CSȘ1 Timișoara, locul 3 pe echipe din 23 de grupări și 7 locuri I la Campionatul Național de înot al Cluburilor Sportive Școlare

Secția de înot a Clubului Sportiv Școlar numărul 1 din Timișoara a prins podiumul ierarhiei generale pe echipe la ediția din acest an a Campionatului Național de înot rezervat grupărilor de profil, desfășurată în bazinul olimpic din Reșița, unde cei de pe Bega au mai izbutit în probe individuale dar și de ștafetă șapte clasări pe locul I, nouă situări pe poziția secundă și alte patru locuri 3, pe lângă cel din clasamentul cluburilor.

Ierarhie în care CSȘ1 Timișoara a ocupat locul 3, din 23 de cluburi participante din întreaga țară, reunind la start 270 de înotători.

Timișorenii s-au impus în 7 probe și au devenit vicecampioni naționali școlar în nu mai puțin de alte 9 curse, aur cucerind Sebastian Lupuț pe 50 și 100 de metri bras în concursul băieților de 13 ani și Daria Humă la 50 și 100 de metri bras între fetele de 14 ani, dar și ștafetele fetelor, cea de 14 ani la 4×50 de metri mixt și 4×50 de metri liber, iar cea de 12 ani la 4x50m mixt.

Duble campioane naționale școlare la ștafeta fetelor de 14 ani

Componente ale ștafetelor câștigătoare, Papp Anemarie, Maria Tocănel, Daria Humă și Alexia Ioniță în două probe din întrecerile fetelor de 14 ani, respectiv Timea Mag, Maia Răsădean, Riana Bertea și Iasmina Moldovan la 12 ani, acestea devenind și vicecampioane într-o altă cursă.

Majoritatea locurilor secunde, tot în contul fetelor de la CSȘ1, Riana Bertea devenind vicecampioană școlară a țării în probele de 50 și 100 de metri liber ale fetelor de 12 ani, iar Daria Humă pe 50 și 100 de metri liber dar și 50 respectiv 100 de metri future, între fetele de 14 ani.

Cele de 12 ani au ocupat locul 2 cu ștafeta de 4×50 de metri mixt, cu o reușită pe măsură a băieților de 13 ani, pe când fetele de 13 ani au cucerit ”argint” la 4×50 de metri liber. Ștafeta băieților, cu Andrei Florea, Darius Nistor, Sebastian Lupuț și Darius Lăzărescu, iar cea de liber a fetelor, Diana Achim, Teodora Boja, Sara Sandu și Vanessa Hîrbovan.

În plus, două clasări individuale pe locul 3, prin Darius Nistor la 100 de metri bras între băieții de 13 ani și Riana Bertea la 50 de metri future pentru  fetele de 12 ani, ”bronz” cucerind și ștafeta de 4×50 de metri mixt a fetelor de 13 ani, pe 3 și la 4×50 de metri liber.

Dar și alte 6 clasări în imediata apropiere a podiumului, pe locul 4, prin Sebastian Lupuț la 50 de metri liber, Maia Răsădean la 50 și 100 de metri bras pentru fetele de 12 ani, Maria Tocănel la 50 de metri bras între fetele de 14 ani, Darius Nistor pe 50m bras la băieții de 13 ani și Riana Bertea la 100 de metri fluture.

 

 

 

Acest articol a fost publicat în Înot, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


4 × sapte =

 


Ultimele articole din categoria Înot: