.
Și alți reprezentanți ai Timișoarei, pentru CSȘ1, au punctat în județul vecin, la fete Hornea și Henteș, iar la băieți Icobescu, Checicheș, Damian și Grubacichi, fiecare clasare între primii 8 contând la zestrea totală de 269 de puncte a celor de pe Bega. Oricum, un triumf al înotului timișorean, pe pozițiile 3 și 4 în clasamentul general urmând la distanță considerabilă CSȘ Târgu Mureș și gazda CSȘ Reșița, cu 166 respectiv 146 de puncte. Iar peste 100 de puncte au mai acumulat doar Școala 3 Suceava și LPS Baia Mare, în vreme ce CSS Hunedoara și LPS Arad le-au urmat îndeaproape, cu 99 respectiv 97 de puncte.
În ansamblu, cei 12 timișoreni care au adus puncte la ”Național” au obținut 7 locuri I, 8 locuri II, 6 locuri III, 12 clasări pe poziția a patra, 3 pe locul al cincilea, alte 9 locuri 6, șase locuri 7 și trei locuri 8. Iată probele, distanțele, categoriile de vârstă și sex precum și stilul, cu timpii timișorenilor…
Locuri 1…
50m liber fete / 14 ani: Carina Notinger, în 28:97, din 15 concurente
100m spate fete / 14 ani: Carina Notinger, în 1:12,18, din 14 concurente
50m fluture fete / 14 ani: Carina Notinger, în 32.29, din 16 concurente
100m liber fete / 14 ani: Carina Notinger, în 1.02,73, din 13 participante
50m fluture băieți / 13 ani: Etienne Dragotă, în 28:81 din 23 de concurenți
100m fluture băieți / 13 ani: Etienne Dragotă, în 1.04,76, cu 4 secunde și 57 sutimi avans!
50m bras băieți / 12 ani: Emil Dăncăneț, în 38,25, din 38 de concurenți
Ștafeta de 4x50m liber fete / 12 ani, în 2,14.17, cu o secundă și 79 de sutimi avans
Locuri 2…
50m liber fete / 12 ani: Carina Trușcă, în 31:43, din 38 de concurenți
100m liber fete / 12 ani: Carina Trușcă, în 1.09,43, din 35 de concurente
100m bras băieți / 14 ani: Rareș Tănăsie, în 1:13,71, din 34 de concurenți
50m bras băieți / 14 ani: Rareș Tănăsie, în 33.81, din 35 de concurenți
100m liber băieți / 13 ani: Etienne Dragotă, în 1.00,72, din 27 de concurenți
50m spate băieți / 13 ani: Etienne Dragotă, în 31,78, din 24 de concurenți
50m spate fete / 14 ani: Carina Notinger, în 34,76, la 33 de sutimi de Alexia Georgescu
100m fluture fete / 14 ani: Carina Notinger, în 1,15.32, din 11 concurente
Locuri 3…
50m liber băieți / 13 ani: Etienne Dragotă, în 27:59, din 26 de concurenți
100m spate băieți / 13 ani: Etienne Dragotă, în 1:10,78 din 24 de concurenți
100m bras băieți / 12 ani: Emil Dăncăneț, în 1:25,61, din 38 de concurenți
100m bras fete / 14 ani: Carina Notinger, în 1:27,99, din 13 concurente
100m liber băieți / 14 ani: Rareș Tănăsie în 57,36, din 39 de concurenți
50m bras băieți / 12 ani: Victor Bălu, în 39,17, din 38 de concurenți
Ștafeta de 4x50m mixt băieți / 12 ani, în 2:20,37, la o sutime de ocupanții locului 2, din 10 echipe
+
Locuri 4…
100m spate fete / 12 ani: Carina Trușcă, în 1:19,62, din 32 de concurente
50m spate fete / 12 ani: Carina Trușcă, în 36,98, din 37 de concurente
100m fluture fete / 12 ani: Carina Trușcă, în 1,22,62, din 21 de concurente
50m liber băieți / 14 ani: Rareș Tănăsie, în 26,38, din 38 de concurenți
100m fluture băieți / 14 ani: Rareș Tănăsie, în 1,06.05, din 27 de concurenți
100m bras fete / 13 ani: Andreea Hornea, în 1:25,30, din 26 de concurenți
50m bras fete / 13 ani: Andreea Hornea, în 39,26 din 31 de concurente
50m spate băieți / 12 ani: Bogdan Checicheș, în 34,83, din 46 de concurenți
100m fluture băieți / 12 ani: Bogdan Checicheș în 1,15,04, din 35 de concurenți
50m fluture băieți / 14 ani: Gabriel Icobescu, în 28,97, din 38 de concurenți
50m bras fete / 14 ani: Carina Notinger, în 40,82, din 15 concurente
50m bras băieți / 13 ani: Etienne Dragotă, în 36,87, din 20 de concurenți
Ștafeta de 4x50m mixt fete / 12 ani, în 2.36,05, din 5 echipe
Ștafeta de 4x50m liber băieți / 12 ani, în 2.06,12, din 10 echipe
Locuri 5…
50m fluture fete / 12 ani: Carina Trușcă, în 35:68, din 32 de concurente
50m bras băieți / 14 ani: Gabriel Icobescu, în 35,92, din 35 de concurenți
50m spate băieți / 14 ani: Patric Damian, în 30,78, din 37 de concurenți
Locuri 6…
100m fluture băieți / 14 ani: Gabriel Icobescu, în 1.06,93, din 27 de concurenți
100m liber băieți / 14 ani: Gabriel Icobescu, în 58,61, din 39 de concurenți
100m spate băieți / 12 ani: Bogdan Checicheș, în 1:16,92 din 44 de concurenți
100m fluture fete / 13 ani: Andreea Hornea, în 1.17,86, din 21 de concurenți
100m spate băieți / 14 ani: Patric Damian, în 1:08,02, din 31 concurenți
50m fluture băieți / 14 ani: Rareș Tănăsie, în 29:45, din 38 de concurenți
50m bras băieți / 13 ani: Alen Grubacichi, în 38,84, din 20 de concurenți
Locuri 7…
50m liber băieți / 12 ani: Bogdan Checicheș, în 30:46, din 49 de concurenți
100m bras băieți / 13 ani: Alen Grubacichi, în 1:26,71, din 20 de concurenți
100m spate băieți / 14 ani: Gabriel Icobescu, în 1:08,62, din 31 de concurenți
50m bras fete / 13 ani: Andreea Henteș, în 42,72, din 31 de concurente
100m fluture băieți / 14 ani: Patric Damian, în 1:07,29, din 27 de participanți
Locuri 8…
100m bras băieți / 13 ani: Etienne Dragotă, în 1:27,08, din 20 de concurenți
50m fluture băieți / 12 ani: Bogdan Checicheș, în 34:15 din 43 de concurenți
50m fluture fete / 13 ani: Andreea Hornea, în 35,28, din 31 de concurenți.