CSȘ1 Timișoara câștigă după foarte mulți ani Campionatul Național Școlar, cu 31 de medalii din care 16 locuri I. România, prima la Balcaniada de juniori, Radu Vaipan realizând de pe locul 2 la 50m bras baremul de calificare la C.E. juvenil

Conform tradiției, bazinul olimpic din capitala județului Caraș-Severin a găzduit și în această primăvară Campionatul Național Școlar de înot, cu participarea la Reșița a 300 de juniori de la 22 de grupări, dintre care Clubul Sportiv Școlar numărul 1 Timișoara a rupt-o de această dată cu mai puțin fasta tradiție la această competiție, din contră, câștigând după foarte mulți ani întrecerea naționalelor școlare. Iar bucuria celor de pe Bega în Banatul montan a fost completată de vestea realizării baremului de calificare la Campionatul European juvenil de către un fost sportiv al clubului, Radu Vaipan, cu ocazia Balcaniadei de juniori din Bosnia și Herțegovina, unde și printr-un loc secund la 50 de metri bras a contribuit la aurul României în concursul pe națiuni.

Înotul de pe malurile Begăi dă tot mai multe semne de revigorare după restriștea indusă peste ani de vitregiile infrastructurii sportive de profil într-o capitală de județ și în continuare fără bazin olimpic, iar încă o dovadă pozitivă în acest sens a fost conturată în bazinul olimpic al Reșiței, dar și de peste hotare. Unde un fost component legitimat la CSȘ1 Timișoara, Radu Vaipan, promovat de clubul bănățean la echipa de seniori a grupării CS Municipal Drobeta Turnu Severin, a participat cu succes cu echipa națională juvenilă la Campionatul Balcanic de juniori desfășurat la Sarajevo, unde ”tricolorii” au câștigat ediția regională iar exponentul generației 2000 a obținut locul 2 în proba de 50 de metri bras a băieților, cu timpul de 29 de secunde și 40 de sutimi, realizând astfel baremul de calificare pentru Campionatele Europene de juniori ce se vor derula la Helsinki în iulie 2018. Iar Radu Vaipan a mai concurat la Balcaniada din capitala Bosniei și Herțegovina și la 100 de metri bras, probă în care s-a clasat pe locul 5, într-un minut, 6 secunde și 23 de sutimi.

Locul I pentru junii ”tricolori” la Balcaniada de la Sarajevo, locul I și pentru CSȘ1 Timișoara la Reșița, la Campionatul Național Școlar de înot, grație celor 16 locuri I, 8 locuri secunde și 7 clasări pe a treia treaptă a podiumului, rezultatele obținute datorându-se în special sportivilor formați acum 6 ani de profesoara Toth Ildiko.

Cea mai prețioasă primă poziție a fost adjudecată de timișorenii de la CSȘ1 în clasamentul general pe echipe al ”Naționalului” școlar, locuri I în probele competiției câștigând trei fete și doi băieți în întrecerile individuale respectiv patru ștafete ale fetelor și una a băieților.

Carina Trușcă a triumfat în nu mai puțin de 4 probe, patru locuri I și medalii de aur, și anume la 100 de metri spate în întrecerea fetelor de 14 ani, cu timpul de 1.09.28, la 50 de metri spate în 32 de secunde și 61 de sutimi, la 100 de metri liber în 1.02.98 respectiv la 50m liber în 29.19. În plus, Trușcă mai contribuia și la două succese ale ștafetelor.

Dar iată și numele celorlalți campioni clasați pe locul I:

Darius Nistor… 100 m bras b 12 ani – 1.23.02, respectiv la 50m bras b 12 ani, în 39.61;

Daria Huma… 100 m bras f 13 ani – 1.19.08, respectiv la 50m bras f 13 ani – 36.71;

Victor Bălu în proba de 50 de metri bras a băieților de 14 ani, cu timpul de 34 de secunde și 6 sutimi;

Iasmina Cala… 100m fluture f 14 ani – 1.12.09.

CSȘ1 Timișoara a obținut și cinci victorii în probele de ștafetă:

– ștafeta 4x50m mixt b 12 ani (Florea Andrei, Nistor Darius, Lupuț Sebastian și Gălățanu Vlad ) – 2.18.82;

ștafeta 4×50 mixt f 13 ani (Papp Anemarie, Tocănel Maria, Huma Daria, Ioniță Alexia) – 2.17.09;

– ștafeta 4×50 mixt f 14 ani (Trușcă Carina, Borușteanu Andreea, Cala Iasmina, Ticiu Diana) – 2.23.54;

ștafeta 4x50m liber f 13 ani (Ioniță, Papp, Huma, Tocănel) – 2.04.09;

– ștafeta 4×50 m liber f 14 ani (Trușcă, Borușteanu, Cala, Ticiu) – 2.05.52.

LOCURI II

Achim Diana 100m bras f 12 ani – 1.26.49

Checicheș Bogdan 100m fluture b 14 ani – 1.03.36

Lupuț Sebastian 100m bras b 12 ani – 1.26.17

Lupuț Sebastian 50m bras b 12 ani – 39.83

Boja Teodora 50m bras f 12 ani – 39.41

Huma Daria 100 m fluture f 13 ani – 1.11.1

Ștafeta 4x50m liber f 12 ani (Mondini Isabel, Sandu Sara, Boja Teodora, Achim Diana ) – 2.06.04

Ștafeta 4x50m liber b 12 ani (Florea Andrei, Lupuț Sebastian, Nistor Darius, Gălățanu Vlad) – 2.05.36.

LOCURI III

Cala Iasmina – 100m liber f 14 ani -1.04.59

Cala Iasmina – 50m fluture f. 14 ani – 31.87

Bălu Victor – 100m bras b 14 ani – 1.17.08

Achim Diana – 100m spate f 12 ani – 1.15.95

Huma Daria – 50m liber f 13 ani – 30.22

Huma Daria – 50m fluture f 13 ani – 32.51

Huma Daria – 100m liber f 13 ani – 1.04.83.

Antrenorii campionilor școlari pe țară sunt Toth Ildiko și Ion Bădescu în cazul înotătorilor Carina Trușcă, Victor Bălu, Iasmina Cala, Daria Huma, Sebastian Lupuț, Alexia Ioniță, Andreea Borușteanu, Diana Ticiu, Diana Achim, Bogdan Checicheș și Isabel Mondini, respectiv Tiberiu Șucan pentru sportivii Darius Nistor, Anemarie Papp și Teodora Boja, în vreme ce Vlad Gălățanu, Maria Tocănel, Andrei Florea și Sara Sandu sunt pregătiți de Flavius Munteanu.

Fotografiile…

 

Acest articol a fost publicat în Înot, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


+ 2 = patru

 


Ultimele articole din categoria Înot: